Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zdechły WD Caviar WD800JB-00CRA1

judas77 09 Apr 2010 21:34 1719 6
    judas77
    Level 2  
    Witam,
    historia sprzed jakichś 4 lat.
    Podłączałem dysk brata do swojego komputera w celu skopiowania jakichś danych. Nieistotne dla sprawy;). Po tym procederze podpinałem już swoje dyski z powrotem:
    40 i 80 GB, oba WD. Nie wiem jakim cudem się to stało, ale zrobiłem to... bez wypięcia zasilania. Zwykle miewałem problemy z prawidłowym podłączeniem tych dysków na jednej taśmie, ale tym razem sprawa podejrzanie się przedłużała;).
    Okazało się, że oba dyski są "dead" - niewidoczne przez BIOS. Ponieważ mniejszy był na gwarancji pożegnałem się z danymi, oddałem do sklepu i po paru tygodniach dostałem nowy dysk (choć pewnie dane były cenniejsze niż na tym drugim - zdjęcia przede wszystkim, bez kopii bezpieczeństwa). Ponieważ 80-tka była już po gwarancji (na tej podstawie szacuję datę wydarzenia, bo dysk był z marca 2003) - przeleżał aż do dziś, czekając na lepsze czasy. W serwisie to co najwyżej oferowali mi odzyskanie danych, za jakieś kosmiczne pieniądze. Teraz do rzeczy:Co mogło mu się stać? Czy jest szansa. że to elektronika? (coś tam w serwisie mruczeli na temat dziury (jeśli dobrze pamiętam to w elektronice właśnie, ale chyba w tamtym drugim dysku)... Jeśli zaś elektronika, to ew. jaki model uszkodzonego dysku miałbym szukać? W archiwalnych postach czytałem coś o tym, i że konieczne jest przelutowanie romu, albo coś w tym stylu. jestem kompletnie zielony, więc zleciłbym to (to też było w tym archiwalnym poście) serwisowi GSM. Czy pierwszy lepszy mi to zrobi? Bo Tarnów to nie jest metropolia i nie wiem, czy chłopaki są wystarczająco biegli;). W sumie to już nie pamiętam, co było na tym dysku, ale fajnie byłoby to odzyskać, jeśli uda się niewielkim kosztem.
    livex21
    Level 22  
    Ja kiedyś spaliłem układ scalony na płytce z elektroniką z dysku. Pomogło kupienie tego samego modelu dysku na aukcji za śmieszne pieniądze i wymiana elektroniki. Szukaj tego samego modelu dysku. W moim przypadku dysk różnił się nieco, ponieważ pochodził z innej serii.

Pozdrawiam!
    Arek K.
    Level 21  
    Jeśli elektronika będzie pochodziła z takiego modelu jak Twój i będzie się zgadzała mapa głowic.
    To lutowanie może nie być konieczne. (dotyczy CRA)
    judas77
    Level 2  
    czyli jest jakas szansa ze to wlasnie elektronika?
    widzialem na aukcji jeden dysk, dokladnie ten model (choc wyglada inaczej).
    40 dychy z przesylka to jednak troche duzo by w ciemno inwestowac...
    livex21
    Level 22  
    Na 90% wymiana elektroniki pomoże.

Pozdrawiam!
    judas77
    Level 2  
    No wygląda na to, że rzeczywiście może to być kwestia elektroniki (pytanie czy tylko), bo jak ją odkręciłem (testowo, chciałem sprawdzić czy jako laik sobie poradzę - było 100 razy prościej niż się spodziewałem) to na tej "gąbce" zobaczyłem czarną kropkę, zaś po jej odchyleniu dziurkę w jakimś układzie (nie wiem czy to coś komuś powie, ale oznaczoną: L6278 1.2E).Swoją drogą obejrzenie takiego kawałka krzemu jest ciekawym doświadczeniem - nie dość, że w dysku WD jest jakiś układ samsunga, to jeszcze każda kostka robiona jest gdzie indziej: malezja, korea x2, singapur, tajwan...

EDIT:
    pozwolilem sobie pożyczyć obrazek z innego wątku, układ pierwszy z lewej:
    Zdechły WD Caviar WD800JB-00CRA1
    judas77
    Level 2  
    EPILOG.
    Dzisiaj dotarł do mnie dysk - dawca. Jak wspominałem, dokładnie ten sam model (chociaż drobne różnice zauważyłem;)). Przełożyłem elektronikę i... dysk działa, na szczęście bez konieczności przelutowania romu.

Dzięki za sugestie raz jeszcze i temat do zamknięcia.