Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Automat bramy Robus 600 - brama zatrzymuje po ok 1m

zdzislaw2 09 Apr 2010 22:55 8801 14
    zdzislaw2
    Level 18  
    Bardzo proszę o pomoc. Posiadam bramę przesuwną i od 2lat sterownik(robus 600) działał bez zarzutu. Problem polega na tym że brama wykonuje ruch i po przejechaniu ok 1m. zatrzymuje się zarówno jak lewo jak i prawo. Zgodnie z instrukcją zrobiłem identyfikacji urządzeń, następnie zauważyłem miganie bluebus 3x co oznacza że mam zaprogramować długość bramy. Po wysłaniu polecenia brama startuje lecz po ok 1m. staje i procedura nie może być zakończona. Obciążenie ani przeciążenie silnika nie wchodzi w grę ponieważ bez podłączonej bramy sam silnik również wyłącza się po ok. 2 sek. pracy. Pomóżcie, już dwa dni przy niej siedzę i bez efektu. Może jest tam jakiś reset?
    adamjur1
    Level 41  
    A co z fotokomórkami ?
    Pozdr.J.
    zdzislaw2
    Level 18  
    Fotokomórki najpierw przeczyściłem i nic, następnie odłączyłem je, zrobiłem identyfikację urządzeń i nic.

Ale jak mogę zrobić poprawnie identyfikację skoro zgodnie z instr. wciskam set i dół. brama startuje po czym po metrze robi stop. A powinna dojść do krańcówki i zrobić powrót do kolejnej krańcówki.

Część wypowiedzi nie mającej związku z tematem usunąłem. Proszę trzymać się tematu.
    [Akrzy]
    zdzislaw2
    Level 18  
    Dzisiaj rozebrałem silnik, stwierdziłem znaczne zurzycie szczotek, czy mogłoby to być przyczyną?
    zdzislaw2
    Level 18  
    Szczotki wymieniłem, moduł osadzony prawidłowo i lipa. Nadal sygnalizuje przeciążenie silnika. Pewnie siedzi silnik. Pomyślałem aby podmienić sterownik innego typu np bramster bez identyfikacji siły silnika.
  • Helpful post
    VIRUS32
    Level 25  
    Jeżeli steruje on silnikiem na 24v to czemu nie.Można się pokusić na wymianę sterowania bo to raczej ono ma usterkę.Ale będziesz miał problem z fotokomórkami bo do innej centrali nie będą pasować trzeba je wymienić.
    zdzislaw2
    Level 18  
    Zamieniłem elektronikę na sterownik "bramster" i działa. Teraz mam takie pytanko, jakie czujki zastosować i poproszę o jakieś namiary. A te od sterownika robus 600 nie można inaczej podłączyć? Kupiłbym również jakiś w miarę prosty i tani wyłącznik nadmiarowo prądowy.
  • Helpful post
    VIRUS32
    Level 25  
    Fotokomórki np.nice BF lud innej firmy byle było by wyjście ze stykami N.O.Fotokomórek bluebus nie podepniesz do tej centrali,możesz je raczej sprzedać komuś innemu.Fotki kupisz w każdym salonie sprzedaży NICE
    zdzislaw2
    Level 18  
    Pięknie Ci dziękuję za pomoc i za zainteresowanie. Pozdrawiam.
    StrzelczakA
    Level 10  
    Witam,
    nie rozumiem dlaczego koledzy proponują ponowne rozpoznanie długości bramy.
    3 krotne mignięcie lampy informuje o przeciążeniu siłownika. Sprawdził bym wózki prowadzące bramę, czy jest dobrze ustawiona listwa zębata. Zwiększył bym siłę zamykania na poziomie 5 programowania. Jeśli brama zatrzymuje się w tym samym miejscu sugeruje to opór w konkretnym punkcie.
    VIRUS32
    Level 25  
    Przeczytaj kolego StrzelczakA cały temat .Założyciel tego tematu wyjaśnił już na wstępie to co ty teraz piszesz.

"Obciążenie ani przeciążenie silnika nie wchodzi w grę ponieważ bez podłączonej bramy sam silnik również wyłącza się po ok. 2 sek. pracy. Pomóżcie, już dwa dni przy niej siedzę i bez efektu. Może jest tam jakiś reset? "
    StrzelczakA
    Level 10  
    VIRUS32 wrote:
    Przeczytaj kolego StrzelczakA cały temat .Założyciel tego tematu wyjaśnił już na wstępie to co ty teraz piszesz.

"Obciążenie ani przeciążenie silnika nie wchodzi w grę ponieważ bez podłączonej bramy sam silnik również wyłącza się po ok. 2 sek. pracy. Pomóżcie, już dwa dni przy niej siedzę i bez efektu. Może jest tam jakiś reset? "

Co znaczy bez pracował silnik bez podłączonej bramy? Napęd kompletny czy sam silnik? Może być uszkodzony enkoder. Gdy sterowanie podaje napięcie a nie widzi ruchu na enkoderze wyłącza zasilanie silnika. Enkoder może być uszkodzony po stronie silnika jak i centrali.
    Zdarzyło mi się, że częściowo wypięło się szybkozłącze centrali i był podobny objaw.
    Nie wiem do tej pory co pokazywała lampa w czasie tych błędów, oprócz tego, że nie została zaprogramowana prawidłowo długość bramy.
    zdzislaw2
    Level 18  
    Panie strzelczak, juz dawno zapomniałem o tej bramie i niewiem jak mam Panu ten problem wyjaśnić. Ustalmy że zamiast bramy mam włączoną żarówkę 24V, daję start i po 5 sek. żarówka gaśnie. Myślę że sprawa jest jasna, pozdrawiam.
    Enkoder i złącze zostawmy w spokoju!