Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Koncepcja sieci WIFI - dwa routery, czy jest taka opcja.

janek1111 20 Maj 2010 11:58 6071 43
    janek1111
    Poziom 13  
    No właśnie tylko, że router i AP przydzielają IP w różnych zakresach. Nie wiem czy można przydzielić stałe IP na WLANie APka.
  • PCBway
  • Pomocny post
    EBC41
    Poziom 28  
    Wyłącz na AP całkowicie serwer DHCP, to po pierwsze
  • PCBway
    janek1111
    Poziom 13  
    W końcu się udało! Dzięki temu jak napisałeś. Tylko nie wiem czemu AP działa na małą odległość. Mam sygnał na maksa, a za drugą ścianą sieci nie ma (odległość 3-4m), za to są miejsca, że jest wręcz przeciwnie (dwie ściany odległość 5-10m). Gdzie najlepiej zamontować to urządzenie w domu? Można obliczyć jakoś odległość działania sieci mając za dane grubości ścian itp? Czy to zależy od bardzo wielu czynników?
    EBC41
    Poziom 28  
    Nie ma wzorów na takie rzeczy. Niestety ale musisz to miejsce dobrać doświadczalnie
    janek1111
    Poziom 13  
    Re-up. Dziś niestety sam most nie wystarczy. Muszę uruchomić serwer DHCP, co prawda nawet się udało. AP prawidłowo przydziela IP, ale niestety nie ma dostępu do internetu. Nie wiem co i gdzie ustawić w AP aby z portu WAN odbierał internet...

Dodano po 5 [minuty]:

Myślałem żeby na D-Linku zamiast statycznego zrobić DHCP, a na AP most, tak jak mi to do teraz działo. Ale w D-Linku nie mam gdzie ustawić hasło na DHCP. Po za tym nie chcę nic ruszać na D-Linku, bo reszta sieci działa prawidłowo...
    hermes-80
    Poziom 43  
    Jeżeli uruchomiłeś DHCP na innym urządzeniu niż główny router bezpośrednio natujący internet, to musi być w na nim możliwość wpisania bramki bo inaczej nada ci adres IP własnego lany jako bramka internetowa, a to jest niepoprawna konfiguracja.
    janek1111
    Poziom 13  
    Nie zbyt rozumiem. Ale to znaczy w moim przypadku, że albo główny router mam mieć DHCP, albo podrzędny ma mieć możliwość wpisania bramki (w AP są jakieś opcje DNS i bramki, ale nie wiem co dokładnie wpisać). Bo na moście AP działa ok, ale dostęp wielu komputerów do wifi jest ograniczy bo główny ma statyczne IP.
    hermes-80
    Poziom 43  
    Bramka to IP routera bezpośrednio podpiętego do internetu ISP i dzielącego internet, a DNS-y to możesz wpisać 8.8.8.8 8.8.4.4 i też będzie działać.
    janek1111
    Poziom 13  

Próbowałem parę kombinacji z tymi adresami i zawsze to samo - nie ma internetu...
    hermes-80
    Poziom 43  
    Ale co ty tu mi pokazujesz :!: Mówiłeś, że włączyłeś DHCP na AP a ty mi tu jakieś czary mary hokus pokus uprawiasz :!: Gdzie na tym screenie są ustawienia serwera DHCP, w ogóle chyba nie masz pojęcia o czym ja pisze i co ty robisz :!:
    janek1111
    Poziom 13  
    Właśnie wysyłam posta z laptopa z sieci na świeżej konfiguracji wifi. Na dole screeny z tego co ustawiłem.

Tylko nie wiem dlaczego nie działają mi foldery sieciowe (na sieci wifi nie są widoczne inne komputery podpięte do sieci) oraz nie działa internet na palmtopie, choć wszystko "na oko" jest ustawione jak powinno być (na DHCP).
    janek1111
    Poziom 13  
    Z tego wynika, że nie da się już więcej zrobić? Tzn tak bardzo jest okrojone ten AP, myślałem, że kupuje coś porządnego...
    janek1111
    Poziom 13  
    Up! Czy mogę w taki sam sposób zastąpić bridge'a tp-linka - switch'em? Np. takim : TP-Link TL-SF1008D switch 8-port, 10/100Mbps, D2D ? Tak aby internet i sieć domowa była dostępna na każdym podpiętym do niego komputerze. Oczywiście przed switch'em jest router...
    siersc1986
    Poziom 2  
    Witam serdecznie. Szukałem dość długo i powiem szczerze że za wiele nie znalazłem informacji na temat mojego problemu. Po jakimś czasie i po obyciu się z sieciami rozwiązałem go sam i chciałem się podzielić tymi informacjami, gdyż za pewne masa użytkowników tez chciałoby sobie taką siec zrobić.

Mam w domu doprowadzony internet kabelkiem i podłączony jest do niego router D-link Dir-300. Do tego routera mam podłączony komputer stacjonarny oraz laptop. Komputer stacjonarny kabelkiem, a laptop WiFi.
    Następnie chciałem w drugim domu zrobić dostęp do internetu ale już nie ciągnąc kabla (nieestetycznie wygląda na zewnątrz) od D-Linka. Chciałem natomiast zrobić w drugim domu nową sieć za pomocą access pointa (TP-Link WA500g) i routera (TP-Link WR340g). Access point będzie "pobierał internet" od D-Linka bezprzewodowo i następnie przekaże do routera (TP-Link WR340g) kabelkiem. Router (TP-Link WR340g) będzie natomiast rozsyłał bezprzewodowo po drugim domu i po LANie.

Ustawienia AP (TP-Link WA500G) aby odbierał Internet od routera (D-Link Dir-300) bezprzewodowo:
    1. Zmiana IP acces point’a na ta samą podsieć co router (jak router ma 192.168.0.1 to AP ma mieć 192.168.0.x)
    2. Ustawić na Client i za pomocą SURVEY odnaleźć naszą sieć w pierwszym domku i połączyć się z routerem (connect).
    3. Ustawić to samo hasło do sieci bezprzewodowej oraz szyfrowanie. Po tych ustawieniach w Wireless Statistics powinno być widoczne połączenie z routerem (D-Link Dir-300).
    4. W DHCP ustawić odpowiednie przydzielanie numerów IP, bram i DNS. Brama i DNS ma być taka jak w routerze (D-Link Dir-300). Jeśli ktoś nie wie skąd wziąć bramę i DNS jaką przydziela router (D-Link Dir-300) to we właściwościach karty sieciowej będzie napisane :). Pamiętać żeby wiedzieć w jakim przedziale nadaje główny router (D-Link Dir-300), aby nie zdublować numerów IP.
    5. Zmienić hasło do AP.
    6. Dokonać reboot.

Ustawienia drugiego routera (TP-Link WR340G), który będzie miał Internet od AP (TP-Link WA500G). Router ten będzie już rozdzielał Internet po Wifi oraz Lan:
    1. Podłączamy AP do routera (WAN).
    2. Następnie klikamy na Quick Setup i postępujemy zgodnie z instrukcją. Pamiętajmy aby ustawić serwer DHCP.
    3. Ustalamy hasło i szyfrowanie do Internetu bezprzewodowego
    4. Wykonujemy reboot.