Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki czujnik temepratury do regualtora Craftel C-24/1 ?

Danniel 10 Apr 2010 15:19 3245 2
 • #1
  Danniel
  Level 10  
  Witam wszystkich.

  Ostatnio dostałem za darmo z "drugiej ręki" praktycznie nieużywany regulator temperatury Craftel C-24/1. Niestety poprzedni właściciel odciął, z nieznanych mi powodów, czujnik temperatury, a nie mam obecnie z Nim kontaktu. Producent sprzętu oznajmił, że nie jest w stanie określić jaki termistor tam zastosowano (poza tym, że jest typu NTC) i należy kupić nowy zestaw. Po porównaniu ceny regulatora (ok. 70 zł) i termistora (max 3 zł/szt) postanowiłem tutaj poszukać pomocy.

  Dlatego jeśli ktoś ma taki regulator i mógłby zmierzyć/sprawdzić parametry termistora, wie coś na ten temat albo ma pomysł jak można je ustalić badając układ to proszę o sugestie. Każdy pomysł będzie pomocny!

  Oczywiście część osób może radzić żeby kupić nowy regulator, bo grzebanie w starym jest niebezpieczne (wybuch wymiennika itp itd). Chciałem zapewnić, że w wyniku błędnej pracy tego regulatora najpoważniejszym efektem będzie brak ciepłej wody użytkowej, bo będzie on elementem sterowania pompy ładującej wymiennik. Temperatura maksymalna C.W.U sterowana jest innym regulatorem
 • Helpful post
  #2
  Jerzy Turlej
  Level 12  
  Witam. To jest termistor NTC o wartości 28 kom / kolor pomarańczowy ze złotą kropką / wartość około 3 zł. Ja natomiast bym potrzebował wartości rezystorów w tym regulatorze / C-24/1 /, w sumie jest ich 10 szt., począwszy od kondensatora 105K.Pomocny by był jakiś odręczny schemat albo zdjęcie.
  Pozdrawiam i dziękuję.
 • #3
  Danniel
  Level 10  
  Witam

  Dziękuję za odpowiedź. Niestety nie był to ten element. Producent widać używa różnych termistorów. Metodą prób i błędów ustaliłem, że najbardziej pasuje 2,2 kΩ. Schematu nie umiem zrobić. w załączniku umieściłem kilka zdjęć zrobionych aparatem telefonu komórkowego o rozdzielczości 3,2 Mpx. Jedyne czego nie sfotografowałem to układ scalony pod potencjometrem, ale nie miałem do niego dostępu. Mam nadzieję, że to coś pomoże.

  Pozdrawiam