Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Gorenje WA122 uszkodzony programator

jacekrybak 10 Kwi 2010 18:30 9023 6
  • #1 10 Kwi 2010 18:30
    jacekrybak
    Poziom 18  

Proszę o pomoc w odczytaniu kodu paskowego dławików L2 i L3 na zamieszczonym zdjęciu modułu (foto skopiowałem z tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic673697-0.html Na fotografii widzę paski: pierwszy-czerwony, drugi-fioletowy, trzeci-?, czwarty-złoty. Jaki jest trzeci pasek? Złoty, żółty, pomarańczowy? W moim programatorze te właśnie dławiki są spalone.
    Pralka Gorenje WA122 uszkodzony programator

0 6
  • #2 10 Kwi 2010 20:18
    TONI_2003
    Moderator

Witam.
    Masz dwie możliwości trzeciej nie bierz pod uwagę, a do pomocy zaprzęgnij program graficzny.
    Zresztą to widać bez tego przy sprawnym spojrzeniu.
    Pozdrawiam Brać lutującą. :D

0
  • #3 11 Kwi 2010 12:06
    jacekrybak
    Poziom 18  

Witam,
    odświeżę temat, bo mam problem z odczytaniem wartości dławika osiowego, a tu znalazłem wskazówkę mówiącą o tym, że dławiki osiowe mają co najwyżej kilka miliHenrów. Jak w takim razie należy odczytać wartości dławików na foto:
    Pralka Gorenje WA122 uszkodzony programator Pralka Gorenje WA122 uszkodzony programator

W moim module (do pralki) te dławiki są spalone.

Moderowany przez skryn:

Tematy scaliłem.

0
  • Pomocny post
    #4 11 Kwi 2010 18:14
    r2d2004
    Poziom 31  

Witam

Faktycznie one mają 27mH, bo to są dławiki typ DLA_-M, czyli te większe z osiowych (12 mm długość). One są produkowane do 33 mH. Natomiast te najmniejsze dławiki osiowe są produkowane odpowiednio: DLA_-MN (4 mm długości) 0,1uH- 1mH, DLA_-N (8 mm długości) 0,1uH - 1mH, DLA_ (11 mm długości) 0,1uH - 3,9mH, DLA_-M (12 mm długości) 1,2mH - 33mH. Niestety te osiowe o większych indukcyjnościach są małoprądowe. Ten Twój: 27mH jest max do 9,5mA i ma rezystancję max. 210R, więc łatwo mogą ulec uszkodzeniu w układzie (wystarczy niewielkie przeciążenie). No i niestety są trudniejsze do kupienia w porównaniu z tymi małymi.

TUTAJ jest szczegółowy katalog tych dławików.

Pozdrawiam

0
  • #5 12 Kwi 2010 22:23
    jacekrybak
    Poziom 18  

Po wnikliwej analizie danych technicznych dławików z podanej karty katalogowej doszedłem do następujących wniosków: dławik ma 8mm długości i 3mm średnicy, należy zatem do grupy DLA...-N. Pomierzyłem rezystancję jednego z dławików (okazało się, że mimo wyraźnych śladów spalenia, jeden dławik wykazuje około 0,3-0,4ohma, drugi zupełnie spalony). Taką rezystancję ma, mniej więcej, dławik DLA2.7-N o induktancji 2,7µH o następujących paskach: czerwony (2), fioletowy (7), złoty(sam w to nie wierzę!:D) (mnożnik 0,1), złoty (tolerancja 5%). Możliwe, że ten przypalony dławik wykazuje błędną rezystancję, ale nie mam chyba wyjścia i spróbuję kupić i sprawdzić działanie układu. Padł też elektrolit 22µF/400V, który był przyczyną uwędzenia dławików, mam nadzieję, jedyną. Dam znać, czy układ zadziałał (najpierw muszę kupić dławiki).

0
  • #6 01 Maj 2010 22:02
    jacekrybak
    Poziom 18  

Niestety, problem nie został rozwiązany, być może z powodu źle dobranych dławików. Ze względu na upływający czas, w miejscu uszkodzonej pralki pojawiła się jej młodsza siostra.

0