Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena Radmor 3089/2 jako bazowa, jak zamontować?

10 Apr 2010 19:11 5689 12
  • Level 9  
    Witam mam problem z moją nową anteną Radmor 3089/2.

Kupiłem ją i planuje ją zamontować w domu , na dachu do 1m rury. Obecnie mam ją podłączoną w pokoju na oknie i nie ma lepszej słyszalności niż z standardowej anteny. Mój radiotelefon to FDC 160A przenośny.

Jak najlepiej zamontować tą antenę żeby było dobrze słychać? Zależy mi głównie na nasłuchu Straży Pożarnej a dokładniej wozów oddalonych o ok 25km.
  • Level 31  
    A jaką to masz standardową antenę?Prezentowana przez ciebie antena radmor też jest bez zysku,poprawić odbiór możesz przenosząc ją na dach i to jak najwyżej,uwaga na wyładowania.
  • Level 16  
    Witam,
    Antenę należy zamontować jak najwyżej. Dobrze by było dorobić podstawę do zamocowania anteny tak aby można ją było przykręcić do rury. Do podstawy należy także zamocować przeciwwagi o długości około 50 cm.
  • Level 9  
    Antena standardowa taka jak jest przedstawiona na poniższym zdjęciu:

Dom ma ok 7m a myślę dać jeszcze 1m rury do której ma zostać zamontowana antena.

Przeciwwagę czyli co? Bo jestem zielony w tym temacie.
  • Level 32  
    To jest antena do użytku na pojazdach, zasadniczo montuje się ją na metalowej karoserii, która stanowi "ziemię" dla anteny. Jeśli zamontujesz ją "w powietrzu" to normalne, że będzie gorzej działać. Tutaj jest opisana podobna antena (z tym, że jest na pół fali, 3089 jest na ćwierć fali), poczytaj sobie warunki eksploatacji: http://www.radmor.com.pl/index.php?m_id=175&nr=49&o_g=1〈=pl
  • Level 9  
    Czytałem już właśnie na ten temat. Antena trafiła się okazyjnie to ją zakupiłem.

To co najlepiej zrobić w tej sytuacji? Jak ją zamontować żeby odbierała jak najlepiej?
  • Level 32  
    Ogólnie kiepskim pomysłem było kupienie tej anteny do użytku w domu, no ale cóż, jeśli była tania...

Można spróbować zamontować tą antenę do blachy (np. kwadrat o boku 0,5m), która będzie "symulowała" dach samochodu i wystawić to na maszcie.
  • Level 16  
    Antenę którą kupiłeś możesz wykorzystać w sposób jaki opisałem i na podstawie linku który podałem. Po wykonaniu podstawy i przeciwwag oraz przykręceniu do anteny będziesz miał gp 1/4
    Innym rozwiązaniem jest wykonanie np. antena "J"
    Wpisz w google a zobaczysz ile znajdziesz.
  • Helpful post
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    maciex28 wrote:
    Kupiłem ją i planuje ją zamontować w domu , na dachu do 1m rury.

Jest to typowa antena do montażu w samochodach.
    Quote:
    Obecnie mam ją podłączoną w pokoju na oknie i nie ma lepszej słyszalności niż z standardowej anteny.

I nie ma się co dziwić.
    Antena ta to zwykły 1/4GP o ujemnym zysku w stosunku do dBd (-0,5dBd) .

Quote:
    Jak najlepiej zamontować tą antenę żeby było dobrze słychać?

Tak jak pisali koledzy. Dodam, że byłoby dobrze, abyś samą antenę przymocował do kawałka blachy około 1m2 (1m na 1m tak aby licząc od środka "anteny" było po co najmniej 50cm długości) i taką konstrukcję przyczepił do jakiegoś masztu.
    Quote:
    Zależy mi głównie na nasłuchu Straży Pożarnej a dokładniej wozów oddalonych o ok 25km.

Wozu bojowego z odległości 25km z takiej anteny nie odbierzesz (chodzi o taki odbiór na 100%).

Pozdrawiam.
  • Level 9  
    Czyli najlepiej przymocować 1m2 blachy i do niego przykręcić antenę.

A co do tych przeciwwag to tylko 3 pręty do anteny przymocować?

Nie znam się na tym kompletnie. Kupiłem tą antenę bo chciałem polepszyć sobie odbiór. Przeglądałem już dużo równych tematów o budowie anten ale nie wiem co jak i z czym więc sobie odpuściłem.

Dodano po 1 [godziny] 51 [minuty]:

A czy ta antena była by lepsza od tej co mam teraz?

NAGOYA BA 6100-321
  • Level 32  
    Głupie pytanie. Oczywiście, że będzie lepsza. Przede wszystkim to jest antena typowo bazowa.

Jeśli interesuje cię przede wszystkim nasłuch PSP, to nie musisz wydawać znacznych sum na fabryczna antenę, możesz zrobić ją samodzielnie - dipol półfalowy. Na pasmo PSP (148 MHz) to będą dwa druty/rurki po 50 cm. Możesz poczytać na ten temat więcej, informacji w tym zakresie nie brakuje.
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    maciex28 wrote:
    Czyli najlepiej przymocować 1m2 blachy i do niego przykręcić antenę.

To byłby ideał.

No ale troszeczkę uprościmy tę instalację.

1. z kawałka blachy wygnij taką literkę odwrócone L
    2. płaszczyznę boczną (tej blachy L) przymocujesz do rurki/masztu
    3. płaszczyznę górną wykorzystasz do przymocowania anteny i przeciwwag (4 sztuki). Przeciwwagi to inaczej "sztuczna Ziemia" i mają być mocno przymocowane do blachy. Powinny być do kątem 135st. od pionowej anteny.

Wydaje mi się, że będziesz miał większy problem z kablem koncentrycznym i przejściem z kabla na wtyk do radiotelefonu.
    Jeżeli kabla koncentrycznego będzie więcej niż np. 10 metrów - to wykorzystaj kabel nowy i o lepszych parametrach np. RG-213 lub z serii H-100/H500.

Quote:
    A co do tych przeciwwag to tylko 3 pręty do anteny przymocować?

Im więcej - tym lepiej.

Quote:
    A czy ta antena była by lepsza od tej co mam teraz? (...NAGOYA_BA_6100-321...)

Musisz wiedzieć, że każda antena ma zysk albo straty w "sposobie" wypromieniowanej energii elektromagnetycznej.
    Ta antena, którą podałeś ma katalogowo +3dB (powinno być +3dBd) a więc dwa razy "lepiej" odbiera i nadaje.
    Porównuje się do dBd=dipol 1/2fali albo do dBi=antena izotropowa (teoretyczna).

Twoja antena z Radmora ma zysk ujemny (-0,5dBd).

Długość promiennika liczona powinna być od połowy głowicy (podstawy) do końca bez gumki.

Pozdrawiam.