Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer ledwie się włączy i się wyłącza

lukiz1 10 Kwi 2010 19:24 1698 10
  • #1 10 Kwi 2010 19:24
    lukiz1
    Poziom 10  

Cześć. Mam taki problem. Przywiozłem komputer który, był długo nie używany.
    Działał trzy dni, zdążyłem zainstalować nowy system, bo był po niemiecku i czwartego dnia już się nie uruchomił.
    Tzn. uruchamiał się został wykonany POST przez bios i się wyłączył, z kolejną próbą włączenia czas się skracał i coraz szybciej się wyłączał. Wymieniłem zasilacz na inny stary trochę słabszy, ale to samo. Nie widać by się gdzieś przegrzewał. Uruchomiłem go tylko z zasilaczem jedną kością ram 1gb i raz z kartą graficzną raz bez karty, raz z DPS kolejny raz bez, raz ramy dałem z do jednego slota raz do drugiego, a kolejny raz dałem inną pamięć. Próbowałem bez z dysku, próbowałem uruchomić linuxa cdlive, i nic z tego. Przywróciłem ustawienia biosu domyślne też nie pomogło (problem taki że bios jest po niemiecku, lecz się orientuje na szczęście) natomiast zaczęły występować komunikaty o konfiguracji raida ale wydaje mi się że to przez przywrócenie biosa. Nie kiedy po próbach ledwie się pojawi pierwsza informacja na ekranie i już się wyłącza.Podejrzewam że to uszkodzona płyta główna, ale mam nadzieje że się mylę, dlatego czekam na wasze propozycję.

Sprzęt to:
    Płyta główna: GIGABYTE GA-8I955X Royal; - http://www.gigabyte.pl/products/mb/bios ... royal.html
    karta graficzna: nVIDIA GeForce 6800 PCI-E Series
    a procesor to nie wiem bo nie zdążyłem sprawdzić za pomocą everesta, ale wątpię żeby to on był przyczyną

0 10
  • #2 10 Kwi 2010 19:36
    tomjed
    Poziom 28  

A ja podejrzewam kłopoty z chłodzeniem. Zobacz, czy pasta przewodząca na procesorze się nie zestarzała. Jak wymienić i jak nałożyć znajdziesz na forum.

pzdr

0
  • #3 10 Kwi 2010 19:37
    adamadi33
    Poziom 43  

Zrób clear CMOS.Jak to nie pomoże to wrzucić bios na nowo,zrobić flasz biosu.

0
  • #4 10 Kwi 2010 19:57
    livex21
    Poziom 22  

Sprawdzałeś kondensatory na płycie? Nie ma napuchniętych?

Pozdrawiam!

0
  • #5 10 Kwi 2010 20:23
    PrzeMaxeK
    Poziom 11  

Sprawdź czy każdy wentylator (gł. od procesora) kręci się lub czy przypadkiem nie jest zatarty, być moze włącza sie zabezpieczenie bo nie wykrywa obrotów wiatraka. Najlepiej podmienic na jakiś inny z 3 pinowym wtykiem.

0
  • #6 12 Kwi 2010 09:09
    kubiszonek
    Poziom 14  

Jak wcześniej Ci radzili - nowa pasta na procek. Odłącz dysk i napędy. Zresetuj bios (zworką lub wyciągnij baterie na kilka sekund).

Jeżeli nie wystartuje spróbuj zewrzeć power sw śrubokrętem lub czymśpodobnym, może uległ uszkodzeniu włącznik.

pozdrawiam

0
  • #7 12 Kwi 2010 10:30
    Akumapl
    Poziom 2  

Witam ja mam w sumie podobny problem.

Mam kompa z płyta dfi blood Iron p35
    Grafa Asus 8800GT
    Proc E8400@3ghz nic nie kręciłem
    Zasilacz BeQuiet Straight Power 600W
    Wentylator TACENS Gelus Pro
    Pamięci 2x2GB OCZ Titanium

I od pewnego czasu mam tak że jak chce uruchomić kompa to wszystko się uruchamia ale wiatraczek od procka się nie kręci więc się nie uruchamia doszedłem do tego że jak zresetuje biosa bateryjka to się uruchomi. Wiec wymieniłem baterie na nową ale problem jest ten sam;/ Nawet gorzej bo dziś miałem wielki problem z uruchomieniem go. Wygląda tak jak by nie dostawał zasilania do PG ale nie jest to kwestia zasilacza bo to wykluczyłem bo na innym są takie same objawy. Byłbym wdzięczny za pomoc w rozwiązaniu tego problemu.

0
  • #8 12 Kwi 2010 11:53
    livex21
    Poziom 22  

A wentylator procesora zmieniałeś?

Pozdrawiam!

0
  • #9 12 Kwi 2010 11:55
    Akumapl
    Poziom 2  

Nie akurat wentylatora nie wymieniałem.

0
  • #10 14 Kwi 2010 20:38
    adamadi33
    Poziom 43  

Wyjmij procesor i włóż go ponownie porządnie zapnij slot od procesora, daj pastę i zamontuj.

0
  • #11 15 Kwi 2010 21:58
    lukiz1
    Poziom 10  

Dzięki wszystkim za pomoc w problemie nr 1
    Pomogło ponowne włożenie procesora i dodatkowo dałem świeżą pastę i sprężonym powietrzem wyczyściłem elementy z kurzu. I już się nie restartuje i temperaturę CPU trzyma na niskim poziomie

Teraz mam drugi problem.
    Mam dvd-rom i dysk pata 300GB oraz trzy gniazda IDE.
    Według manuala
    "
    IDE Connections 1 port from ICH7R (IDE1) (UDMA 33/ATA 66/ATA 100), allows connection of
    2 IDE devices
    - Supported on the Win 2000/XP operating systems
    2 port from IT8212F (IDE2/IDE3)(UDMA 33/ATA 66/ATA 100/ATA 133),
    allows connection of 4 IDE devices
    "

Nie wiem jakie miedzy nimi są różnice, więc miło by było gdybyście mi wytłumaczyli.

Ale chodzi o to że zależnie jak podłączę to albo nie uruchamia mi się płyta mimo że jest komunikat "Naciśnij dowolny klawisz by uruchomić CD" mimo że naciskam to przechodzi dalej, albo uruchamia się płyta instalacyjna XP ładuje pliki i albo nie widzi żadnego podłączonego dysku, albo po załadowaniu wyskakuje mi niebieski ekran śmierci.

A natomiast linux zainstalował się bez problemów, odczytał wszystkie dyski i dvdromy i nie było żadnych problemów, natomiast z windowsem jest problem sprawdziłem trzy różne płyty z XP i to samo.
    Sprawdziłem ramy, taśmy, dysk i na 90% są sprawne.
    Gdy komputer się uruchamia najpierw wykrywa jeden slot IDE ten który jest jeden inny i oznaczony jako IDE1 , następnie znów szuka dysków i są tam kolejne dyski które znajdzie.

Gdy DVD-rom i dysk był podpięty pod ten sam slot IDE1 działało bez zarzutów, ale muszę przestawić dysk w niezbyt komfortowym miejscu.

Zmieniałem w biose, przywracałem najlepsze i bezpieczne ustawienia biosu i to samo.
    Już nie mam pomysłu.

0