Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilka pytań odnośnie wykonania kolumn podłogowych.

rafakil 11 Kwi 2010 11:51 1538 7
  • #1 11 Kwi 2010 11:51
    rafakil
    Poziom 9  

Witam, jestem nowym użytkownikiem jak widzicie jest to mój pierwszy temat i pisze go licząc na wasze rady i opinie, bo mam mały dylemat. Mianowicie jestem w posiadaniu następującego zestawu wzmacniacz Grundig V8200, cd-player Kenwood DP2050 i do tego jeszcze nie dawno grały bardzo ładnie kolumienki Actron – niestety jedna już nie gra, a po naprawie to nie to samo…. Ogólnie jestem bardzo ze sprzętu zadowolony za te pieniądze nic lepszego nie byłbym w stanie kupić, ale zaznaczam ze w przyszłości planuje wymianę wzmacniacza i cd-ka na jakiś Yamachę albo Denona, ale to dopiero za parę dobrych latek. Więc tu się pojawia dylemat pierwszy był taki czy kupować kolumny powiedzmy za ok. 500-600zl czy samemu cos złożyć. Skończyło się jak na razie na samodzielnym składaniu, bardzo chciałem zrobić wszystko z litego drewna, lecz po lekturze tego forum wyszło ze lepiej będzie jednak zrobić wszystko z MDF’u. Mam parę wymagań odnośnie kolumn chciałbym żeby to były kolumny podłogowe o wysokości około 80-100cm… widziałem ładny projekt na forum i na nim chce się wzorować. W tej chwili najważniejsze dla mnie jest zrobienie bardzo dobrej paczki głośniki i zwrotnica będę na pewno z czasem wymienione na cos porządnego. Mam parę pytań czy lepiej zrobić kolumnę z bas reflexem czy bez dwu czy trójdrożna? Moja modyfikacja polegać będzie miedzy innymi na pochyleniu kolumny do tyłu, tak ze góra będzie przesunięta względem podłoża o jakieś 3-4 cm. Ścianki chciałem wykonać z płyty/desek o grubości około 18-22mm. Chciałbym zrobić przedni panel (tylko te część dekoracyjna), tylna ściankę i właśnie górę i podstawę właśnie z litego drewna a boki i właściwą część przedniego panelu z MDF’u.
    Wczoraj wieczorem wpadł mi do głowy pomysł żeby się wzorować na tym projekcie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic581707.html#3005943 z tymi moimi modyfikacjami , czyli przechył, materiały itp. Tylko mogę mieć problem ze zwrotniczką bo sam nie potrafię takiej zrobić a tu była robiona pod głośniki. Pyzatym myślałem żeby zastosować zwrotnice truj drożna i jeden z głośników odciąć dla samego basu.
    Proszę mimo wszystko o wasze opinie i odpowiedzi na pytania z pierwszej części postu. Zaznaczam ze słucham naprawdę różnej muzyki od rocka po jazz czasem nawet coś a’la ATB i chciałbym żeby to ładnie z tym i następnym sprzętem grało.

0 7
  • #3 12 Kwi 2010 14:20
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    po lekturze tego forum wyszło ze lepiej będzie jednak zrobić wszystko z MDF’u.

Może być płyta wiórowa jeśli chcesz trochę zaoszczędzić.

Cytat:
    Mam parę wymagań odnośnie kolumn chciałbym żeby to były kolumny podłogowe o wysokości około 80-100cm…

Postaraj się aby głośnik wysokotonowy był na wysokości uszu dla pozycji w której najczęściej słuchasz muzyki.

Cytat:
    widziałem ładny projekt na forum i na nim chce się wzorować. W tej chwili najważniejsze dla mnie jest zrobienie bardzo dobrej paczki głośniki i zwrotnica będę na pewno z czasem wymienione na coś porządnego.

Obudowy robi się pod konkretne głośniki, ten pomysł więc nie jest idealny delikatnie mówiąc.

Cytat:
    Mam parę pytań czy lepiej zrobić kolumnę z bas reflexem czy bez

Konieczność użycia BR warunkuje jeden z parametrów głośnika niskotonowego, a mianowicie QTS (Gdy jest większy niż 0,5 głośnik nie zagra dobrze w BR). Jeśli natomiast chodzi o sam wybór między closed a BR to wypadałoby posłuchać jednego i drugiego typu obudowy, bo oba prezentują bas w dość odmienny sposób.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1638212.html
    http://diyaudio.pl/portal.php?show=7

Cytat:

dwu czy trójdrożna?

W tym budżecie zdecydowanie 2 drożna. Zrobienie dobrych 3 drożnych kolumn kosztuje co najmniej 900 zł

Cytat:
    Moja modyfikacja polegać będzie miedzy innymi na pochyleniu kolumny do tyłu, tak ze góra będzie przesunięta względem podłoża o jakieś 3-4 cm

Względem podłoża czy pionu? Pochylenie kolumn można zrobić na kolcach, po prostu wkręcić je tak, by te z tyłu miały mniejszą wysokość niż przednia para. Pochylenie kolumn zmienia sposób zgrania fazowego głośników, zasadniczo jeśli pochylona ścianka nie została uwzględniona w projekcie zwrotnicy to nie powinno się tego robić, ale np u mnie pochylenie dało pozytywny skutek.
    Cytat:

Wczoraj wieczorem wpadł mi do głowy pomysł żeby się wzorować na tym projekcie:

Do Jazzu i rocka te kolumny nie będą odpowiednie, zbyt słabo "grają" na średnich tonach. Podaj wielkość pokoju, to jeszcze coś zaproponujemy.
    Cytat:

Tylko mogę mieć problem ze zwrotniczką bo sam nie potrafię takiej zrobić a tu była robiona pod głośniki.

Napisz do mnie prywatną wiadomość lub na gg jeśli chcesz gotową.
    Cytat:

Pyzatym myślałem żeby zastosować zwrotnice truj drożna i jeden z głośników odciąć dla samego basu.

Zwrotnica musi być zaprojektowana pod konkretne głośniki.

Te kolumny do których dałeś link to konstrukcja dwudrożna na 3 głośnikach. Odcięcie jednego z takich samych głośników "tylko dla basu" występuje w konstrukcjach 2,5 drożnych. Natomiast w konstrukcjach 3 drożnych zamiast dwóch midwooferów mamy 3 głośniki (lub 3 grupy głośników) i każdy z nich pracuje w swoim paśmie.

0
  • #4 13 Kwi 2010 10:19
    rafakil
    Poziom 9  

Dzięki za wyczerpującą odpowiedz. Prawdę mówiąc to nie chce jakoś bardzo oszczędzać i raczej już zainwestuje w MDF, pewnie najchętniej zrobiłbym w drewnie...
    Wiem jak graja kolumny bez BR mam własnie te Actrony one nie mają BR i to na prawdę ładnie gra ale mi bardziej chodzi o trudność wykonania takich a takich kolumn... Bo jeżeli np zestaw głośników który znajdę do mojego pokoju około 20m2 (nie długo będę się przeprowadzać i tam kolumny będą mieć większą przestrzeń do ogarnięcia) lepiej powinien zagrać z BR zrobię ten Bas Reflex jeśli lepiej bez to też dobrze ale zaznaczam ze lubię jak bas jest wyraźny głęboki.
    Coraz bardziej mnie nachodzi żeby zrobić właśnie konstrukcje 2,5 drożną. A odnośnie zwrotniczki to na pewno się w tej sprawie odezwę do kolegi Tomq. A zapomniał bym kolumnę pochylić mniej więcej tak....
    http://www.q21.pl/product/image/32/audiophysic_tempo6_galeria3.jpg

0
  • #5 13 Kwi 2010 11:11
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Kolego, akurat tak się składa, że pochylenie, rozmiar frontu i rozmieszczenie głośników uwzględnia się przy budowie zwrotnicy. Moim zdaniem konstrukcja 2.5 drożna koherentna czasowo, jest dość ciężka do zaprojektowania. :idea:
    Proponował bym określić budżet na całą konstrukcję. Co do estetyki, to będziesz mógł pomyśleć nad wyborem forniru i kształtem obudowy, najlepiej zachowując wymiary frontu i rozmieszczenie głośników względem siebie i obudowy.

P.s. Ostatnio dane mi było posłuchać 2.5 drogi na głośnikach awx stx'a. Przyznam, że jak za taką kwotę, brzmią bardzo ciekawie.

0
  • #6 13 Kwi 2010 14:41
    rafakil
    Poziom 9  

Myślę że na same głośniki mogę spokojnie przeznaczyć 400-450zł. Gdyż cała budowę chce rozłożyć w czasie, tak żeby jakoś na koniec wakacji skończyć budowę. Wykończenie chcę zrobić w kolorze czeresni ponieważ z takich desek chce zrobić ozdobny front.

0
  • #8 07 Maj 2010 16:18
    rafakil
    Poziom 9  

Dzięki za pomoc. Wybrałem własnie jeden z projektów podanych w tych linkach i jak tylko czas i środki pozwolą zabieram się do pracy. Pewnie jak skończę pochwalę się efektem pracy:)

0