Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

mini siłownik wrzecionowy, śrubowy pomysł na gotowy element?

octavia2004 11 Kwi 2010 12:29 5308 17
  • #1 11 Kwi 2010 12:29
    octavia2004
    Poziom 8  

witam, może ktoś z Was ma pomysł z jakiego urządzenia odzyskać następujący element ?

widoczny na filmiku

http://www.youtube.com/watch?v=9J58Yii99bY&feature=channel

podobne elementy w cd romie sterują laserem, niestety za małe...

czy może przerobić wiertła, z tym, że wtedy trzeba by "nakrętkę samemu dorabiać

ma ktoś jakiś pomysł?

generalnie w podobnej zabawce ma być taki siłownik wykorzystany

dzięki i pozdrawiam

0 17
  • Pomocny post
    #2 11 Kwi 2010 12:36
    Madrik
    Moderator Robotyka

"Nakrętka" może być po prostu pierścieniem o średnicy wiertła, z dwoma wkręconymi śrubkami, na przeciw siebie.

0
  • #3 11 Kwi 2010 12:53
    octavia2004
    Poziom 8  

Madrik napisał:
    "Nakrętka" może być po prostu pierścieniem o średnicy wiertła, z dwoma wkręconymi śrubkami, na przeciw siebie.

nakrętka i śruba niestety mają za mały "skok" "uzwojenia",

mając do dyspozycji serwa, lub silnik z przekładnią - skok tego uzwojenia powinien wynosić minim 5-10 mm coś takiego jak na filmie

może jakieś pomysły?

0
  • Pomocny post
    #4 11 Kwi 2010 13:50
    cirrostrato
    Poziom 35  

octavia2004 napisał:

mając do dyspozycji serwa, lub silnik z przekładnią - skok tego uzwojenia powinien wynosić minim 5-10 mm coś takiego jak na filmie

może jakieś pomysły?
    To może (ja tak robię) ,,mormalny'' (metryczny) gwint i silnik bez przekładni, przy okazji na drobniejszym gwincie dostaniesz bardziej płynny ruch, na filmiku trochę szarpie, łącząc silnik z nagwintowanym prętem warto zastosować połączenie elastyczne lub najprostszy kardan (kawałek okrągłej gumy), eliminuje to ew. niedokładności wykonawcze (pozycjonowanie w jednej osi silnik- śruba z gwintem).

0
  • #5 11 Kwi 2010 20:25
    octavia2004
    Poziom 8  

witam, metryczna śruba chyba odpada, bo silnik bez przekładni raczej nie ruszy śruby (opory toczenia) tak mi się przynajmniej wydaje, ale mogę się mylić,

może jeszcze jakiś pomysł?

może ktoś napisze z czego to jest?

http://www.youtube.com/watch?v=blEhMRMeGWU&feature=channel

pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #6 11 Kwi 2010 20:30
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Silniczek, na wał śruba i nakrętka. Ruszy bez problemu. Zresztą zrobienie na próbę takiego ustroju to kilka minut. Zrób, sprawdź i nie kombinuj z jakimiś wynalazkami.

0
  • Pomocny post
    #7 11 Kwi 2010 23:04
    Madrik
    Moderator Robotyka

octavia2004 napisał:
    Madrik napisał:

może jakieś pomysły?

Nie rozumiesz.
    Wiertło ma dwa nacięcia. Wsuwasz wiertło w pierścień. Wkręcasz w pierścień, prostopadle do wiertła dwie śruby, które wchodzą w nacięcia wiertła.
    I masz prostą przekłądnię ślimakową o ruchu posuwistym.
    Nie ma tu nic wspólnego z użyciem gwintu metrycznego.
    Obracając wiertło - Pierścień posuwa się w górę i dół wiertła, bo śruby blokują się w wycięciach wiertła.
    Jeśli użyjesz wiertła do betonu - długiego o małej średnicy, możesz uzyskać całkiem długi zakres ruchu.

0
  • Pomocny post
    #8 11 Kwi 2010 23:11
    Błażej

Mniejszy skok gwintu, to mniejsza siła potrzebna na wykonanie ruchu. Można dać mniejszy silniczek i nadrobić to obrotami. dodatkowo uzyska się pełną samohamowność takiego układu, co przy dużym skoku może być problematyczne. Dodatkowo przy dużym ruchu osiowym, może dochodzić do zakleszczania się takiego mechanizmu, jeśli nie będzie wykonany bardzo precyzyjnie.

0
  • Pomocny post
    #10 22 Kwi 2010 17:09
    mateusz_mateusz6
    Poziom 12  

Ja miałem z tą rzeczą problem, lecz poszedłem do sklepu i kupiłem zwyczajny pręt gwintowany 5mm. Zrobiłem koparkę i bez żadnych przekładni koparka ukopie w piasku.

0
  • #11 23 Kwi 2010 12:36
    octavia2004
    Poziom 8  

witam, ooo, właśnie koparka co potrafi kopać, a nie tylko udaje, że kopie (np. w granulacie styropianowym :) mnie interesuje,

masz może jakieś zdjęcia, czy opis co i jak i jaki model zabawki przerabiałeś (bruder, dickie) czy może robiłeś to od podstaw? (czy korzstałeś z silników, z przekładniami, czy może serwa, albo przerobione serwa? Jakiej mocy itp.

będę wdzięczny za pomoc pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #12 23 Kwi 2010 18:46
    mateusz_mateusz6
    Poziom 12  

Zabawkę tą zrobiłem sam od podstaw. Do napędu zastosowałem dwa silniki 7,5V. Silniki były sterowane regulatorem PWM , co dawało małą prędkość, a jednocześnie dużą moc (nie radzę stosować przekładni zębatych, przy kopaniu w piasku zaraz się zatrą ). Nad układem jezdnym zamontowałem dużą zębatkę ułożona ona była poziomo, napędzał ją silnik co umożliwiało obracanie się dookoła własnej osi.Natomiast łyżkę zbudowałem taką, aby łamała się w trzech miejscach tzn. można było ją podnosić do góry, załamywać w połowie i i zginać łyżkę, aby nabrać piasku. Do tego celu, jak już wyżej pisałem, zastosowałem pręt gwintowany, który nakręcał się na nakrętkę, co powodowało ruch łyżki. Jednak gdy będziesz to robił pamiętaj aby silniki i nakrętki umocować tak aby miały one ruch do przodu i do tyłu. Aha pręt ten był przykręcony do oski silnika. Próbowałem zrobić tą konstrukcję tak, aby była sterowana radiem ale w elektronice nie jestem zbyt dobrze obeznany. Dlatego zastosowałem sterowanie na kabel. Mój nadajnik zbudowany był z 6 przycisków zwiernych. Do tego celu dobrze jest zastosować kabel telefoniczny. Ja właśnie użyłem tych kabli ponieważ one są lekkie i małe w, a w jednym przewodzie mieszczą się cztery malutkie kabelki. Zabawka poruszała się jak czołg tzn. zastosowałem tam gąsienice zrobione z dętki , do której przykręcone były różne skrawki ( bieżnik :) ). W tym modelu zastosowałem dwa źródła zasilania jedno dla silników napędzających i silnika , który obraca model wokół osi , a inne dla silników sterujących łyżką. Cały model jest wykonany z blach aluminiowych, co sprawia , że konstrukcja jest bardzo lekka.
    Frajda jest niesamowita kopiąc w piasku. Zachęcam cię do zrobienia takiej zabawki.

0
  • #13 26 Kwi 2010 10:45
    octavia2004
    Poziom 8  

mateusz_mateusz6 napisał:
    Zabawkę tą zrobiłem sam od podstaw. Do napędu zastosowałem dwa silniki 7,5V.

oooo super :)

dawaj zdjęcia, albo najlepiej filmik

pozdrawiam i sorry wszystkich czytających, że temat troche zszedł na boczny tor ...

pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #14 26 Kwi 2010 15:35
    Błażej

Cytat:
    Cały model jest wykonany z blach aluminiowych, co sprawia , że konstrukcja jest bardzo lekka.

Ma to swoje plusy i minusy przy takim modelu. Musi on mieć swoją wagę, by stać stabilnie i nie przewracać się z wysuniętą łyżką z urobkiem.
    Prawdziwe koparki mają spore przeciwwagi.
    Polecam zajrzeć do książek z lat 60 "Nowoczesne zabawki" i podobne. Jest kilka pozycji...

0
  • Pomocny post
    #15 26 Kwi 2010 19:19
    mateusz_mateusz6
    Poziom 12  

Model nie jest znowu taki lekki. Silniki, akumlatory, gąsienice z napędem - zabawka z pewnością waży ponad kilogram. Zamierzam zrobić teraz koparkę, która złapie na łychę dużo więcej.
    A jeśli chodzi o nowoczesne zabawki, to mógłbyś posłać linka z okładką książki. Dzięki

0
  • #16 06 Maj 2010 13:56
    octavia2004
    Poziom 8  

mateusz_mateusz6 napisał:
    Model nie jest znowu taki lekki. Silniki, akumlatory, gąsienice z napędem - zabawka z pewnością waży ponad kilogram. Zamierzam zrobić teraz koparkę, która złapie na łychę dużo więcej.
    Dzięki

witam, ponownie, proszę może o zdjęcia lub filmik jak kopie kopara :)

pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #17 13 Maj 2010 11:22
    marekkkk
    Poziom 11  

Rowniez probowalem wykorzystac pret gwintowany metryczny M8 z nakretka. Dziala poprawnie, ale dosyc ciezko. Potem zastosowalem pret z gwintem trapezowym i nakretke z gwintem trapezowym. Ze sklepu a czesciami do CNC. Podnosi mi ramie 1m o wadze ponad 1 kg. Do napedu sruby uzylem silnika ze zintegrowana przekladnia.

0
  • Pomocny post
    #18 15 Maj 2010 11:30
    marcin253
    Poziom 15  

Witam,
    jeśli ktoś potrzebuje mocnego siłownika to mogę polecić śrubę od lewarka i sprzężony z nią silnik od wycieraczek. Wypróbowałem to i jest to naprawdę ciekawe rozwiązanie o dużej sile:)

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo