Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gotowe moduły w.cz. do zwiększenia mocy PMR

MADMAX1978 11 Apr 2010 14:28 5533 21
    MADMAX1978
    Level 15  
    Witam. Wygrzebałem niedawno w klamotach jakieś płytki i są na nich czarne moduły (chyba nazywa się to hybryda ) Moduły maja oznaczenia M687 32 HA.
    Znalazłem w sieci ta moduły, ale chciałbym się upewnić, czy można wykorzystać te elementy do budowy wzmacniacza do PMR.

Na płytce. są również inne elementy, oraz gniazdo antenowe, gniazdo zasilacza i chyba gniazdo telefoniczne.

http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/MitsubishiElectricCorporation/mXtzquz.pdf
    Bushman10980
    Level 22  
    Do urządzeń PMR nie można stosować "dopalaczy" i innych anten niż fabryczne. Parametry urządzeń PMR są ściśle ograniczone. Jedyna słuszna droga to łączności na pasmach krótkofalarskich po zdaniu egzaminu i otrzymaniu pozwolenia.
    mkpl
    Level 37  
    Te moduły zadziałają na paśmie PMR. Tylko po co jak zasięg głównie zależy od jakości odbiornika i anteny oraz jej umiejscowienia. Zgodnie z etyką i prawem mógłbyś mieć jednego oryginalnego PMR do nadawania i jednego z zewnetrzną anteną do odłuchu
    robert123
    Level 16  
    Jeszcze jedno legalne rozwiązanie - radiotel. PMR w hermetycznym pudełku na dachu - mikrofonogłośnik i zasilacz w domu.
    MADMAX1978
    Level 15  
    Bushman10980- Nie pytałem o to czy wolno, czy nie. PMR -ek jest mój i będę z nim robił co mi się podoba. Jeżeli, ktoś mi udowodni, ze łamię prawo, wtedy poniosę konsekwencje. Ponadto samo zrobienie modyfikacji nie znaczy, że będę tego używał. ... Chce zrobić i sprzedać.
    Jeżeli miałbym pytanie np. o wykrywacz metali, to pewnie usłyszałbym, że poszukiwania przy użyciu wykrywacza wymagają pozwolenia z WKZ.
    Drażni mnie to, że za każdym razem, jak ktoś chce zwiększyć zasięg jakiegoś nadajnika, musi wysłuchiwać, o tym, że jest to nielegalne. Czytałem kiedyś artykuł w jakiejś gazecie elektronicznej (chyba Radioelektronik ), o krótkofalowcu, który skonstruował jakąś antenę paraboliczną. Ponieważ, antena powstała w warunkach domowych, raczej nie posiadała homologacji, co jednak nie przeszkadzało temu człowiekowi w jej używaniu. Ciekaw jestem, czy jego koledzy -krótkofalowcy, też mówili mu, że łamie prawo ? A może osoby posiadające licencje krótkofalarskie, maja prawo konstruować i używać sprzętu bez homologacji ?

mkpl- Wydaje mi się, że zasięg zależy głównie od mocy wyjściowej nadajnika.

robert123-
    PMR na dachu- odpada, bo sprzęt ma być mobilny.
    robson42
    Level 19  
    [quote="MADMAX1978"]
    Quote:
    A może osoby posiadające licencje krótkofalarskie, maja prawo konstruować i używać sprzętu bez homologacji ?
    Tak właśnie jest.
  • Helpful post
    mkpl
    Level 37  
    MADMAX1978 no ok skoro już tak chcesz wiedzieć. Robisz uklad Vox'u który wykrywa napięcie w.cz na wyjściu twojego TRx'a i przełącza przekaźnik w tryb nadawania. Przekaźnik wtedy odłącza bezpośredni sygnał z anteny i między nią wpina twoją hybrydę oraz podaje jej zasilanie. Po zaniknięciu napięcia w.cz (odbiór) przekaźnik odłącza zasilanie hybrydy i puszcza sygnał bezpośrednio na wejście odbiornika. Hybryda akceptuje poziom sygnalu PMR i powinno działać.

Ale uwaga. Tak zmodyfikowany TRX nie może pracować mobilnie. Raz że końcówka lubi trochu prądu pociągnąć dwa anteny przenośne (koci ogon, szwedzki bat itp) nie zapewniają stałości impedancji anteny przez co twoja hybryda się ładnie zadymi.

Kolejnym problemem będzie niemożność używania sprzętów na bliskiej odległości. Jak te sprzęty odbiorą zbyt silny sygnał przesterujesz głowice p.cz i wszystko w odbiorniku jak leci i nie odbierzesz nic poza piskami itp.

Na koniec. Wzmacniacz, dopałka, booster czy jak kto zwie dobrze zaprojektowany i z głową nie musi ingerować w urządzenie i jest wykonany jako osobny moduł. Wpinasz takie urządzenie między wyjście antenowe radia i antenę i tyle
    serwis
    Level 37  
    MADMAX1978 wrote:
    (...)Nie pytałem o to czy wolno, czy nie.(...)
    Drażni mnie to, że za każdym razem, jak ktoś chce zwiększyć zasięg jakiegoś nadajnika, musi wysłuchiwać, o tym, że jest to nielegalne.(...)

Przeczytaj TO

I to:
    Administratorzy oraz moderatorzy dokonają wszelkich starań, aby na forum nie było:
    Jakichkolwiek materiałów niezgodnych z prawem, szkodliwych(...) w tym (...) wszelkich materiałów zachęcających do postępowania stanowiącego przestępstwo, pociągającego za sobą odpowiedzialność karną, cywilną lub w inny sposób naruszającą jakiekolwiek obowiązujące prawo polskie.

I sam wyciągnij wnioski; :!:
    MADMAX1978
    Level 15  
    [quote="robson42"]
    MADMAX1978 wrote:
    Quote:
    A może osoby posiadające licencje krótkofalarskie, maja prawo konstruować i używać sprzętu bez homologacji ?
    Tak właśnie jest.

Czyli, jak zrobię sobie kurs krótkofalarski, będę mógł sobie zrobić ten dopalacz albo inną antenkę ?

mkpl.
    Dzięki wielkie. Na taka pomoc liczyłem. Trochę to skomplikowane...zniechęciłem się chyba, ale jeżeli się za to wezmę, to będzie to właśnie w formie oddzielnego modułu, pomiędzy PMR-kiem i anteną.

serwis-
    Nieźle popłynąłeś...
    Człowieku, czy ja pytam jak rozbroić alarm w banku ??? Chce wiedzieć tylko, czy jest możliwość wykorzystania tych hybrydek.

Staram się nie stać w miejscu, ale się rozwijać, żeby ktoś mógł na tym skorzystać, może nie teraz ale w przyszłości. Skąd wiesz, że za rok nie wejdzie w życie przepis, pozwalający na takie eksperymenty ?

... Żenada...
    Tym co pomogli- Dziękuję.
  • Helpful post
    lukashb
    Level 39  
    Jak zrobisz kurs to możesz pracować w przedziale częstotliwości 430MHz do 440MHz, a PMR jest od 446MHz i nie należy do urządzeń amatorskich. Ale jeżeli przerobił byś ją na te 6MHz niżej albo by przestrajała się w zakresie amatorskiej 70cm to mógłbyś kombinować z antenami. Jaki mam stosunek do wszelkich uwag prawnych, a więc taki, że Panowie dajcie sobie spokuj, nie jeden z was się bawił tak albo i jeszcze gorzej na pasmach nim został krótkofalowcem. Praktyka to potwierdza w wielu przypadkach i jakoś świat istnieje, powiem więcej! nic złego się nie stało. Napewno po samym pójściu do PZK nie załapie się bakcyla, kto by chciał patrzeć na starszych panów którzy wymieniają się informacjami kto na co choruje, na co leżał w szpitalu albo jaką ma dietę? musi poczuć to coś na własnej skórze, czy to przez budowanie odbiorników, czy tak jak w przypadku kolegi przeróbka sprzętu którą ja popieram w 100% bo jest ona nie szkodliwa w żadnym przypadku. Pozdrawiam
    MADMAX1978
    Level 15  
    lukashb wrote:
    Jak zrobisz kurs to możesz pracować w przedziale częstotliwości 430MHz do 440MHz

Nie bardzo rozumiem.Czy posiadając licencję na 430-440 MHz mogę legalnie eksperymentować ze sprzętem obejmującym ten zakres ? A jakie uprawnienia trzeba mieć, żeby ''kombinować'' z urządzeniami PMR bez zmiany częstotliwości ? Chodzi o stosowanie innych anten i zewnętrznych wzmacniaczy mocy.
    sp6
    Level 23  
    Na PMR nie potrzebujesz pozwolenia ale nie wolno Tobie z nimi kombinować w myśl prawa.
    lukashb
    Level 39  
    MADMAX1978 wrote:

Nie bardzo rozumiem.Czy posiadając licencję na 430-440 MHz mogę legalnie eksperymentować ze sprzętem obejmującym ten zakres ?
    I to jest właśnie ten paradoks którego nie rozumiem. Weźmy przykład: jest sobie radiowiec amator, wziął się za przestrajanie murzynka. Zrobił to tak nie udolnie, że np. wyciął filtr wyjściowy i nadajnik śmieci harmonicznymi, i to mocą nie byle jaką bo jak udało się mu zestroić to i te 7W uzyska, i to jest w porządku. Ale ktoś kto nie jest krótkofalowcem i zapyta się na forum o przeróbkę PMR-ki (wszak nie szkodliwą dla otoczenia) to zostanie objechany jak by chciał co najmniej rozbić bank!. A taka przeróbka nie wnosi żadnych zakłuceń w postaci harmonicznych itp, ponieważ moc jest znikoma, a i dopasowanie anteny zrobi swoje - moc spadnie bardziej, bo nie zostanie wyemitowana. Ale tkwijmy dalej w tym paradoksie. Pozdrawiam
    MADMAX1978
    Level 15  
    Chyba zrezygnuje z tej przeróbki a zamiast tego dorobię kilka antenek.
    Mój brat (krótkofalowiec ) zamontował kiedyś na wysokości drugiego pietra antenę kierunkową i na 0.5W leciał spokojnie na ok 30 Km. Antenka była trochę za duża jak na mobilną, więc myślę, ze wykonam sobie coś mniejszego, ok 60 cm. Znalazłem taką na elektrodzie.
    Dzięki za zainteresowanie tematem. Jeżeli będą jeszcze jakieś sugestie to się nie pogniewam.:D
    pietach
    Level 22  
    Antena kierunkowa HB9CV na PMR jest wielkości 8cm x 32cm.
    Można w 15 min polutować z gołego drutu miedzianego.
    pietach
    Bushman10980
    Level 22  
    "Radiowiec amator" z licencja przestraja sobie sprzęt radiokomunikacyjny na pasma zgodne z licencją. Jego zadaniem jest ciągłe udoskonalanie i utrzymywanie w dobrym stanie swojego sprzętu. Zatem przy jakiejkolwiek informacji, iż wprowadza zakłócenia powinien zaprzestać nadawania i przystąpić do sprawdzenia poprawności pracy sprzętu. Co do PMR - powstały po to aby być tanim i mobilnym sprzętem do porozumiewania się na małe odległości (budowa, wędkowanie, paralotnie, tata i córka, mama i niemowlę, itp.). Międzynarodowe instytucje odpowiedzialne za zarządzanie częstotliwościami przeznaczyły do tego celu pasmo 446MHz, wydzieliły moc, ograniczyły parametry tak aby doprowadzić do ogólnego kompromisu np moc - a wydajność baterii, zasięg a blokowanie kanałów innym, anteny a gabaryty sprzętu. To wszystko zamknęli w jednym pudełku i teraz robią biznes. Jeżeli osoba jest zainteresowana większymi łącznościami niż PMR to przechodzi na np pasmo CB (sprzęt ogólno-dostępny, pozwoleń brak) albo pasmo 154MHz (sprzęt ogólno-dostępny, pozwolenia już od 5zł.) i np pasma krótkofalarskie (sprzętu pełno, pozwolenie/licencja trochę kosztuje) ale można szaleć z drutami po polach i mocami nawet 200 razy większymi niż PMR. Do wyboru do koloru.
    ostol
    Level 14  
    Licencja krótkofalarska lub koncesja wydawana jest nie na "uzywanie urządzeń radiokomunikacyjnych" a na "posiadanie i używanie". Niech mnie ktos poprawi jeśli nie mam racji bo z tego co mi wiadomo nie wolno posiadać urządzeń nadawczych na które nie ma sie stosownego zezwolenia.

Madmax posiadanie licencji krótkofalarskiej obecnie umożliwia Ci do budowanie urządzeń radionadawczych stopni mocy (w Polsce do 750W), anten itp. Poprostu wszystko co jest związane z radiokomunikacją. Krótkofalowcy maja wydzielone pasma w zakresie fal długich, średnich, VHF, UHF i SHF. Krótkofalowcy mogą używać w zasadzie wszystkich emisji jakie kiedykolwiek wymyslono.

Polecam tobie książkę ABC krotkofalowca ktora obecnie stanowi swojego rodzaju biblię krótkofalarstwa.

Tutaj znajdziesz bardzo dużo informacji o krótkofalarstwie.
    MADMAX1978
    Level 15  
    pietach-
    Antena o której pisałem, składała się z dwóch identycznych elementów (fachowo, chyba ''drabinki'' ), umocowanych względem siebie równolegle, nie pamiętam dokładnie wymiarów, ale ''drabinki'' miały długość ok 1 metr, a szerokość rozstawu coś około 0.5 metra. Antena pracowała wraz z BINATONE MR 200 a jakość łączności była super.
    W tym roku będę organizował kilka imprez plenerowych (głównie w lesie ) a zasięg PMR w takim terenie jest makabrycznie mały, więc chciałem ''ulepszyć''. Oczywiście mogę użyć innych urządzeń, ale posiadam już kilka PMR-ków i z nich chciałem skorzystać.
    pietach
    Level 22  
    Quote:
    ale ''drabinki'' miały długość ok 1 metr, a szerokość rozstawu coś około 0.5 metra

Mi to podchodzi pod 2 elem. HB9CV ale na pasmo 2m (144-146MHz)
    GSM
    Level 25  
    Witam,

ostol wrote:
    (...) posiadanie licencji krótkofalarskiej obecnie umożliwia Ci do budowanie urządzeń radionadawczych stopni mocy (w Polsce do 750W), anten itp.

a nie raczej do 150W i po 10 latach 500W + pozwolenia krótkoterminowe na moce do 1kW?

Pozdrawiam,
    GSM
    c2h5oh
    Moderator
    Proszę trzymać się tematu którym jest:
    "Gotowe moduły w.cz. do zwiększenia mocy PMR"

Wszystkie posty nie na temat będą usuwane a ich autorzy zostaną stosownie "nagrodzeni".
    MADMAX1978
    Level 15  
    Dziękuję wszystkim i zamykam.