Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak usunąć Windowsa 98 i zainstalować Ubuntu.

11 Kwi 2010 16:27 4425 34
  • Poziom 22  
    Witam mam taki problem, nie wiem jak mam usunąć Windowsa 98 a potem zainstalować Ubuntu. Komputer w którym chcę to zrobić powinien mi wystarczyć do obsługi Ubuntu (Linux)
    Oto jego parametry:
    Procesor - INTEL CELERON 466 MHz
    Płyta główna - PROCOMP BIZ1A
    Pamięć fizyczna: 128MB
    Typ biosu - Adward Modular
    Karta Video - NVIDA RIVA TNT2 model 64
    Dysk 3 GB
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 22  
    Zapomniałem podać ze przy ładowaniu systemu pyta mnie ktory wybrać czyli Winows 98 czy Subiekt czyli ma dwa systemy .
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 22  
    Mam Ubuntu - 8.0 i 9.1 nagrane na płytki i teraz wystarczy płytę włożyć do napędu i instalować . I jeszcze jedno który instalować czy to bez różnicy.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Przy tak słabym procesorze, zdecydował bym się na niższą wersję. Dopiero gdyby jakiś sprzęt nie działał spróbuj wyższą.
    Instalowanie sterowników pod linuxem może Ciebie skutecznie zniechęcić, ale warto.
  • Poziom 22  
    Chodzi ci (ale nie wróżę Ci super wydajności) o parametry komputera , wystarczy mi by obsłużył program do maszynki i tyle .

Dodano po 55 [minuty]:

I by nie zakładać nowego tematu jeszcze co ustawić w biosie by mi botowało z płyty .
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 22  
    I tak poradziłem sobie z ustawieniem botowania z CD i tu następne schody a mianowicie Ubuntu ładnie mi się zaczyna instalować i staje nie wiem dla czego i z jakiego powodu, wydaje mi się że to wina kiepskiego sprzętu albo mam za mało pamięci co sądzicie o tym.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Sprzęt może być słaby, spróbuj może innej dystrybucji. Mandrake działał mi na 386.
    Czy jak naciśniesz NUMLOCK dioda na klawiaturze zapala się/gaśnie, może to po prostu archiwa się rozpakowują.
    Może też być uszkodzona płytka, spróbuj tej drugiej.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    jarcys - wszyscy piszą o Ubuntu, a ty ciągle o jakimś Ubantu - może masz nieustawiony przyczłap do bulbulatora, i stąd te problemy?
  • Poziom 22  
    Chyba wiem co to za przyczyna że nie mogę zainstalować UBUNTU próbowałem instalować z windowsa 98( bez zmieniania konfiguracji komputera) i tak, zaczyna sie instalować i wyskakuje komunikat że za mało mam pamięci .
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    http://www.dobreprogramy.pl/Ubuntu-dostepne-juz-do-pobrania,Aktualnosc,9394.html
    Cytat:

Firma Canonical oficjalnie potwierdziła wydanie Ubuntu 8.10. Canonical podało również minimalne i zalecane wymagania systemowe dla systemu. Aby uruchomić Ubuntu wymagany jest komputer z procesorem 300 Mhz, 64 MB pamięci RAM oraz 4GB wolnego miejsca na dysku. Zalecana jest natomiast następująca konfiguracja: procesor 700 Mhz, 384 MB pamięci RAM oraz 8 GB wolnego miejsca na dysku.

Nie instaluj wszystkich pakietów, masz za mały dysk, lub ściągnij starszą wersję.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Tu chodzi jeszcze o program do sterowania maszynką CNC przez LPT, który działa w Ubuntu, w innych dystrybucjach, nie wiem.
    Ale szczegóły to już Autor niech poda.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Ubuntu tak samo jak CDlinux bazuje na Debianie, chyba, że ten progs potrzebuje bibliotek Gnome lub GTK, ale i to da się doinstalować, a że CDlinux jako środowisko graficzne wykorzystuje IceWM, to pójdzie na byle jakim sprzęcie.
    V.
    EDIT: Nie doczytałem nigdzie o tym programie do CNC, bo Subiekt to chyba nie ten temat :)
    EDIT2: Otrzymałem info, że chodzi o
    http://www.linuxcnc.org/content/view/2/4/lang,english/
    a więc ten program jest faktycznie optymalizowany pod Ubuntu, w dodatku starszą wersję, i jest zawarty w składzie płytki instalacyjnej- opis instalacji http://www.linuxcnc.org/content/view/21/4/lang,english/
    Pakiet EMC2.tar.gz (spakowany) jest dostępny
    http://sourceforge.net/projects/emc/files/emc2/emc2_2.3.5/emc2_2.3.5.tar.gz/download
    W wolnej chwili spróbuję go skompilować pod Debiana.
  • Poziom 22  
    Tak macie racje mój sprzęt jest za słaby(taki wykopałem) i program EMC2 do obsługi frezarki jest pod Ubuntu (linuxsa) i teraz pytanie czy tylko pod Ubuntu może jest inny .
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    NIE, jest skompilowany pod Ubuntu, ze źródeł możesz kompilować pod DOWOLNĄ dystrybucję. Przeczytaj co napisał Vorlog, napisz co chcesz sterować i jak.
  • Poziom 22  
    Może i się porywam (w takim razie najprościej będzie poszukać lepszego sprzętu i odpalić Ubantu z EMC2) ale nie oto chodzi poprawiłem pisownie i link bez urazy .
  • Poziom 33  
    Kompilacja to żaden problem, ale potrzeba na to lepszej maszyny niż opisana.
    Sam to chciałem dziś zrobić, ale czas mnie trzyma krótko. A i myślenie trochę wyłączone...
    BTW- daj sobie spokój z tym UbAntu, bo się pół Elektrody cieszy czytając- toto nazywa się Ubuntu (ponoć w narzeczu afrykańskim Ki-Swahili znaczy to "Nie umiem zainstalować Debiana") :D
    V.
  • Poziom 33  
    Gusioo napisał:
    vorlog napisał:
    Kompilacja to żaden problem, ale potrzeba na to lepszej maszyny niż opisana.

Jesteś tego pewny? A jak wyskoczy mu error, że nie ma takiego pliku? Pakiet może być zależny od innych pakietów, które nie muszą być obecne w systemie.

Przepraszam, że tak zapytam- przecież kolega chyba kompilował kiedyś jakiś program?
    Od czego są repozytoria, by przygotować system pod potrzeby kompilacji?
    Przecież Debian jako taki ma najbardziej chyba rozbudowany zestaw pakietów, dobrze ponad 20 000, i z tego zestawu korzysta też *buntu i cała reszta.
    Od czego kod źródłowy programu, wraz z plikami typu "readme"?
    Ja miałem jedynie wątpliwości co do mocy komputera, by nie męczył się z kompilacją pół tygodnia...
    V.
  • Poziom 33  
    Cytowałeś moją wypowiedź, więc odniosłem się do posta, w którym była cytowana.
    Nie polecałem autorowi kompilacji (nawet odniosłem się do jego sprzętu, prawda?), jedynie wskazałem kompilację jako jedno z rozwiązań.
    Wnioskowanie, jakiego pakietu może brakować, to po pierwsze umiejętność czytania komunikatów konsoli, po drugie przygotowanie się do pracy z poczytaniem plików pomocowych dołączonych do źródeł, po trzecie- umiejętność korzystania z googli.
    Jest rok 2010, nie 199x, kiedy kompilacja była Bóg wie jakim wyzwaniem.
    Bez urazy, nie mam zamiaru wjeżdżać Ci na ambicję :)
    V.