Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prośba o pomoc przy wyborze okapu

krzysmir 12 Apr 2010 11:23 6924 6
Bosch
    krzysmir
    Level 10  
    Witam serdecznie.
    Mimo przygnębiającej atmosfery i panującej żałoby narodowej jestem zmuszony do poczynienia dość niezwłocznego zakupu sprzętu agd pod postacią okapu kominowego. Niestety nie jestem bardzo obyty z tego rodzajem sprzętem i mogę bazować jedynie na tym co udało mi się wyczytać na stronach producenta (gdzie można w sumie wyczytać, że każdy model jest najlepszy), no i także tutaj na forum elektroda.pl (gdzie dobrze zapowiadający się wątek mogący przeobrazić się w wielo-dziesiąt stronicowy będący nie tyko skarbnicą wiedzy, ale także miejscem gdzie kierowali się wszyscy poszukujący rzeczowej porady został zamknięty w wyniku zboczenia z głównego tematu i nie do końca merytorycznych wypowiedzi - nie chcę naturalnie urazić autorów, bo wydaje mi się, że są to osoby zorientowane w temacie i właśnie po cichu liczę na Wasze wypowiedzi).

Drodzy Użytkownicy, prosiłbym Was o pomoc w wyborze okapu, który najlepiej będzie spełniał oczekiwania:
    - będzie za umiarkowane pieniądze (zakładam, że około tysiąca zł da się kupić już całkiem sprawnie działający sprzęt),
    - ma to być okap kominowy,
    - pracować miałby jako wyciąg, chociaż tryb pochłaniacza może kiedyś by był przydatny,
    - oświetlenie itd (ale to ma raczej każdy),
    - 60cm,
    - inox,
    - bez szybek,
    - w kształcie odwróconej litery T (nie skośny, nie wygięty, taki normalny w kształcie T),
    - będzie wydajny i przy tym cichy,
    - wystarczy na moją kuchnię, która ma wymiary 2,9m x 2,1m i standardowe mniej więcej 2,55m wysokości. Od razu dodam, że kuchnia nie ma drzwi i wychodzi na przedpokój, ale nie jest to pomieszczenie w formie aneksu i dużej otwartej przestrzeni.

Byłbym nie fair gdybym nie postarał się samodzielnie poszukać odpowiedniego sprzętu (albo takiego, który wydawałby się na sucho spełniać te wytyczne). Wytypowałem takie okapy:
    - Ciarko Quatro Slim 60 - kuszące jest (tak mi się przynajmniej zdaje) sterowanie nie na zasadzie mechanicznych przycisków, Nie do końca udało mi się rozszyfrować co oznacza przycisk zegarka, ale jeśli to jest możliwość nastawienia tego by okap sam się wyłączył po jakimś czasie pracy to byłoby także miło. Drobną wadą jest to, że nigdzie go nie ma w Szczecinie (nawet w serwisie by chociaż rzucić okiem na obudowę),
    - Globalo Piani 60.2 Max - zalety są takie, że są guziczki soft-touch i jest timer, Nie jest dla mnie zaletą, że ma ciąg podrywający blachę albo że można na nim postawić garnek - ja tego robić nie będę, także takie zalety są dla mnie mało istotne (chociaż taka, że jest porządnie wykonany to co innego). Wada jak w przypadku wyżej: nigdzie nie ma (no jest w jednym miejscu, ale inny i trzeba wyjechać z miasta ponad 30km w jedną stronę),
    - Teka DH1 60 lub Teka DJ1 60 - właściwie podaję razem, ponieważ z opisów wynika że różnią się tylko wydajnością (a jaką kuchnię mam podałem wyżej i wydaje się, że słabszy DJ1 powinien dać sobie także radę). Wadą jest to, że jest to taki prosty okap bez nawet odrobiny elektroniki (mówię o soft touch-u czy timerach), Także nigdzie nie ma :(

Z innych firm zauważyłem takie (ale to raczej tak tylko podam by pokazać, że nie uparłem się na któryś z tych trzech firm):
    - Falmec Mercurio 60 - przyciski wyglądają na mechaniczne, dodatkowo jeśli jest tak 'cichy' jak Falmec Margarita 60 to jest na trzecim biegu troszkę 'denerwujący' (raczej podaję go z kronikarskiego obowiązku, że tak powiem). Margarita-ę mają rodzice i hałas jest spory, jak dla mnie za duży (no inaczej: wolałbym mniejszy),
    - Faber Stilo 60 - właściwie jak wyżej, chociaż nie słyszałem żadnego reprezentanta. Wadą powyższych dwóch jest (z tego co słyszałem) ceny eksploatacyjne (filtry węglowe itd) oraz potencjalna naprawa.

Podejrzewam, że za chwilę ktoś zaproponuje bym wziął Amica-ę. Nie mogę się przekonać do tego producenta, mimo że ma dobre recenzje okapów i kuchenek, to niestety moja Luba urwie mi głowę za produkt tej firmy (mocno się zraziła, długo by pisać), także z premedytacją ich ominąłem. Akpo - widziałem w LeroyMerlin i model Feniks był jakiś taki 'gruby' (pomijam, że jest o połowę tańszy od wymienionych Globalo czy Ciarko i nie jest to może model do bezpośredniego porównywania, ale innych niestety nie udało mi się tam znaleźć :( ).

Pytam Was, drodzy forumowicze, ponieważ w Szczecinie, mimo że duże miasto itd, nie ma możliwości samodzielnego spotkania się z powyższymi okapami. Są Amica-i, Gorenje (ale niestety nie przypadły mi wizualnie do gustu), Bosch-e (ale te odradzaliście, więc nie brałem pod uwagę, chociaż mam trochę sprzętu od BSH i - odpukać - działają bez zarzutu), no i właśnie Akpo i cała seria nigdzie nie opisywanych (a przynajmniej nie wspominanych przez Was) okapów dostępna w różnych LeroyMerlin/Castorama/Nomi itd. Wizualna sprawa jest ważna, ale wydajność i głośność jest dla mnie równie istotna, a tego po zdjęciach nie uda się wywnioskować. Stąd bardzo chciałbym Was prosić o merytoryczne wypowiedzi: który jest cichszy (faktycznie a nie wg specyfikacji producenta), który wydajnościowo byłby lepszy/wystarczający w moim przypadku, który jest łatwiejszy w utrzymaniu (i w czystości, i tak w ogóle)/tańszy w eksploatacji itd.
    Będę wdzięczny za każdą opinię :)

pozdr.
    Krzysmir

Mod. ROBSON33

Regulamin 15

Proszę poprawić post nie usuwając powyższego wpisu .

Mod. Krzysmir
    bardzo chętnie, chociaż nie wiem do czego mam odnieść powyższy komentarz, jako że nie usuwałem niczego, a właśnie zmodyfikowałem odrobinę treść (dość dużo napisałem i byłoby niemądre usunąć ten wpis nie doczekawszy się nawet jednej odpowiedzi). W każdym bądź razie już zostawiam wszystko tak jak teraz i nie dotykam :)
  • Bosch
    6969lysy
    Level 14  
    Witaj, jako zdeklarowani wielbiciel Ciarko mogę szczerze polecić. Mam okap SA 90, wydajność 900m3/h i poziom hałasu 49 dB. Poza jego urodą , ważne jest jego wnętrze czyli silnik. tzw. EBM-duża wydajność i cicha praca. Dobrze, że się nie podniecasz numerem z przypalona blachą. Kolega ze sklepu zrobił próbę i okap o wydajności 450 m3/h tez utrzymał. O balonach z winem już nie wspomnę :))))) Wracając do tematu to w Ciarko rzeczywiście symbol zegarka to timer ze skokiem 10 minutowym. Silniki EBM maja metalowe turbiny. Budowę ma solidną . Niestety nie pracuje w Ciarko co mi tu już ktoś zarzucał. Nie stać ich na mnie za to mnie stać na ich okap :)))
    Pozdrawiam i fajnie jeśli mogłem Ci pomóc.
  • Bosch
    krzysmir
    Level 10  
    Witam i bardzo dziękuję za odpowiedź :)

Zakładając, że ten Twój Ciarko SA 90 jest (z tego co udało mi się znaleźć) skośny, a moja ładniejsza Połowa zdecydowanie obstaje przy odwróconych T to poszperałem i widzę, że jeśli chodzi o silnik EBM to z takich kwadraciaków, jeśli tak można je nazwać, to są okapy Ciarko Quatro Black, które także mają 900m3/h i poziom hałasu 49dB. No i tutaj prosiłbym o jeszcze jedną pomoc, ponieważ osoba, która ma decydujący głos w wyborze kręci swoim noskiem na ten czarny panel przedni :-|

Chciałbym się zapytać czy faktycznie ten Quatro Slim jest aż o tyle słabszy od tego Black? Po parametrach wnioskuję, że ma jakiś inny silnik (jest słabszy, a przy tym głośniejszy)? Czy powinienem wiedzieć jeszcze o jakiejś dużej różnicy (oprócz wydajności (450vs900), koloru panelu (inox vs czarny front), ilości biegów (3 vs 4) no i głośności (54 vs 49)?
    Proszę o może takie ostateczne wyklarowanie, bo właściwie zdecydowałem się na Ciarko (ale żeby nie było: samodzielnie także już się do niego skłaniałem, ale teraz mam dylemat czy iść na kolor (że tak powiem), czy na wydajność (która mi aż tak duża nie jest potrzebna, albo przynajmniej tak mi się wydaje) i głośność (a to jest dla mnie istotne). No bo jeszcze dobre relacje w domu są bardziej niż wskazane, a mam wrażenie, że samowolka pod tytułem 'Kochanie, kupiłem ten z czarnym panelem przednim' może nie pomóc... chyba że na serio tak bardzo warto dodać te parę stówek, że okaże się, że to jedyny słuszny wybór? :)

pozdrawiam
    krzysmir
    6969lysy
    Level 14  
    Ostatnio mój kolega dał się namówić na Quatro Black 60.O dziwo miał silnik EBM, mega wydajność i cichy. Czarny, szklany panel ze sterowaniem dotykowym jest idealny do czyszczenia. Wystarczy płyn do mycia szyb. U niego wygląda zajefajnie. Wniosek jest taki, że są co najmniej dwa rodzaje silników.Pewnie trafiłeś na ten drugi :( Kieruj się raczej takimi kryteriami i w takiej kolejności:
    1. wydajność-okap ma zrobić swoje czyli usunąć zapachy , szybko i skutecznie
    2. hałas-żeby codzienna eksploatacja nie powodowała migreny
    3.estetyka,- w końcu wisi na widoku
    4. porządnej firmy- nie kupujesz tego na chwilę. Oczywiście nie chiński wyrób okapopodobny...
    krzysmir
    Level 10  
    dzięki 6969lysy, że znajdujesz czas na odpisywanie mimo tak późnej pory :)

Wg tych czterech wymienionych przez Ciebie punktów to jest 3:2 (no może 2,5:2) dla Quatro Black w zestawieniu z Quatro Slim... bo:
    - wg strony producenta Black jest wydajniejszy (tylko pytanie czy aż taka wydajność jest potrzebna w kuchni takiej jak moja? przypomnę, że jej wymiary to 2,9m x 2,1m i standardowe mniej więcej 2,55m wysokości. Dodatkowo, tak jak wspominałem na początku, kuchnia nie ma drzwi i wychodzi normalnym otworem drzwiowym na przedpokój, także nie jest to konfiguracja jak u wielu osób w stylu salon i aneks kuchenny, toteż chyba wydajność nie musi być aż tak wielka. Licząc wg wzoru to wystarczyłaby wydajność rzędu 450, a te wymieniane mają parametry odpowiednio 900 m3/h do 650m3/h.
    ---
    edit:
    właśnie doczytałem (tutaj) post popey111, który doradził w swoim długim przewodniku jak wybrać dobry okap, że: "...Pamiętajmy jednak że zbyt silny ciąg powietrza bardzo szybko wychładza pomieszczenie a jeśli mamy kuchenkę gazową to dodatkowo pogarsza spalanie gazu. Dlatego też nie warto przesadzać z wydajnością okapu....". Więc z pewnego punktu dla Quatro Blacka robi się taki połówkowy, a jeśli faktycznie rzutuje na spalaniu gazu to prawie go nie ma,
    koniec edita
    ---
    - hałas: tutaj wiadomo, że wolałbym mieć mniejszy niż większy, najlepiej bezszelestny ;) tutaj wypadają 49db do 54db. Ile to jest 5db przy już takim natężeniu nie wiem, ale wnoszę, że nie jest to coś na plus ;)
    - estetyka: no i tutaj póki co wygrywa Quatro Slim... Po prostu ten czarny jakoś nie bardzo pasuje mi do wystroju (meble kuchenne są całe koloru olchy, inny sprzęt jest cały inox, nawet płyta gazowa, do której mógłbym to jeszcze starać się go dopasowywać. Chyba żeby to zestawiać z czarną szybą piekarnika (dość duża płaszczyzna szklana koloru czarnego jak noc), który jest jakby nie patrzeć bezpośrednio pod tym okapem to może byłoby ok. Tak przy okazji: jest w ogóle jakaś szkoła mówiąca jak to i z czym zestawiać kolorystycznie?).
    Jeszcze jedno: spotkałem się ze zdjęciami Quatro Black 60 na sieci (chociażby na allegro u jednego z nielicznych sprzedających), że kolor wyświetlacza jest zarówno niebieski, jak i czerwony (widać to tylko na zdjęciach). Jak jest w rzeczywistości?
    - dobra marka: no skoro oba są Ciarko to rozumiem, że są tak samo dobrej firmy, nie 'chińszczyzna' okapopodobna, więc remis bez wskazania ;)

Także jeśli to nie problem to prosiłbym Was (6969lysy, może popey111 (skoro już w jakiś sposób rozmawiam/odwołuję się do Waszych słów) znajdziecie moment i się wypowiecie nt wydajności i głośności, bo co do wizualnych spraw to muszę siebie i co gorsza moją ładniejszą Połowicę przekonać :) Naturalnie opinie wszystkich obeznanych i rozeznanych w temacie będą mile widziane (przynajmniej przez autora tematu) :)

pozdrawiam i miłego dzionka :)
    krzysmir
    6969lysy
    Level 14  
    W temacie wydajność-cichość :)))
    pamiętaj, że max wydajność jest na ostatnim biegu. Wcale nie musisz jej używać na co dzień. Mój boski SA 90 normalnie pracuje na1-2 biegu. 3 wrzucamy jak gotujemy w 2 garach naraz a 4 jak robimy frytki. Na 1 biegu jest prawie niesłyszalny. Tak więc mąjąc Quatro Black masz cichutki w codziennej eksploatacji okap, w którym drzemie mega moc do zadań specjalnych. Docenisz to gdy trzeba będzie szybciutko awaryjnie przewietrzyć kuchnię. To tak jak samochód, na budziku max 240 ale nigdy nie jechałeś więcej niż 170 co nie?
    No i jeszcze to, że przy takiej wydajności maxymalnej mógłbyś pod nim trzymać i ze dwie przypalone blachy :))))
    O balonie słowackiego wina już nie wspomnę :):
    W swoich okapach Ciarko stosuje niebieskie wyświetlacze, dla Amici czerwone...
    Sprzedawca wziął zdjecie ze strony Amici z okapu robionego dla nich.
    pozdro
    krzysmir
    Level 10  
    Hej :)

dzięki 6969lysy za odpowiedź.
    Właściwie tak też podejrzewałem, że nie ma potrzeby by śmigał ciągle na maksymalnych obrotach :)
    Także właściwie Black ma przewagę w każdym punkcie, a to dlatego, że po pokazaniu mojej partnerce czarnej Amica-i (jakiś jeden wisiał w rtv euro agd) to nie tylko się zgodziła na taki, ale wręcz teraz nie chce słyszeć o Slim-ie (tym całym z inoxu).
    więc wybór chyba mam już wyklarowany :)

aha:
    co do auta to faktycznie, nie leciałem nigdy więcej (po niemieckich autostradach naturalnie, po naszych pseudo-drogach strach czasem lecieć aż tak szybko jak przepisy mówią ;) ).

Co do wyświetlaczy to szkoda, bo czerwień zdecydowanie bardziej pasuje. Może nieśmiało, skoro mówisz, że to to samo rzucę okiem w stronę Amica-i...
    ---
    edit
    niestety nie ma takiego samego Amica-i, jest tylko jeden trochę podobny, ale z gorszymi parametrami (parametry podobne jak Ciarko Quatro Slim).
    więc plan upadł ;)

---

dzięki za wszelkie informacje, teraz pozostaje tylko dokonać zakupu i zaprosić znajomych na pokaz magii z blachami oraz na dobrą butelkę trunku serwowaną wprost z okapu ;)

pozdro
    Krzysmir