Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujka p.poż. w centrali DSC 1832

dgpx 12 Kwi 2010 12:05 3172 7
 • #1 12 Kwi 2010 12:05
  dgpx
  Poziom 14  

  Witam,
  Mam taka zagwostkę:
  Do już działającej centrali DSC1832 z parametryzacją 2EOL dołożyłem czujkę p.poż. bez autoresetu podłączyłem (-) z wyjścia PGM i (+) z AUX. Czujkę również podłączyłem z parametryzacją 2EOL. Linię zaprogramowałem jako typ 29, czyli: Linia pozarowa z weryfikacja. I tu problemy, bo naruszenie czujki (sztucznym dymem) powoduje, że czujka reaguje, ale na centrali pojawia się usterka linii. Jak typ linii zamienię na 11 (24 godzinna włamaniowa to wszystko gra. Reset czujki kodem *72 działa.

  1. Czy aby skorzystać z linii typu 29 trzeba coś jeszcze ustawić ? (oprócz typu linii i PGM-a)?
  2. Dlaczego naruszenie rozpoznaje jako usterkę linii? Czy z tym typem linii centrala nadal rozpoznaje stany na podstawie rezystancji pętli ?
  3. Czy reset czujek kodem *72 można w jakis sposób zautomatyzować? Mam tu na myśli np: z każdym uzbrojeniem systemu nastąpi prewencyjny reset czujek (oczywiście są czujki samoresetowalne...)

  Ponadto w sytuacji gdy system jest uzbrojony i nastąpi naruszenie czujki wówczas mamy alarm głośny i aby go wyłączyć trzeba podać kod główny a następnie pojawia się napis informujący, ze podczas dozoru nastapil alarm z takiej a takiej czujki. Natomiast w sytuacji, gdy system nie jest uzbrojony i nastąpi naruszenie czujki pożarowej wówczas mamy alarm głośny i aby go wyłączyć trzeba podać kod główny ALE po wprowadzeniu nie pojawia się żąden komunikat informujacy o tym z którego czujnika. I jeśli jest ich kilka trzeba poszukać ten na którym świeci się diodka.

  4. Jak zatem zrobić, aby w tej sytuacji pojawił sie komunikat informujący z którego czujnika pojawił się alarm? Oczywiście mamy pamięć alarmów, ale w pamięci może byc ich kilka i nie są ułożone chronologicznie.

  Z góry dziękuje za poświęcony czas i za odpowiedzi
  dgpx

  0 7
 • #3 12 Kwi 2010 19:07
  gm821124
  Poziom 15  

  Po pierwsze to czujki pozarowe w centrali laczy sie nie 2eol schemat podłączenia czujki dymu jest rozrysowany w instrukcji.

  0
 • Pomocny post
  #4 12 Kwi 2010 20:50
  793DF
  Poziom 14  

  W DSC 1832 linia zaprogramowana jako pożarowa ma z zasady parametryzację EOL (i tak też należy ją parametryzować) niezależnie od sposobu parametryzacji pozostałych linii.

  0
 • #5 12 Kwi 2010 23:21
  rafal_rx
  Poziom 25  

  793DF napisał:
  W DSC 1832 linia zaprogramowana jako pożarowa ma z zasady parametryzację EOL.


  Nieprawda. Opis podłączenia czujek pożarowych jest w instrukcji instalatora. Z obrazkiem, a na obrazku schemat. I to jest trochę inaczej niż w przypadku podłączenia zwykłej czujki EOL.

  0
 • #6 13 Kwi 2010 07:46
  dgpx
  Poziom 14  

  Witam,
  Typ czujki: DP721RTA firmy GESecurity.
  Oznaczenia zacisków w czujce:
  1(+), 2(-), 3(no), 4 (nc), 5 (c).

  Do kolegi 793DF:
  w świetle tego co kolega napisał: że linia pożarowa z definicji jest parametryzowana jednym rezystorem (a ja mam DEOL) to oczywiste jest dlaczego w chwili zadziałania mam usterke linii a nie alarm głośny - bo dla centrali pojawi się taka rezystancja pętli, której ten typ parametryzacji nie przwiduje i dlatego usterka. To wyjaśnia dlaczego z typem linii 11 działa poprawnie.
  Zakładam, że jak zrobię linię 29 i parametryzację EOL to będzie ok. Dziękuję za naprowadzenie.

  A skoro już tak dobrze idzie: Czy można cos poradzić na pozostałe bolączki tj. pytanie 3 i 4 ?

  dgpx

  0
 • #7 13 Kwi 2010 10:57
  rafal_rx
  Poziom 25  

  Jeżeli czujki są autoresetowalne, to podłączasz ich zasilanie, tak jak zwykłych czujek. I cała reszta jest nieistotna i nie da się tego przeskoczyć. Jeżeli masz z pamięcią, to można zaprogramować klawisz funkcyjny jako reset zasilania, o ile masz klawisze funkcyjne w klawiaturze.

  Czujkę pożarową do DSC podłączasz z jednym opornikiem, ale NO. Szczegółowy obrazek w instrukcji instalatora. Od chyba 5020 w DSC są linie pożarowe z weryfikacją - szczegóły w instrukcji.

  Jeżeli czujka nie ma NO, to trzeba użyć przekaźnika (nie polecam), lub zrobić ją po prostu nie pożarową, tylko jako 24h czuwającą.

  0
 • #8 13 Kwi 2010 11:47
  dgpx
  Poziom 14  

  Witam
  Dziękuje za zainteresowanie:
  Jedna czujka ma autoreset (Polonowska ADR) i jest podłączona "normalnie". Druga nie ma autoresetu i jest podłączona przez PGM. Klawisz do resetu zaprogramowany. Dumam jeszcze nad zautomatyzowaniu autoresetu - chodzi mi o to, aby nie zdarzyła się sytuacja, że ktoś podał kod główny, ALE zapomniał przeresetować. Może ustawić PGM-a jako "Włączenie systemu"?
  Wówczas co prawda czujki nie działają, gdy ktoś jest w obiekcie, ale na 100% czujki będą przeresetowane i gotowe do zadziałania gdy system bedzie uzbrojony.

  0