Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmocnienie sygnału dla laptopa

12 Kwi 2010 14:19 11703 83
  • Poziom 15  
    Witam, posiadam laptopa z wbudowaną kartą WiFi, jak wiemy w laptopie nie ma możliwości montażu dodatkowej anteny od wifi, a szkoda. I tutaj moje pytanie, jak mogę poprawić osiągi mojej karty bądź ogólnie sygnału odbieranego? W kuchni na parapecie odbieram sygnał z uczelni lecz tak stać cały czas przy parapecie to trochę cienkie rozwiązanie. Chciałbym ten sygnał odbierać w pokoju. Jakie są możliwości? Czy kupić zewnętrzną kartę WiFi z anteną i do tego antenę dokupić? Tylko jak długi może być kabel od takiej anteny? tam chyba rsma kabel idzie. Bo USB to więcej jak 10 metrów będą problemy, prawda?

Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Ostatnio widziałem na allegro antene aktywną pod USB z kablem 15m, tak że myślę że było by to możliwe. Innym sposobem na poprawienie odbioru jest wyłożenie tylnej części matrycy (tam dookoła znajduje się antena) folią aluminiową. Może to rozwiązanie wydawać się głupie, ale ja sam mam kartę na USB bez anteny zewnętrznej, dorobiłem do niej owalny ekran z połowy puszki po piwie i śmiga ładnie, a bez tego to praktycznie żadnej sieci nie znajduje.
  • Poziom 26  
    A najprościej załatwić AP i dobrą antenę zewnętrzną i podpiąć go do laptopa kablem sieciowym.
  • Poziom 15  
    A co myślicie o urządzeniu typu Alfa AWUS036NH ? Do tego jakąs antenkę.

Mi się wydaje że to lepsze będzie od acces pointa, tylko że usbka zajmuje jednego, a wiadomo w laptopie za wiele ich nie ma ;)
  • Poziom 24  
    Szkoda kasy na takie wynalazki, a bajki o 2000mW można mówić dzieciom.

Najprościej jak już wspomniano, można wyciągnąć na zewnątrz notebooka pigtail do podłączenia zewnętrznej anteny(koszt około 15 zł za pigatil + koszt anteny + robocizna - koszt maksymalny 100 zł).

Drugi sposób to zakup AP i anteny zewnętrznej i pociągnięcie sygnału z AP do notebooka skrętką - koszt około 100-150 zł

Pseudo kart o dużej mocy niewiadomego pochodzenia nie polecam, w najlepszym wypadku będzie działało a współlokatorzy będą mieli do ciebie problemy o zakłócenia.
  • Poziom 15  
    A możesz powiedzieć co będzie lepsze? Pigtailem czy AP ? Ok to z tej alfy rezygnuję. A kartę zewnątrzną na USB jakąś zwykłą z wejściem na antenę i do tego antenkę? Czy to się nie opłaca? I można coś więcej informacji o tym pigtailu uzyskać? Gdzie można o tym doczytać?

EDIT: Aha dobra już wiem co z tym pigtailem. Hmm w sumie dobra sprawa. Ale czy np sygnał z karty zewnętrznej lub AP nie będzie mocniejszy? Czy to zależy od anteny? I jak długi może być taki kabel prowadzący do anteny?
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    W rozwiązaniu z pigtailem jest jedna wada.
    Aby korzystać z WiFi musisz mieć cały czas podłączoną antenę zewnętrzną, o ile notebook pełni funkcję komputera stacjonarnego to nie ma problemu, jednak gdy jest wykorzystywany jako komputer mobilny robi się problem.

Najlepszym rozwiązanie według mnie będzie AP, bowiem jak już wspomniałem wyżej, nie stracisz na funkcjonalności notebooka.

Pigtail jest to krótki kabel zakończony odpowiednimi złączami umożliwiający podłączenie anteny pod kartę WiFi(szczególnie w urządzeniach MikroTik, płytach routerowych od Ubiquiti i innych). Pigtaile są stosowane praktycznie w większości routerów.

Wzmocnienie sygnału dla laptopa

Foto stanowi własność firmy CyberBajt

Edit:

Maksymalna zalecana długość kabla to 10 metrów, moc sygnału zależy w głównej mierze od zamontowanej anteny, tłumienności przewodu oraz poprawności wykonania instalacji.
  • Poziom 15  
    Tzn rozumiem że jak do gniazda nie podłączę anteny to zasięg będzie znikomy? Ale o ile widziałem na karcie WiFi są dwie anteny podłączone, czy ta druga nie wystarczy? a nie dało by się tak zrobić żeby nie odłączając anteny weznętrznej podłączyć pigtaila tego?

A AP to obojętnie jaki? Czy to też gra rolę? Każdy AP może pełnić rolę klienta?
  • Poziom 24  
    Wszystko zależy od zamontowanej karty w notebooku.

W tym wypadku musiałby się wypowiedzieć osoba która dokonywała takie przeróbki na karcie z dwiema podłączonymi antenami, jak takiej przeróbki dokonywałem dwukrotnie, jednak za każdym razem karta miała tylko jedną podłączoną antenę.

Co do AP - będzie działał każdy który posiada tryb AP Client. Jednym z najtańszych i zarazem najlepszych jest TP-Link TL-WA500G - w ostatnim czasie robi furorę wśród polskich ISP - sprzęt tani i jak na razie niezawodny.
  • Poziom 15  
    A jaką antenkę polecasz? W razie czego tak czy siak można kupić pigtaila, cena nie jest jakaś super duża, a antena będzie pasować i do AP i do piga.
    Do AP jeszcze ze 20 metrów kabla, skrętki, no i internet bezprzewodowy nie robi się już taki bezprzewodowy ;) hehe. No ale cóż, coś za coś ;) Ale taki zestawik przyda mi się do stanów jak będę leciał, wiadomo że na 2 miesiące internetu nie będę brał, a tam wszystko otwarte nie pozabezpieczane więc w sam raz będzie coś takiego.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Jakub_Lech napisał:
    <...>
    Drugi sposób to zakup AP i anteny zewnętrznej i pociągnięcie sygnału z AP do notebooka skrętką - koszt około 100-150 zł
    <...>

Trzeci sposób, choć może ciut droższy: (ok.180-200zł) to zakup urządzenia z dwoma niezależnymi radiami (czyli jedno odbiera z zewnetrznego AP, drugie nadaje w naszym lokalu) pt. Airlive G.DUO. Z powodzeniem korzystałem w sytuacjach wyjazdowych, dosłownie jak w pierwszym poście kładąc białe pudełko na parapecie oknia, gdzie był najlepszy sygnał. Podstawowy tryb WISP+AP powinien sprawdzić się w większości podobnych przypadków.
    Zalety:
    - brak uwiązania kablami, możemy swobodnie przemieszczać się z laptopem po całym pomieszczeniu/lokalu
    - możemy podłączyć do AP w G.DUO nie tylko jeden laptop, ale kilka, oraz np. telefony komórkowe wifi, itp. Oczywiście można podłaczyć też sprzęt kablem do portów LAN, np. komp. stacjonarny.
    - dzięki routerowi z NAT nasze komputery i sieć wewnetrzna są w pewnym sensie odseparowane od zewnętrznego AP do ktorego został przyłaczony G.DUO (mam na myśli tryb WISP+AP ; oczywiście nie zastępuje to firewalla)
    - w przypadku dokupienia "mocniejszej" anteny (np. kierunkowej: panelowej, yagi) można sporo zwiększyć "czułość" G.DUO
    - ponieważ urządzenie posiada kilka trybów konfiguracji, można je wykorzystać także w innych sytuacjach, np. jako "zwykły" router wifi (ale z dwoma AP) podlaczony portem WAN do modemu kablowego, np. ADSL, tv kablowej (tryb Gateway+AP), lub np. jako podwójny Access Point.
    - wszystko mamy w jednym pudełku, moim zdaniem stosunkowo prostym w podstawowej konfiguracji (jest takze interfejs w jęz. polskim)

Krótka rencenzja TUTAJ, wraz z linkami do dłuższej, specyfikacji, instrukcji, itp. Jeden z rysunków obrazuje dokladnie to o co nam chodzi - ten z masztem antenowym i laptopikami w domku ;-)

Pozdrawiam -

Stanley
  • Poziom 15  
    Najlepszy ale i najdroższy :)
  • Poziom 27  
    Jakub_Lech napisał:
    <...>Antena?
    Panel badź Yagi, w zależności jak ukierunkowany jest sygnał z nadajnika i zaszumienia eteru.
    Panel: http://www.cyberbajt.pl/produkt/2842/panel-11dbi-1m-rpsma.html
    Yagi: http://www.cyberbajt.pl/produkt/2833/yagi-12dbi-1m-rpsma.html

Jeżeli jest miejsce, w którym laptop odbiera dobrze (tutaj: parapet okna), prawdopodobnie w tym miejscu również dobrze będzie odbierał G.DUO na antenkach "patyczkach" dostarczanych w zestawie. Być może nawet lepiej niż laptop - moim zdaniem można łatwiej dobrać optymalne położenie antenki w G.DUO: przekręcić, pochylić, czy nawet zmienić położenie całego pudełka (zdjęcia/rysunki nie oddają dobrze skali - w rzeczywistości jest zaledwie rozmiarów mniej-wiecej połowy zeszytu A5).
    Oczywiście w razie czego można dokupić i przykręcić antenę odpowiednio "mocniejszą".

Pozdrawiam -

Stanley
  • Poziom 15  
    Hmm na parapecie jest tak że czasami jest brak sygnału, ale ogólnie ma dwie kreski. Więc wolałbym za okno wystawić antenkę jakąś ;)
  • Poziom 27  
    terragady napisał:
    Najlepszy ale i najdroższy :)

Wiesz, napiszę tak: za wygody się płaci ;-) A nieco poważniej: G.DUO kupiłem na początku tego roku, kiedy było o nim informacji znacznie mniej, nie istniały żadne recenzje - można powiedzieć: zarydzykowałem. Zapłaciłem wówczas z przesyłką 200zł (może teraz kosztuje mniej, nie śledzę cen). Niemniej nie żałuję ani złotówki, czego dowodem jest ten post, wysłany właśnie przez G.DUO - z netbooka trzymanego wygodnie na kolanach, zaś router znajduje się mniej więcej 5m ode mnie, w miejscu najlepszego odbioru sygnału ;-)
    Poza tym, no qrczę, ja rozumiem że kasa względną jest, ale z drugiej strony 200zł to teraz circa about jedno tankowanie auta (albo nawet i nie - nie rozwijajmy może). Nie chodzi też o kwoty rzedu 1000 czy nawet 500zł.

Uważam rownież, że gdybyś się jednak zdecydował na zakup, dobrze by było znaleźć sklep/firmę, która pozwoli na wypróbowanie sprzętu i ewentualny zwrot, gdyby nie Ci podpasował. Przy zakupach przez internet na zwrot bez podania przyczyn masz ustawowo 10 dni, niemniej należy liczyć się z dodatkowym kosztem odesłania do sklepu.

Pozdrawiam -

Stanley
  • Poziom 15  
    hmm, ok pomyślę bo też mi podpasował ten G.DUO. Rozumiem że w nim mozna podłączyć internet ze skrętki od dostawcy? Np UPC? i puścić bezprzwodowo?
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    terragady napisał:
    hmm, ok pomyślę bo też mi podpasował ten G.DUO. Rozumiem że w nim mozna podłączyć internet ze skrętki od dostawcy? Np UPC? i puścić bezprzwodowo?

Oczywiście. Tak jak wyżej napisałem, można go przełączyć w tryb nazwany przez producenta Gateway+AP, czyli można powiedzieć wykorzystać jako "zwykły router wifi (no może nie całkiem zwykły: z dwoma AP, o czym dalej).
    Zobacz zesztą na zrzuty dostępnych trybów konfiguracji, które zamieściłem pod koniec mojej minirecenzji. Wszystko jest ładnie rozrysowane na schematach, trzeba się tylko ciut przyjrzeć. Rysunek czwarty od lewej. Jeden z portów LAN zamienia się w tym trybie w port WAN, który wpinasz skrętką do portu w modemie dostawcy. Następnie za portem WAN masz router z NAT, a do niego podpięte uwaga: dwa AP . Całkowicie niezależne, tzn. na każdym moża ustawić inny kanał, szyfrowanie, poziom nadawania, itp.. Dwa AP można wykorzystać w zależności od potrzeb, sytuacji. Przykładowo do jednego AP można przykręcić antenę dookólną, aby rozesłać wifi "lokalnie", w pobliżu G.DUO, a do drugiego antenę kierunkową, aby wysłać sygnał na wiekszą odległość (a następnie odebrać go i "wzmocnić" z pomocą np. kolejnego G.DUO ;-)).
    Można też np. w przypadku gdy do G.DUO wykorzystujemy bardziej "lokalnie", lecz podłaczamy sporo laptopów, przykręcić dwie anteny dookólne. Część notebooków można wtedy podłaczyć do AP1, część do AP2 i dzięki temu lepiej rozłożyć ruch, poprawić transfery w sieci wewnętrznej WLAN. Jeżeli podlaczamy niewiele urządzeń wifi, generujących niewielki ruch - jeden z AP można wyłączyć (można też wyłaczyć oba AP, ale z reguły nie o to nam chodzi ;-)).

Natomiast to o czym generalnie dyskutujemy w tym wątku, zostało przedstawione na zrzucie pierwszym - czyli tryb WISP+AP. Radio1 odbiera sygnał wifi z zewnętrznego AP, następnie mamy router z NAT, poten Radio2, które pracuje jako AP, rozsyłając "wzmocniony" sygnał.

Zatem jak widać za około 200zł zdaniem moim możliwości wykorzystania jest całkiem sporo. Jeżeli przykładowo początkowo za pomocą G.DUO odbieramy net od ISP radiowo (2,4GHz), a potem zmienimy dostawcę na kablowego, niekoniecznie musimy wyrzucać router do piwnicy czy za jakieś grosze pozbyć się na Alledrogo i kupować nowy.

Pozdrawiam -

Stanley
  • Poziom 15  
    A są jezscze jakieś budżetowe z dwoma AP? Bo jak szukałem to tylko natrafiłem na takie dość drogie urządzenia.

Dodano po 5 [minuty]:

EDIMAX EW-7209APG czy to urządzenie jest podobne? Niby nie ma dwóch AP, a jest napisane że działa tak że wyłapuje sygnał i przesyła dalej bezprzewodowo.
  • Poziom 27  
    Zapewne router posiada tryb Universal Repeater. Osobiście nie ćwiczyłem, ale na ile doczytałem ten tryb jest kapryśny, nie ze wszystkimi urządzeniami chce współpracować, obniża wydajność.

Moim zdaniem jeżeli to ma działać, nie chcesz kłopotów, kup coś co ma rzeczywiście dwa niezależne radia. G.DUO jest wg. mojej wiedzy w tej chwili jedynym takim zintegrowanym budżetowym urządzeniem.

Jeżeli bardzo Ci zależy na kosztach: możesz kupić dwa urządzenia, z których jedno będzie spełniało rolę APclient (lub WISP), a drugie AP, oba połączone skrętką. Paradoksalnie w tej chwili takie rozwiązanie może być trochę tańsze, niż G.DUO w zawarty pojedynczym pudełku. Miej jednak na uwadze, że musisz wtedy umieć skonfigurować dwa urządzenia, będziesz miał 2 zasilacze (większy pobór prądu), więcej kabli, itp. Wybór należy do Ciebie. Zobacz też TUTAJ, własnie jestem w trakcie przekomarzania ;-)

Pozdrawiam -

Stanley
  • Poziom 1  
    Mam pytanie jaką najlepiej antenę zastosować i ile to by wyszło. Mam moduł TL-422G i nie wiem jak by towyszło. router jest jakieś 5 km od mojego domu.
  • Poziom 2  
    Posiadam laptopa samsunga R522, chodzi mi o polepszenie zasiegu wifi. Mieszkam za granicą w tzw. karawanie jest on żelazny, do anteny glównej mam jakies 10m ale zasięg mam tylko przy oknie. Czy poprawi mi zasięg antena podczepiana pod usb i wystawiona za okno?
    Z góry dziękuję, pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Tylko ja chciałbym zwrócić uwagę na jedno. Czy nie chodzi tutaj przypadkiem o Eduroam? Ew w jaki sposób ta sieć jest zabezpieczona, czy wymaga uwierzytelniania użytkowników typu EAP? Jeżeli na któreś z tych pytań odpowiedź brzmi tak to żadne z tych urządzeń się do tego nie nada. Nie mają one obsługi 802.11i i obsługi WPA-Enterprise. Jedyne co tutaj pomoże to MikroTik, nawet Ubiquiti nie ma takich możliwości
  • Poziom 19  
    Skoro Kolega chce odbierać internet z i przedłużyć go do domu to może dobrym pomysłem będzie WL5460APv2? Nie jest drogi a dysponuje wielkimi możliwościami.

Może odbierać internet po wi-fi oraz rozdzielać również po wi-fi przy użyciu jednej i tej samej anteny.
    Sam go używam w trybie WSIP+Universal repeater.

Moja sieć ma 3 komputery podłączone po skrętce (wspomogłem się zewnętrznym switchem, gdyż ma tylko 2 porty na LAN. WL5470AP ma niby 4 porty, ale pamiętam, że miał problemy z pobieraniem adresów), 2 kompy podłączone przez wi-fi.

Te zaś podłączone po wi-fi to są laptop i archaiczny stacjonarny co pracuje jako kamera na podwórko.

Jedyna wada tego trybu, to brak możliwości ustawienia różnego szyfrowania na WANie i WLANie, ale sądzę, że funkcja MAC CTRL częściowo rekompensuje tę niedogodność.
  • Poziom 28  
    Prosiłbym kolegów o wstrzymanie się z poradami dopóki autor tematu nie określi się jaki to internet chce przedłużyć.
  • Poziom 2  
    ja mam internet przeciagnietz od mojego szefa jest specjalna antena ale to itak za malo na moje wifi w laptopie i w blaszanym pomieszceniu nic nie pomaga chodz do anteny mam jakies 10 niecale metrow prosze o pomoc
  • Poziom 24  
    Masz już odpowiedź na swoje pytanie. Blacha tłumi sygnał WiFi, więc albo zamontujesz antenę zewnętrzną albo AP w trybie Client w obudowie na zewnątrz blaszaka i skrętką do komputera bądź też, G.Duo z zewnętrzną anteną dla jednego z interfejsów bezprzewodowych.
  • Poziom 2  
    acha dzieki a pomoze cos taka natena podczepiana pod usb i wystawiona za okno?
  • Poziom 15  
    takie anteny podczepiane pod usb to chyba oddzielna karta, bo to chyba nie współdziała z inną kartą? Widziałem parę takich anten i odradzam.