Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt instalacji CO. Jak zmniejszyć ilość pomp w układzie?

12 Kwi 2010 15:04 5689 22
  • Poziom 12  
    Witam,

załączam mój projekt instalacji, do obgadania wśród expertów.

Całością będzie sterował mikrokontroler, jakiś avr.

Zawór trójdrogowy górny(na górze rysunku) może mieć 3 pozycje.
    1) Kominek - odbiorniki.
    2) Wszystko razem.
    3) Odbiorniki - bufor.
    I tu pytanie, czy tak się da, bo piszę wszędzie, że zawory trójdrogowe tak nie potrafią, bo tu jest przepływ:
    1) Z kominka do (bufora i odbiorników)
    2) Z kominka do odbiorników.
    3) Z bufora do odbiorników.

Zawór trójdrogowy dolny może mieć 2 pozycje:
    1) Na wprost.
    2) Z grzejników do bufora(zasilanie z bufora i tu pompa przy buforze wyłączona).

Zastanawiam się, co zrobić, żeby zmniejszyć ilość pomp w układzie.

Sterować zaworami(M) i pompami(0,1,2,3) będzie jakiś mądry układ własnej produkcji. Pozostałe zawory bez M to termostatyczne zawory mieszające.
    Czyjniki temperatur to fioletowe kropki.

• Poziom 13  
    da się prościej. można by zrobić tak by kominek bił by bezpośrednio na bufor, który też był by sprzęgłem i z niego osobne dwa obiegi. jeden na grzejniki i drugi na cwu. pozwoliło by to zlikwidować 1 pompę oraz 1 zawór 3drogowy.

Dodano po 16 [minuty]:

to taki w uproszczeniu schemacik. jest to ideowy schemat, do jego wykonaniu potrzeba go uszczegółowić
  • Poziom 12  
    Myślałem o tym, ale mam dylemat, ile w lato wytrzymam palenia, żeby nagrzać wodę? Nie zapomnijmy, kominek daje 15kW w płaszcz, ale daje też 5 na pomieszczenie.

A więc buforem będzie tam kilka zaspawanych starych rur, tak około 4-5 ton wody.

Czy bezwładność takiego układu nie będzie za durza?
  • Poziom 13  
    możesz wsadzić do zbiornika cwu grzałkę elektryczną lub też jeśli dysponujesz większą gotówką spiąć to jeszcze z pompą ciepła woda/powietrze dedykowaną do cwu. taka pompa działa wydajnie przy temp do + 5 - +7 stC. tak więc problem palenia w kominku miał byś z głowy.

koszt takiej pompy to 5-7 tyś zł

Dodano po 11 [minuty]:

co do zładu to troszkę chyba za dużo. by to określić dokładnie przydało by się wiedzieć jakie są straty budynku, czy będzie podgrzewacz cwu, jeśli tak to jaką pojemność będzie miał.
  • Poziom 12  

I tu pojawia się problem, mianowicie, jeśli w kominku będzie się słabo paliło to przepływ na wlotach i wylotach bufora od kominka będzie mały, a przepływ pomiędzy buforem a odbiornikami duży.

Pytanie do experta: Jak ustabilizować te obydwa przepłyty tak aby były właściwe w zależności od temperatur i bufora i kominka?

xuzi napisał:
    możesz wsadzić do zbiornika cwu grzałkę elektryczną lub też jeśli dysponujesz większą gotówką spiąć to jeszcze z pompą ciepła woda/powietrze dedykowaną do cwu. taka pompa działa wydajnie przy temp do + 5 - +7 stC. tak więc problem palenia w kominku miał byś z głowy.

koszt takiej pompy to 5-7 tyś zł

Dodano po 11 [minuty]:

co do zładu to troszkę chyba za dużo. by to określić dokładnie przydało by się wiedzieć jakie są straty budynku, czy będzie podgrzewacz cwu, jeśli tak to jaką pojemność będzie miał.

Pompa ciepła tak, ale jak stanieją do 2-3tyś i tylko dlatego, że nie lubię przepłacać, to samo się tyczy bufora. 4-5m3 to wcale nie dużo, teoretycznie 10-20h palenia, i w zależności od pogody do kilku dni przerwy, kiedyś to liczyłem.

Oczywiście zakładam, że uda mi się dobrze bufor zaizolować.
  • Poziom 13  
    jaki zład ma jedna rura ?

po co ten zawór 3drogowy przed kominkiem ?

układ ma być taki kominek - bufor (pełniący role sprzęgła) - obiegi.

jeśli tak będzie przepływ mogą się różnić względem siebie. kominek ładuje bufor, bez względu czy potrzeba ciepła na instalacji. a instalacja "pobiera" ciepła wtedy z bufora kiedy ma zapotrzebowanie.

Dodano po 1 [minuty]:

jakie miałeś założenia do wyliczenia czasu ładowania bufora ?
  • Poziom 12  
    xuzi napisał:
    jaki zład ma jedna rura ?

((fi/2)^2)*pi*h

xuzi napisał:

po co ten zawór 3drogowy przed kominkiem ?

A nie powinno się podnieść temperatury w kominku do ok 70st, choćby po to, żeby zbytnio nie schłodzić spalin?

xuzi napisał:

układ ma być taki kominek - bufor (pełniący role sprzęgła) - obiegi.

ok

xuzi napisał:

jeśli tak będzie przepływ mogą się różnić względem siebie. kominek ładuje bufor, bez względu czy potrzeba ciepła na instalacji. a instalacja "pobiera" ciepła wtedy z bufora kiedy ma zapotrzebowanie.

Dodano po 1 [minuty]:

jakie miałeś założenia do wyliczenia czasu ładowania bufora ?

masa,ciepło właściwe,moc i trochę fizyki ze szkoły średniej.

Dokładniej,
    W=Cp*Δt*m
    P=W/t
    t=W/P

Czyli
    t=Cp*Δt*m/P

Cp=4000J/kg/K
    Δt=60K
    m=4000kg
    P=15kW

t=4000*60*4000/15000=64000s≈17,7(7)h
    J/kg/K*kg*K/W=J/W=s

Może tak:

Trochę przekombinowane,

A najprościej to tak jak piszesz:
  • Poziom 13  
    chciałem pomóc ale widzę, że kolega się troszkę che wymądrzać.

wzór na objętość rury znam. nie znam wymiarów rury, którą masz -> wniosek nie wiem jaki jest zład jednej rury.

jak policzyć ile potrzeba czasu na naładowanie zbiornika 4m3 wody też wiem. pytałem o założenia bo wydaje mi się, że coś za szybko (15 min jak piszesz) jesteś w stanie zagrzać taki zład kominkiem o mocy 15 kW. widocznie grzejesz o (tu strzelam) niecały jeden stopień :D

resumując, www.google tam może poszukaj, znajdziesz schematy producentów kominków z płaszczem oraz bardzo wiele wątków na różnych forach o tematyce.
  • Poziom 12  
    Nie chcę się wymądrzać.

Pojemność rury to ok 1m3 jeszcze rur nie kupiłem.

Grzanie 17,7 h o 60K
    płaszcz 15kW
  • Poziom 13  
    no teraz rozmawiamy rzeczowo.

policzyłeś może straty ciepła dla domu ?

jeśli nie to podaje wielkość domu i miej więcej jak zaizolowany, jaka wentylacja.

układ kominka z płaszczem wodnym możesz oglądnąć choćby tutaj http://www.lechma.com.pl/pl/poradnik.php

co prawda układ z wymiennikiem ale analogie da się wyciągnąć, na necie jest naprawdę dużo takich układów.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Wytłumaczcie mi tylko, dlaczego w kotłach stosuje się zawory mieszające, a w kominkach nie. U mnie to nie będzie kominek, tylko piec kominkowy z płaszczem wodnym o mocy płaszcza jakieś 15-20kW. Nie chciałbym wychładzać spalin przygasającego kominka zbytnio, bo już pomijając żrące skropliny, po prostu mnie się dym w kominie cofnie. A może po prostu gdy temperatura wody w płaszczu kominka spadnie poniżej powiedzmy 60-70st. po prostu wyłączać pompę od kominka?

Te spinki:
    Woda w buforze powinna wirować, w związku z tym bufory posiadają wloty i wyloty. Stąd zawory zwrotne i po dwa odprowadzenia.

Dlaczego uważasz, że ten zawór mieszający jest w złym miejscu, posiłkowałem się dokumentacją jakiegoś zaworu przy jego rozmieszczeniu, zresztą logika mi tak nakazuje, więc proszę napisz dlaczego.

Na tę chilę raczej decyduję się na projekt sugerowany przez xuzi:

Rozważam też instalację w tym wszystkim dwóch zaworów trójdrogowych z napędem, lub bez, odłączających bufor od instalacji:

W zasadzie chyba bez napędu, bo wyłączany bufor chyba będzie tylko w lato, a 2 razy do roku można się przejść do piwnicy. Do tego zastanawiam się, czy nie zrobić kilku zaworów i nie odłączać części buforów.

Proszę o sugestie.
  • Poziom 12  
    Damian_85 napisał:
    Pi! napisał:

Dlaczego uważasz, że ten zawór mieszający jest w złym miejscu, posiłkowałem się dokumentacją jakiegoś zaworu przy jego rozmieszczeniu, zresztą logika mi tak nakazuje, więc proszę napisz dlaczego.

Z prostego powodu - zawory "3D" dzielą się na mieszające i rozdzielające. (są też uniwersalne ale zazwyczaj z siłownikiem)
    Zawór rozdzielający to taki z jednym wejściem i dwoma wyjściami (dzieli).
    Zawór mieszający ma dwa wejścia i jedno wyjście (miesza).
    Ty pisałeś że zawory bez siłowników są mieszające .

No tak, termostatyczny zawór mieszający:

To chyba dobrze jest...http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=f7739441c6ea4834
  • Poziom 20  
    Pi! napisał:
    A może po prostu gdy temperatura wody w płaszczu kominka spadnie poniżej powiedzmy 60-70st. po prostu wyłączać pompę od kominka?

Tak robi każdy sensowny sterownik kominka z płasczem wodnym, pompa obiegowa jest załączana po przekroczeniu ok. 55 st. w płaszczu.
  • Poziom 12  
    Kaszpir77 napisał:
    Pi! napisał:
    A może po prostu gdy temperatura wody w płaszczu kominka spadnie poniżej powiedzmy 60-70st. po prostu wyłączać pompę od kominka?

Tak robi każdy sensowny sterownik kominka z płasczem wodnym, pompa obiegowa jest załączana po przekroczeniu ok. 55 st. w płaszczu.

A wiesz może jak prowadzony jest pomiar?
  • Poziom 20  
    Pi! napisał:
    Kaszpir77 napisał:
    Pi! napisał:

A wiesz może jak prowadzony jest pomiar?

W moim wynalazku produkcji CTM kilka cm od króća wylotowego umieszczona jest studzienka pomiarowa, a w niej umieszczony jest czujnik temperatury. Sterownik mam produkcji firmy Tatarek (z przpustnicą powietrza), zobacz na ich stornkę gdzie bardzo ładnie opisują wszystkie funkcje i można pobrać instrukcję w pdf.
  • Poziom 13  
    ja bym jednak robił bez 3drogowego, mając takie sprzęgło nie potrzeba automatyki rozbudowywać. pochylić się należało by nad tym jak połączyć kilka zbiorników buforowych . może tichelmanna? a i może nie potrzeba takiego dużego zładu na tym zbiorniku albo przy takim dużym zładzie można by dać źródło o większej mocy.
  • Poziom 12  
    xuzi napisał:
    ja bym jednak robił bez 3drogowego, mając takie sprzęgło nie potrzeba automatyki rozbudowywać. pochylić się należało by nad tym jak połączyć kilka zbiorników buforowych . może tichelmanna? a i może nie potrzeba takiego dużego zładu na tym zbiorniku albo przy takim dużym zładzie można by dać źródło o większej mocy.

http://de.wikipedia.org/wiki/Tichelmann-System

Tutaj myślę, że raczej szeregowo, góra jednego z dołem drugiego(jak na obrazkach), bezwładność będzie mała, bo rzeby ciepło poszło na odbiorniki będzie musiało się wymieszać na górze jednego zbiornika, a nie 4, zresztą może się tak zdarzyć, że upoluję jakiś duuuży zbiornik, wtedy zład będzie w garażu i. Co do większej mocy źródła, myślę, że do zładu można spokojnie dokupić jakiś kocioł, 10-15kW a nawet i więcej.

Co to automatyki, to raczej bym na lato odłączał zład, boję się, że jak nagrzeję 4 tony wody w lato, to w piwnicy zamiast przyjemnie chłodno będzie gorąco.
  • Poziom 13  
    tylko, że szeregowo tak ja pisałeś wcześniej będziesz musiał zrównoważyć hydraulicznie a przy tich. może by się udało by się samo równoważyło - przy założeniu, że będziesz miał takie same zbiorniki buforowe.

Dodano po 4 [minuty]:

a jak ci się uda zrobić jeden zbiornik to po problemie.
  • Poziom 12  
    xuzi napisał:
    tylko, że szeregowo tak ja pisałeś wcześniej będziesz musiał zrównoważyć hydraulicznie a przy tich. może by się udało by się samo równoważyło - przy założeniu, że będziesz miał takie same zbiorniki buforowe.

Dodano po 4 [minuty]:

a jak ci się uda zrobić jeden zbiornik to po problemie.

Co to znaczy zrównoważyć hydraulicznie?
  • Poziom 13  
    tak ogólnie, nie wdając się w szczegóły równoważyć to znaczy tak wyregulować poprzez nastawy na zaworach przepływ przez poszczególne ogólnie urządzenia był zgodny z wymaganym, obliczeniowym.