Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przestrojenie radia Charkov, co radzicie

12 Kwi 2010 21:59 3099 14
  • Poziom 11  
    Potrzebuję pomocy przy przestrojeniu radia Charkov.
    Ingerencja w głowicę czy raczej konwerter ? Co radzicie ?
    Załączam schemat:
    Przestrojenie radia Charkov, co radzicie
  • flexghzflexghz
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Konwerter jest rozwiazaniem mniej, niż "połowicznym" - oryginalny zakres przestrajania (odbioru) jest 8MHz: od 65 do 73MHz, co po przekonwertowaniu "w górę" daje zakres 88 - 96MHz, lub 100 - 108MHz, a pokrycie całego zakresu 88 - 108MHz (o 20MHz) nie jest możliwe.
    Przestrojenie jest też kłopotliwe, bo wzmacniacz wejściowy pracuje na pojemnościach montażu i nie ma jak zwiększyć zakresu jego przestrajania.
    Proponuję wyrzucenie 2 kondensatorów: C2 (15p) i C3 (18p). Najkorzystniejszy zakres odbioru można dobrać przestrajając rdzeniem cewkę L3/L4, a na maksimum odbioru trzeba dostroić L5 i L1.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Niektórzy uważają wszelkie grzebanie w starych odbiornikach w celu ich przestrojenia za zbrodnię . Ja się do tej szkoły nie zaliczam, nie podoba mi się dla odmiany zaśmiecanie lampowych odbiorników tranzystorowymi a wręcz scalonymi konwerterami. Przypadek Twojego radia jest dość ciekawy: lampowe glowice UKF zwykle byly przestrajane cewkami, a nie kondensatorami. Tak jak pisze Rzuuf, należy zacząć od przestrojenia heterodyny na zakres 98,2-118,7MHz, i w tym celu należy zmniejszyć bądź w ogóle usunąć kondensator C3 i ewentualnie zmniejszyć nieco liczbę zwojów cewki heterodyny L3. Kondensator C2 dostraja szerokopasmowy obwód antenowy do środka odbieranego pasma, i z nim należy postąpić analogcznie. Pozostaje jeszcze przestrojenie obwodu wyjściowego wzmacniacza w.cz, którego indukcyjnością jest L5, pojemność zaś sklada się z równolegle połączonych: kondesnatora strojeniowego C9, pojemności wyjściowej wzmacniacza w.cz. oraz kondensatora C5, połączonego szeregowo z równolegle połączonymi pojemnością wejściową mieszacza i kondensatorem równoważącym C7. Wynika stąd że chcąc poszerzyć zakres przestrajania obwodu wyjściowego wzmacniacza w.cz. musimy zmniejszyć pojemność kondensatora C5, co niestety osłabi sygnał docierajacy do mieszacza. Być może warto w tej sytuacji poza zmniejszeniem C5 np. do 4,7pF - zmniejszyć pojemność wyjściową wzmacniacza w.cz. przez zmianę konfiguracji pracy z układu o podstawie pośredniej na układ ze wspólną siatką. Stosowalem ten ostatni zabieg z powodzeniem podczas przestrajania krajowych lampowych glowic DEA strojonych indukcyjnie. Tu jednak nie widzę kondensatora neutralizującego pomiędzy anodą a katodą lewej połówki triody, toteż może się okazać że uklad ten i tak jest zbliżony do ukłądu wspólnej siatki (położenie odczepu na cewce L2 mogłoby na to wskazywać i w takim wypadku nie przyniosłoby to pozytywnych rezultatów. Tak czy inaczej, należy dokładnie obejrzeć otoczenie cewki L5, czy nie ma tam jakichś nieoznaczonych na schemacie pojemności które można by usunąć.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 31  
    Witam Koledzy ! Pocieszę Was to się da przestroić bo kilka takiego typu głowic miałem na warsztacie ( oczywiście produkcja dawne NRD) ale nie upadajcie na duchu. Proszę wylutować kondensator 18 pF włączony równolegle z cewką heterodyny i kiedy ona pójdzie w górę ustawić częstotliwość górną za pomocą rdzenia a dolną za pomocą małego trymerka lub stałej pojemności wstawionej równolegle z C przestrajanym. Powinno sie udać. Najpierw zaczynamy od heterodyny... ale w końcu ja z fachowcami rozmawiam. :)) Pozdrawiam !
  • Poziom 32  
    Radiowiec 2 napisał:
    Najpierw zaczynamy od heterodyny

Heterodyna heterodyną - ale czy dasie tu przestroić także obwód międzystopniowy w.cz. i to tak aby nie tylko przesunąć jego średnią częstotliwośc w górę ale i rozszerzyć zakres przestrajania na cały obecny CCIR? Inaczej radio będzie wprawdzie grało, ale czułość na krańcach zakresu będzie kijowa :( W układach tranzystorowych to proste, ale lampowe cechują się większymi pojemnościami rozproszonymi - stąd zapewne popularność strojenia indukcyjnego. Nie widzę tu wielu elementów które można by usunąć celem rozszerzenia zakresu przestrajania obwodu w.cz. - jak zatem Ci się udało to uczynić?
  • Poziom 31  
    Niestety radio lampowe wymaga dobrego dipola jako anteny i z obwodem wzmacniacza może być różnie. Za to heterodyna ma to do siebie że jak wywalisz dodatkowy kondensator zakres przestrajania rozszerza się automatycznie i " kosmetyką " można nazwać ustawienie jej w wymaganym zakresie. Niestety ( albo stety :)) ) biura konstrukcyjne niektórych firm to kupa śmierdzących leni i po prostu odgapili te głowice od Amerykanów. A żeby wjechać w zakres dodali pojemności i tak to zostawili bo się nikomu nie chciało nic więcej z tym robić. Dlatego jak pokombinujesz to wszystko sie da, nawet musi być możliwość zestrojenia wzmacniacza. Ale według klasyki ! - czyli kondensatorem dół , cewką góra Pozdrawiam ! :)).
  • Poziom 37  
    Radiowiec 2 napisał:
    (...) Ale według klasyki ! - czyli kondensatorem dół , cewką góra Pozdrawiam ! :)).

A czy przypadkiem ta "klasyka" nie jest odwrotnie? dolne pasmo=> stroimy L, a górne pasmo=> stroimy C ? :D
  • Poziom 31  
    Owszem była taka instrukcja serwisowa Unitry, i Oni pewne typy urządzeń tak radzili stroić. Ja zawsze robiłem tak jak piszę i zawsze mi się udawało. Dół kondensator , góra cewka. Oczywiście heterodyna wyższa niż zakres o częstotliwość pośrednią. Tylko czy ten Harków nie ma czasem f. pcz. równej 8MHz ?? Bo i takie wynalazki Ruscy budowali. Miałem kiedyś radio bodajże Salut 001 i tam było 8MHZ. :)) Pozdrawiam !
  • Poziom 37  
    Cytat:
    Owszem była taka instrukcja serwisowa Unitry, i Oni pewne typy urządzeń tak radzili stroić.

A mógłbyś coś takiego zamieścić na stronie? Bo to jest bardzo ciekawe co piszesz.
  • Poziom 31  
    Nie mam takowej , ale Koledzy piszący na forum powinni mieć. Ja wiem że dotyczyło to chyba radioodbiorników typu Jubilat albo podobnych, z podobnymi głowicami. Ja uznałem to za bzdurę i nie zaprzątałem sobie tym głowy bo mój ulubiony typ głowicy to GFM 105. Ale... zaraz zaraz - czy to przypadkiem nie chodzi o głowice w których heterodyna pracowała poniżej pośredniej ?? Było kilka typów takich odbiorników - niestety nazwy nie pamiętam. Za to wiem że można przestroić tak GFM 105 zmieniając rdzeń w heterodynie na ferrytowy ( taki jak w cewkach) ale ARW wtedy za cholerę nie zadziała !! A w tamtych pracowało ! I to może być to. Ale pewny nie jestem , Jubilata i Gong kiedyś przestrajałem ale ograniczyłem się do wymiany kondensatorów na trymerki po 20 pF i " wjazd " na pasmo na siłę bo rdzenie były tak słabe że strach było przy nich drzwiami trzasnąć aby się nie rozpadły. Zerknij - może to o to chodzi. Pozdrawiam !
  • Poziom 23  
    Radiowiec 2 Twoje porady są super, tylko jakoś nic z nich nie wyjdzie. :crazyeyes:
  • Poziom 31  
    Zgadza się , tam jest 8,4 MHz. Moim zdaniem aby przestroić to radio należy wylutować kondensator C-2 12 pF i zastąpić go analogicznym trymerkiem. Oraz wylutować kondensator C-3 15 pF wtedy heterodyna powinna wskoczyć w zakres. Trochę trudniej będzie z obwodem L5 bo on nie ma kondensatora , ale można go rdzeniem w górę ruszyć i ustawić go na początku pasma( od góry ) lub trochę wyżej. Za to wejście należy trymerkiem ustawić na środku pasma. A dlaczego ? A sugeruje mi to brak dodatkowego kondensatora na L5 a skoro konstruktorzy zjechali pasmem w dół i takowego nie dodali ... to znaczy że rdzeniem powinno się podjechać do góry na tyle żeby obwody " szły " współbierznie. Spróbuj ! Powinno się udać ! Tylko uważaj na rdzenie , po tylu latach wszystko może się zdarzyć. Pozdrawiam ! :)) Od razu odpowiem na następne pytanie - dlatego obwód wejściowy na środku bo on jest nie przestrajany i strasznie szeroko chodzi , trzeba go tylko " wpuścić w pasmo aby brama obejmowała cały zakres a nie była otwarta do połowy. Trzeba będzie ruszyć rdzeniem - ale nie koniecznie . :))
  • Poziom 27  
    Na wszystkich zakresach (AM/FM) zawsze dolne częstotliwości stroiło się cewkami a górne pojemnością.
  • Poziom 31  
    No to zyczę powodzenia i milego słuchania ! :))