Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przetwornica 11-13DC/24AC na 10VDC/150mA

_Matik_ 12 Apr 2010 23:28 2086 5
    _Matik_
    Level 19  
    Witam,
    Poszukuje taniego i prostego rozwiazania przetwornicy o parametrach jak w tytule. Zwykle do prostych przetwornic step-down stosujemy MC34063 stosujac schematy referencyjne i nie zaglebiajac sie w problemy sprawnosci itp. Taka przetwornica dziala prawidlowo i jest w duzej mierze niezawodna (dziala poprostu bez problemu w ukladach cyfrowych ktore stosujemy).

Stanalem niestety przed problemem przetwornicy w ktorej napiecie wyjsciowe musi byc bardzo zblizone do napiecia wejsciowego, musze uzyskac 10V z zasilania 12V+-10% i jednoczesnie obsluzyc mozliwosc podlaczenia do zasilania napiecia zmiennego 24VAC.

Kombinowalem z ukladem MC34063 z zewnetrznym kluczem na PMOS ale z tego co wyczytalem i sprawdzilem, nie uzyskam wymaganych rezultatow z powodu ograniczenia maksymalnego wypelnienia do 85%.

Czy ktos moglby mi podrzucic pomysl jakiegos taniego scalaka/ukladu ktory moglby spelnic moje wymagania?
    -RoMan-
    Level 42  
    LM2671/2/4/5M/N-ADJ - tani nie jest ale da sobie radę z wypełnieniem bliskim pełnego.
    _Matik_
    Level 19  
    -RoMan-: Dzieki za szybka odpowiedz. Niestety to rozwiazanie odpada bo cena tego scalaka to polowa ceny urzadzenia. Czy nie ma jakiegos innego rozwiazania na ukladach do 5zl za sztuke? Widzialem w notach aplikacyjnych od MC34063 jakies rozwiazania w ktorych twierdzili ze mozna uzyskac 10V z napiec z zakresu 7.5-14.5V. Nie wnikalem zabardzo w uklad ale jutro chyba bede kombinowal. Robiles moze testy z tego typu rozwiazaniami? Chodzi o note AN920, strona 17.

Przypuszczalnie ostatecznie bede musial dac 2 oddzielne tory zasilania, jeden na LDO i drugi na przetwornicy. Tylko jak klient wetknie nie w ta dziurke to mu sie spali ;].
    -RoMan-
    Level 42  
    Wszystko fajnie, tylko żądasz przetwornicy z napięciem wejściowy 12-34V a nie 7.5-14.5. SEPIC przy 34V napięcia na wejściu może spalić tranzystor kluczujący. Bez sensu.

Edit:

Tfu! Zapomniałem, że AN920 opisuje układ step-down/up (nie SEPIC) a ten nie sumuje napięć na kluczu. Można zastosować ten układ. Ale sprawności nadzwyczajnej mieć nie będzie.
    -RoMan-
    Level 42  
    Nie mam zaufania do serii 257x.