Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przetwornica 11-13DC/24AC na 10VDC/150mA

_Matik_ 12 Apr 2010 23:28 2116 5
    _Matik_
    Level 19  
    Witam,
    Poszukuje taniego i prostego rozwiazania przetwornicy o parametrach jak w tytule. Zwykle do prostych przetwornic step-down stosujemy MC34063 stosujac schematy referencyjne i nie zaglebiajac sie w problemy sprawnosci itp. Taka przetwornica dziala prawidlowo i jest w duzej mierze niezawodna (dziala poprostu bez problemu w ukladach cyfrowych ktore stosujemy).

Stanalem niestety przed problemem przetwornicy w ktorej napiecie wyjsciowe musi byc bardzo zblizone do napiecia wejsciowego, musze uzyskac 10V z zasilania 12V+-10% i jednoczesnie obsluzyc mozliwosc podlaczenia do zasilania napiecia zmiennego 24VAC.

Kombinowalem z ukladem MC34063 z zewnetrznym kluczem na PMOS ale z tego co wyczytalem i sprawdzilem, nie uzyskam wymaganych rezultatow z powodu ograniczenia maksymalnego wypelnienia do 85%.

Czy ktos moglby mi podrzucic pomysl jakiegos taniego scalaka/ukladu ktory moglby spelnic moje wymagania?
    -RoMan-
    Level 42  
    LM2671/2/4/5M/N-ADJ - tani nie jest ale da sobie radę z wypełnieniem bliskim pełnego.
    _Matik_
    Level 19  
    -RoMan-: Dzieki za szybka odpowiedz. Niestety to rozwiazanie odpada bo cena tego scalaka to polowa ceny urzadzenia. Czy nie ma jakiegos innego rozwiazania na ukladach do 5zl za sztuke? Widzialem w notach aplikacyjnych od MC34063 jakies rozwiazania w ktorych twierdzili ze mozna uzyskac 10V z napiec z zakresu 7.5-14.5V. Nie wnikalem zabardzo w uklad ale jutro chyba bede kombinowal. Robiles moze testy z tego typu rozwiazaniami? Chodzi o note AN920, strona 17.

Przypuszczalnie ostatecznie bede musial dac 2 oddzielne tory zasilania, jeden na LDO i drugi na przetwornicy. Tylko jak klient wetknie nie w ta dziurke to mu sie spali ;].
    -RoMan-
    Level 42  
    Wszystko fajnie, tylko żądasz przetwornicy z napięciem wejściowy 12-34V a nie 7.5-14.5. SEPIC przy 34V napięcia na wejściu może spalić tranzystor kluczujący. Bez sensu.

Edit:

Tfu! Zapomniałem, że AN920 opisuje układ step-down/up (nie SEPIC) a ten nie sumuje napięć na kluczu. Można zastosować ten układ. Ale sprawności nadzwyczajnej mieć nie będzie.
    Anonymous
    Level 1  
    -RoMan-
    Level 42  
    Nie mam zaufania do serii 257x.