Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FreeRTOS, NutOS, TNKernel ... pytania

kapw 13 Kwi 2010 10:34 1194 3
  • #1 13 Kwi 2010 10:34
    kapw
    Poziom 12  

Witam,
    chce wskoczyć do głębokiej wody ... Tylko proszę nie odradzać, już zadecydowałem.
    Zastanawiam się nad jedna rzeczą czy w tych systemach task'i można tworzyć dynamicznie, czy muszą być stworzone na poziomie kodu.
    Czy task musi się wykonać do końca, żeby procesor przeskoczył do następnego?
    Czy to działa jak przerwania czyli rejestry na stos i skok....

P.S. Może ktoś polecić jakąś literaturke online poza stronami twórców tych systemów?

Proszę poprawić pisownię!
    Robak

jestem dzieckiem internetu z czasów gdzie na grupach nie używało się polskich znaków dialektycznych :( i takie nawyki już zostały

0 3
  • #2 13 Kwi 2010 11:12
    nenpa8lo
    Poziom 17  

1. Tak w tych systemach taski można tworzyć dynamicznie, usuwać itd. OS dostarcza API.
    2. Task nie musi się wykonać do końca. W systemach tzw. kooperacyjnych (cooperative) przełączenie zadania następuje na specjalnym odwołaniu do systemu operacyjnego np. we FreeRTOS jest to vTaskDelay() i temu podobne. Czyli gdziekolwiek w tasku masz taki wpis system będzie tam przełączać kontekst. Musisz poczytać dokumentację systemu operacyjnego.
    Jeżeli natomiast system działa jako wywłaszczający to nie musisz się o przełączanie w ogóle martwić bo system robi to sam kiedy potrzebuje (wywłaszcza task - preemptive). Aczkolwiek także możesz używać API systemu do celowego przełączenia kontekstu. W takich systemach trzeba bardziej uważać na dzielenie zasobów :-)
    3. System ma oddzielny stos dla każdego zadania i ty z poziomu aplikacji nie musisz się niczym przejmować.

Literatura:
    Podstawy systemów operacyjnych - Książka naprawdę warta swojej ceny.

0
  • #3 13 Kwi 2010 22:12
    kapw
    Poziom 12  

Można prosić o jakiś przykład RTOSa (open) pracucjący w trybie wywłaszczeniowym (dobrze napisałem?)

0
  • #4 13 Kwi 2010 23:27
    michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery

FreeRTOS

0