Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki sprzęt i koszty do sieci 5Ghz

somh 13 Apr 2010 16:25 2146 7
lampy.pl
    somh
    Level 10  
    Witam.
    W moim miasteczku jest już kilka sieci wifi, ale wszystkie pracują na 2.4Ghz i strasznie są zamulone.
    Otrzymałem ostatnio wycenę od jednej z instytucji z którą mam doskonałą optykę i jest mi w stanie dostarczyć symetryka 10/10 na 5Ghz.
    Pierwsze pytanie, czy 10mbps to nie za dużo jak na sam początek?
    Jaki sprzęt byłby adekwatny po mojej stronie i klienta ostatecznego do odbierania takiego sygnału i jaki byłby koszt tego sprzętu?

Miałem jeszcze pomysł aby uatrakcyjnić swoją ofertę o IPTV, ale na takich usługach podobno bitrate wynosi od 3 do 20mbps a dopuszczalne straty pakietów do 1 na godzinę, więc jak się domyślam w grę wchodziłby tylko kabel, zgadza się?

Dziękuję i pozdrawiam.
  • lampy.pl
  • Helpful post
    EBC41
    Level 28  
    Na początek, jeżeli nie masz doświadczenia z prowadzaniem sieci komputerowych to IPTV sobie odpuść. I masz rację, aby to działało tak jak należy i nie klatkowało to w grę wchodzi tylko i wyłącznie Ethernet. Dodatkowo musisz być uzbrojony w dobre switche zarządzalne i poszczególne lokalizację łączyć przy pomocy światłowodów, ew licencjonowanymi radioliniami. 5Ghz do takich zastosowań się nie nadaje

Jeżeli znajdziesz odpowiednio dużo klientów do 10mbps symetryka będzie odpowiednie, ale zastanów się czy się uda. Łącza symetryczne mają to do siebie że ich wolumen można w miarę bez problemu zwiększać u każdego normalnego dostawcy. No chyba że za cenę dajmy na to tych 4mbps oni chcą Tobie sprzedać 10, to sprawa jest jasna.

Jako szkielet to jedyne co wydaje się sensowne w tej sytuacji to Mikrotiki. NA główny link dosyłowy lepiej zastosować NStremeDual. Wprawdzie puki co nie wykorzystasz jego szybkości, ale jeżeli interes się rozkręci na poważnie to na pewno będziesz potrzebował szybkiego łącza.

Jeżeli masz jakieś pytania albo wątpliwości to zadawaj konkretne pytania
  • lampy.pl
    somh
    Level 10  
    Ile mogę wcisnąć osób na łącze 5mbps i 10mbps? Jaki mogę założyć overbooking?
    Wycena jaką dostałem to 1200zł netto/mc za 10/10 + 1500zł netto za instalacje z anteną zakończoną RJ45.
    Chodzi mi głównie o to, aby policzyć opłacalność w momencie startowym. Owszem mogę powiększyć przepustowość w dowolnym momencie w miarę z upływem czasu.

Wracając do tematu IPTV, czyli jeżeli rozłożyłbym na osiedłu światło a łącze doprowadził na paśmie licencjonowanym (32Ghz lub 38Ghz) to miałoby to szansę śmigać? Jaką przepustowość musiałbym wtedy założyć?
    EBC41
    Level 28  
    A to zależy jakich osób i z jakimi pakietami. Jeden będzie miał ściąganie załączone 24h na dobę/7 dni w tygodniu (a zdarzają się tacy) i nie wykorzystasz w żaden sposób pasma które on zużywa. Inny znowu będzie korzystał tylko z WWW i Gadu-Gadu. Tak myślę że przy pakietach 1mb, na symetryka 10mbps podłączysz jakieś 40 osób spokojnie, aczkolwiek ja tak dużo użytkowników jeszcze u siebie na sieci nie mam, dlatego piszę to trochę orientacyjnie. Pamiętaj że im większe łącze tym większy overbooking możesz założyć.

Tak miało by to wtedy szansę chodzić. Z tym że komplet do linku na 32Ghz wyniesie miej więcej 60k zł, plus do tego roczne opłaty związane z licencją. Zależność od częstotliwości jest taka, że sprzęt drożeje a pozwolenie tanieje. IPTV i tak jest rozprowadzony do klientów przy użyciu multicastu, na kanał należy założyć od 2mbps, w zależności jaka rozdzielczość i fonia
    somh
    Level 10  
    Czy mogę proporcjonalnie podłączyć 160 osób po 256kbps na te 10mbps?
    Jak wygląda kwestia po stronie klienta ostatecznego? Stawiam mu panel na dachu i doprowadzam go do jednego miejsca wybranego przez niego w domu kończąc kabel stykiem ethernetowym i tyle? Jaki jest koszt takiej operacji ile trwa montaż?
  • Helpful post
    EBC41
    Level 28  
    z 256kbps można podłączyć jeszcze więcej. Tu nie ma prostego wzoru na ilość klientów. Takie rzeczy obserwuje się stopniowo rozbudowując własną sieć, dopiero wtedy można działać na podstawie jakiś konkretów. Inna sprawa że kto teraz sprzedaje 256kbps :) . Jako urządzenia klienckie w 5Ghz aktualnie najlepiej korzystać z RB411 z zamontowanym tanim układem radiowym TP-Linka, całość wsadzona w tzw. AtenaBoxa czyli antenę z obudową na zamontowanie elektroniki.
    soltys_w
    Level 24  
    Do zrobienia glownego linku mozesz uzyc stacje Tsunami ze zintegrowanymi antenami - rozwiazanie bezpieczne (WARP) i wydajne.
    EBC41
    Level 28  
    Sory, ale Tsunami było na topie kilka lat temu. Teraz lepiej i taniej wyjdzie kupić zestaw z MikroTikiem do NstremeDual.