Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie gniazda antenowe do mojej instalacji

13 Kwi 2010 18:57 7243 7
 • Poziom 11  
  Witam,
  Biorąc pod uwagę schemat instalacji wykonany w ten sposób jaki jest na rysunku jakie powinienem zamontować gniazdka antenowe. Znalazłem informację, że tłumienie gniazdek powinno maleć w miarę oddalania się od anteny w przypadku połączenia szeregowego (w instalacji jest kabel koncentryczny 75 Ohmów). Jeśli chodzi o markę i serię gniazd to zdecydowałem się na OSPEL seria Impresja. Czy w związku z tym powinienem wykorzystać takie gniazda?:
  jako przelotowe - 2x GPA-14YP/m/27 ( http://www.ospel.pl/?k=1&s_id=21&p_id=1323 )
  jako ostatnie - 2x GPA-10YPZ/m/27 ( http://www.ospel.pl/?k=1&s_id=21&p_id=1321 )

  i jeszcze jedno pytanie: jaka jest różnica między gniazdem końcowym a zakończeniowym?
  - http://www.ospel.pl/?k=1&s_id=21&p_id=1325
  - http://www.ospel.pl/?k=1&s_id=21&p_id=1321

  Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź z góry


  Jakie gniazda antenowe do mojej instalacji


  Obrazek był za duży . Zmniejszyłem . [SP5ANJ]
 • Poziom 26  
  Te gniazda z pierwszej dwójki linku mogą być, a druga para linków: pierwsze - 1028 jest końcowe a drugie - 1027 przelotowe po zajrzeniu do listy produktów... Co do znaczenia słów końcowe i zakończające to wydaje mi się, że końcowe używamy tylko jako końcowe gdy nie ma innych gniazd w szeregu a zakończeniowe to właśnie takie zakańczające linię szeregową. Do końcowych i zakończających nie da się włożyć dwóch kabli w odróżnieniu od przelotowego, gdzie jest możliwość podłączenia kabla przyjściowego i odejściowego.
  Przed chwilą komuś pisałem to:
  Polecam http://www.dipol.com.pl/ przejrzyj tam cennik pdf detaliczny pod poz. 1092 i inne, kliknij na produkcie a zobaczysz wiele danych, jestem zawsze mile zaskoczony ilością danych i plikami pdf pomocy w instalacji i nie tylko tym w tym sklepie... Ja zrobiłem na bazie produktów zakupionych w tym sklepie już dwie instalacje TV - Internetowe u siebie i córki i jestem zadowolony... Przynajmniej tutaj znajdziesz wszelkie charakterystyki i różnice!
 • Poziom 11  
  Z tym że ja dane swoich gniazd znam (których zresztą nie ma w ofercie Dipola.com.pl bo interesują mnie OSPEL seria Impresja), zamontować je wiem jak, teorię doboru gniazd znam na tyle, że gdzieś przeczytałem, że te tłumienia powinny maleć przy kolejnych gniazdach przelotowych, tylko się chciałem upewnić czy akurat takimi gniazdami mogę wykonać tę instalację ;-)
 • Poziom 26  
  Przy tylko jednym gnieżdzie przelotowym nie ma to znaczenia choćby miało przy wielu, więc śmiało możesz instalować pierwszą parę z podanego linku - tak mi się wydaje! W ofercie DIPOLA jest wszystko, tylko trzeba kliknąć na nazwie artykułu a nie tylko na cenie lub wejść w katalogi PDF ! Nawet masz tam gotowe wszelkie instalacje rozrysowane na schematach ! Ach.. Tobie chodzi, że OSPELA nie ma w DIPOLU - to zrozumiałe.. :) Ale w DIPOLU jest wiele przydatnych przewodników w postaci PDF do budowania wszelkich sieci RTV...
  http://www.dipol.com.pl/pdf/kat12.pdf a tam zobacz str. 86 rozdz. 13 pierwszy z lewej od góry rys. 2-8 - sieci przelotowe nie są już zalecane i ja też już nikomu nie zalecam... Jak remontuję domek lub nowy to kładę już do każdego odbiornika osobny kabel i jeden zwrotny dodatkowo od miejsca gdzie ma być serce pilotażu (tuner SAT) do puszki rozdzielczej... bo a nuż ktoś sobie wymyśli ten typ instalacji (ostatnie dwa schematy z w/w strony w/w linku) - wtedy ma gotowca... Wybór należy do Ciebie... W przyszłości unikasz wielu problemów nie oszczedzając na kilku metrach przewodu a cena w DIPOLU dla gniazd nie jest tragiczna aby rezygnować z kabla do każdego punktu odbiorczego - zastanów się... No ale przewód kładę satelitarny... :) Przewidujący zawsze wygrywa bo się ubezpiecza...
 • Poziom 11  
  za późno, kable położone i zatynkowane ;-) Kładzenie kabla do każdego punktu osobno byłoby w tym przypadku zbyt skomplikowane, bo nie miałem wydzielonego miejsca w mieszkaniu na jakąś puszkę czy rozdzielnice z tym związaną, a rozdzielacz antenowy można ukryć łatwiej jak jest mniejszy ;-) no ale mniejsza z tym, i tak nawet jeśli chciałbym zmienić to już za późno. Tylko mi chodziło o tą kwestię z doborem gniazd przelotowych i zakończeniowych.

  pozdrawiam ;-)
 • Poziom 26  
  Powtórzę jeszcze raz, bo nie wiem czy dojrzałeś moją ostatnią poprawkę: wydaje mi się, że końcowe używamy tylko jako końcowe gdy nie ma innych gniazd w szeregu a zakończeniowe to właśnie takie zakończające linię szeregową co wydedukowałem jak mi sie zdaje po symbolach, bo do Y jest P- przelotowe i PZ- przelotowe zakończające a przy K nie ma Z ani P więc jest samotny symbol K - KOŃCZĄCY więc używamy ich chyba samotnie gdy nie ma przelotowych. Nie wiem tylko czy przy takim rozumowaniu można używać wtedy PZ samotnie jako kończące? No cóż, człowiek się uczy całe życie i głupi umiera... Jak się zaczyna drążyć temat to zawsze pojawiają się wątpliwości... Na tym schemacie co podałem link do instalacji szeregowej nie zalecanej na przykład wszystkie gniazdka są przelotowe, nawet ostatnie według specyfikacji zmniejszające się wartościami dB w kierunku końca linii tak jak napisałeś, że tak ma być a na końcu jest opornik kończący linię. Więc trochę inne rozwiązanie końca linii. Trzebaby rozkręcać gniazda końcowe i zakończające u Ciebie i patrzeć czy faktycznie w OSPELu są tam oporniki w tych gniazdach, czy też w inny sposób rozwiązano koniec linii. Kto by tam znał na wylot wszystkie szczegóły i nadążył za producentami i wszystkimi nowinkami?
 • Poziom 18  
  Zwróć uwagę, że tu gniazdo przelotowe ma tłumienie 10 db a końcowe 4 db.
  http://www.dipol.com.pl/gniazdo_gap-10-bg-dk_podtynkowe_przelotowe_R62370.htm
  http://www.dipol.com.pl/gniazdo_gar-bg-dk_podtynkowe_nieprzelotowe_R62110.htm
  Te, które ty wybrałeś mają tłumienie odpowiednio 14 db i 10 db. To sporo więcej i zupełnie niepotrzebnie bo będziesz miał na tych gniazdach słabszy sygnał. Mam nadzieję, że nie zatynkowałeś gołego kabla w ścianie bo niedługo będziesz miał z nim kłopot a ostatecznie trzeba go będzie wymienić. Napisz co tam masz za rozdzielacz, czy co to takiego. Nie widać na rysunku.