Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Interfejs IDE dla kart CompactFlash (CF)

zasoby 14 Mar 2006 14:21 56260 87
    daniel93
    Poziom 29  
    Nie sprawdzałem maila...
    Co do dożywotniej gwarancji to skąd będą wiedzieć gdzie była stosowana ???
  • IGE-XAOIGE-XAO
    daniel93
    Poziom 29  
    badworm: z tym dual cf miałeś racjie. Zwracam honor :)
    arkady25
    Poziom 16  
    badworm napisał:
    Jeśli chodzi o czytniki kart CF na USB to ich też nie można tak "na żywca" wyjmować z portu - trzeba je przedtem programowo odłączyć. Sprowadza się to wybrania opcji "Wysuń" z menu kontekstowego napędu. Odłączenie czytnika bez tego powoduje po pierwsze komunikat ze strony systemu a po drugie część danych przeniesiona na kartę będzie w ogóle niedostępna.

Mówiąc o Win XP
    Jeśli wyłączymy buforowanie zapisu to system będzie natychmiast wprowadzał zmiany w zawartość karty (jakiejkolwiek) i można wyciągnąć przejściówkę >USB bez żadnego problemu.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    badworm
    Poziom 18  
    Mam wzór płytki tylko dla IDE 3,5". Wykonałem ją ręcznie(była pod takim kątem projektowana) ale drugi raz bym nie chciał tego robić. Naprawdę, nie warto dla tych 44PLN(http://allegro.pl/item97162918_adapter_cf_ide_elektroniczny_dysk_twardy.html) się wysilać i robić tego samemu.

PS. Aukcja oczywiście nie moja :-)
    ptym89
    Poziom 2  
    Zna może ktoś odtwarzacze mp3, które obsługują karty CF w trybie IDE? Może do takiego odtwarzacza dało by się podłączyć zewnętrzny dysk twardy albo przynajmniej cd-rom?
    omega04
    Poziom 10  
    witam mam takie problem kupilem sobie adapter dual oraz karte PQI 1 gb x100 wlaczam do kompa i nic kompletnei nic nie wtkrywa ani w jednym slocie ani w drugim zmienialem ustawienia zworki nic na dwoch kompa ch sprawdzalem i tez nic czy to wogole dziala czy ta karta sie nadaje ??
    badworm
    Poziom 18  
    Niektóre karty chyba źle współpracują z PC w trybie IDE(np. nie można z nich zabootować komputera) lub w ogóle tego trybu nie obsługują.
    maro_c
    Poziom 1  
    Jak można sprawdzić czy dana karta może działać w trybie IDE?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Tofel
    Poziom 12  
    Witam.

Wie ktoś może jak zrobic taki adapter na karty sd?????
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    ziras
    Poziom 17  
    @ janko_wodnik
    zrobiłem jak radziłeś. Po potraktowaniu pendriva lutownicą i młotkiem (zmian wtyczki USB na szufladkę do goldpinów) idealnie wpasował się w goldpiny na płycie ;-)

koszt 4Gb za ~40 PLN ;-) a kingston podobno daje dożywotnią gwarancję (jak mi padnie to dam znać ile wytrzymał)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    maciek610
    Poziom 11  
    mam małe pytanko.
    czy mozna wyjmować kart FLASH z czytnika podczas pracy systemu.
    Mam taki problem. Frezarka CNC pracuje pod kontrolą linuxa. Procek to muzeum jakis 486 i 15 MB RAM-u. O USB można zapomnieć. Jest jeden dysk 520 MB i jeden slot IDE wolny. Jesli do tego wolnego złącza podepne przejściówke z IDE na CF to bede miał drugi dysk twardy.
    zależy mi na przenoszeniu plików za laptopa do maszyny ale podczas pracy maszyny. więc pytam czy podczas pracy maszyny można taka kartę wyjąć , wlożyć do laptopa, wgrać jakieś pliki, włożyć z powrotem do maszyny i zgrać tam na dysk twardy ???
    czy nie można wyjmować karty podczas pracy komputera ??
    bigrom
    Poziom 14  
    Jak frezarka nie korzysta w danej chwili z karty to można ją wyjąć.
    Karta jest tak skonstruowana (właściwie to gniazdo) że odłącza sygnały po kolei podczas wyciągania.

Z tego co wiem to są programy na PC do wymiany danych z obrabiarkami poprzez RS232.
    wdogli
    Poziom 18  
    Witam.
    Czy wiecie może w jaki sposób wprowadzic kartę cf w jej tryby pracy??
    czyli:
    - Card Memory Mode;
    - Card I/O Mode;
    - True IDE Mode.

Z tego co wiem to aby kartę wprowadzic w tryb Card I/O Mode pin 9 w czasie podłączania zasilania powinien byc podpięty do GND. A co z pozostałymi trybami?? Jak je uruchamiac??
    Pozdrawiam
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    wdogli
    Poziom 18  
    No tak ale nie o to pytałem.
    Chodzi mi o to jak wprowadzić kartę CF takie tryb pracy??
    Pozdrawiam
    toneq
    Poziom 2  
    a ja mam takie pytania

1. jak się karta CF sprawowała jako dysk systemowy w praktyce? te karty szybko padają po duzej ilości odczytów zapisów? bo czytałem gdzieś że po 2 miesiacach zabawy padła

2. i druga rzecz jak jest z transferami w praktyce, jaką prędkość można na IDE wyciągnąć z jakiego CF (niektóre CF mają prędkości rzędu 30 nawet do 50 MB/s) realne czy nie? i od czego może zależeć
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    ukib
    Poziom 2  
    Witam, mam pytanie związane po części z tematem... Ponieważ sam nie orientuję się zbytnio w problemie, spróbuję go opisać możliwie jak najlepiej. Chodzi o to, że mam kilka mikrodysków (Segate st1 5gb "for embedded application only" soft/firmware, ver. 3.04), które są niby w standardzie kart cf, ale wygląda na to, że były zdemontowane z jakiś odtwarzaczy MP3 i z tego, co wyczytałem na zagranicznych forach "protokół" (nie wiem, jak to nazwać) tych kart to nie cf a właśnie IDE... Nie wiem, czy w tym tkwi problem, ale generalnie nie mogę odczytać tych dysków przez czytnik USB, czy zakup przejściówki cf->ide może rozwiązać ten problem? Wiem, że to offtop i sorry, jeśli wam ten post zaśmieca temat, ale widzę, że osoby wypowiadające się tu bardzo dobrze orientują się w temacie kart cf... Z góry dziękuję za odpowiedź.
    marverix
    Poziom 10  
    Podpinam się pod temat.

Ostatnio kupiłem taki terminal: http://www.parkytowers.me.uk/thin/neoware/CA21/index.shtml oraz przejściówkę IDE44 -> CF ( http://img16.allegroimg.pl/photos/oryginal/38/42/29/22/3842292207 ).

No i zaczęło się...
    Po pierwsze sprawdziłem kartę Sandisk Ultra 4GB ( http://soekris.com/media/catalog/product/cach...b33525d08d6e5fb8d27136e95/s/a/sandisk_4gb.jpg ). BIOS nie wykrywa - nawet LED na adapterze nie zaświecił się.
    No to spróbowałem Kingston 2GB ( http://www.everest-electronics.com/img/kingston_cf_2gb.jpg ). To samo.
    Kupiłem kartę Smart (Industrial grade) 2GB ( coś takiego http://i01.i.aliimg.com/wsphoto/v0/470643295/...CF-CARD-10PCS-LOT-wholesale-FREE-SHIPPING.jpg ). LED się zaświecił, BIOS chwilę pomielił... po czym wywaliło, że nie ma.
    Teraz mam Transcend 2GB (Industrial grade) i BIOS się zawiesił całkowicie na niej - nawet w sumie BIOS się nie bootuje, tylko na adapterze pali się LED nonstop.

Z każdą kartą próbowałem to samo: wchodziłem w bios, włączałem/wyłączyłem UDMA, zmieniałem tryby PIO 0-4.

Aha no i ostatnie: mam przejściówkę CF -> SATA. Podpiąłem ją pod SATA -> USB. I tak: Kingstron bez problemu. Sandisk również śmiga. Smart Windows wykrył, ale tak jakby dysk nie istniał (diskpart pokazał mi, że mam dyski 0, 1 i 3... a 2 gdzie?). Na Transcend w ogóle instalacja sterowników się nie powiodła.

Ma ktoś jakieś rady? Mam szukać innej karty czy reklamować? Będę niezmiernie wdzięczny bo jestem totalnie w kropce. Aktualnie myślę nad Pretec x233.