Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wiertarka stołowa do PCB

cross123 13 Apr 2010 20:08 18628 27
Altium Designer Computer Controls
  • Wiertarka stołowa do PCB
    Witam. Chciałbym zaprezentować moją pierwszą konstrukcję czyli mini wiertarkę stołową do płytek drukowanych. Podstawa została wykonana z płyty ebonitowej o grubości ok. 10mm . Pręty do prowadnic o grubości 5mm nie są może zbyt dobre dla tak dosyć masywnej konstrukcji ale były problemy z samymi prowadnicami ,które zrobiłem z listw łączeniowych nie co mniejszych niż pręty i dlatego musiałem je rozpiłować. Jako podstawę do montażu silnika wykorzystałem także płytę ebonitową o grubości ok. 3mm. Silnik jest zasilany napięciem 12V na razie z akumulatora 12V 12Ah ,bo dopiero tyle amper jest w stanie ruszyć ten silnik by pracował bardzo dobrze lecz mogło by być jeszcze trochę więcej. Pomysł z takim zamontowaniem wiertła czyli wykorzystaniem kawałka rurki miedzianej ,którą nagwintowałem w środku narzynką M6 czyli taką samą ,którą nagwintowałem wirnik silnika. Dodatkowo wykorzystałem stalową tulejkę gwintowaną w środku (M4) już gotową. Samo mocowanie wiertła zrobiłem ze starego wentyla rowerowego także musiałem go przegwintować na rozmiar M4 by można było wkręcić go w tulejkę. Ale jak założyć wiertło do wentyla ?? Do tego celu wykorzystałem wiertło ,które chcę mieć założone i przewierciłem nim wentyl ,a następnie po prostu wkleiłem go na kropelkę. Myślałem nad założeniem jakiegoś potencjometru by regulować obroty wiercenia. No i to było by tyle co było zawsze tak trudne do zrobienia. Koszty tej wiertarki:

~ Podstawa ebonitowa do prowadnic i podstawy - 0zł - miałem
    ~ Silnik - 0zł - miałem
    ~ Włącznik - ok. 1zł - kiedyś kupiłem w elektroniku
    ~ Trochę śrub i nakrętek - 0zł - miałem
    ~ No i parę kątowników i sprężynek - 0zł - miałem

W sumie to wiertarka mnie nic nie wyniosła po za nerwami ,które straciłem na prowadnice. Ogólnie to zrobiłem to tanio i porządnie. Teraz pozostaje kupić mi jakieś spore trafo by uciągnąć ten silnik.
    Wiertarka stołowa do PCB Wiertarka stołowa do PCB Wiertarka stołowa do PCB Wiertarka stołowa do PCB
    Wiertarka stołowa do PCB Wiertarka stołowa do PCB Wiertarka stołowa do PCB Wiertarka stołowa do PCB Wiertarka stołowa do PCB
    Wiertarka stołowa do PCB Wiertarka stołowa do PCB Wiertarka stołowa do PCB Wiertarka stołowa do PCB Wiertarka stołowa do PCB

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    cross123
    Level 11  
    Has specialization in: mechanika i budowa maszyn, mechanika samochodowa, mechanika pojazdowa
    cross123 wrote 60 posts with rating 42, helped 0 times. Live in city Wronki. Been with us since 2009 year.
  • Altium Designer Computer Controls
    strzałi
    Level 13  
    Może kolega powiedzieć mi skąd dorwał taki silniczek?
    ile sekund zajmuje przewiercenie laminatu na wylot?
  • Altium Designer Computer Controls
    cross123
    Level 11  
    Silnika szukaj w samochodach typu GAZ UAZ Bo napędzał on wiatrak od chyba nagrzewnicy nie jestem tego pewien. A co do szybkości wiercenia nawet tępe małe wiertło przewierciło cztery warstwy laminatu czyli 4mm w ok. 2sek. Powiem tak wierci bardzo szybko ,a na tym zasilaniu i na takim silniku nawet mocno obroty nie spadają.
    wysol88
    Level 11  
    Jeżeli wiertarka działa sprawnie to ok - w końcu służy do wiercenia a nie do "wyglądania". Poprawiłbym natomiast sposób mocowania uchwytu - ta nakrętka to nie najlepsze rozwiązanie. Ja wrzuciłbym jakiś mały uchwyt wiertarski i go przyspawał. Poza tym dobrze byłoby schować gdzieś kable (np. korytko do naściennego układania przewodów).
    Dj Joker
    Level 26  
    Witam. Może tak prozaiczna rzecz, jak środek kostki połączeniowej by wystarczyło? Nie wiem czy są tak duże kostki, ale chyba tak. Bardzo fajne urządzenie:)
    cross123
    Level 11  
    No właśnie też myślałem nad tym ale to takich małych rzeczy nie opłaca się robić mocniejszych konstrukcji chociaż śruby się luzują jak widać są pomalowane by się nie odkręcały. A co do wyglądu to będę pracował nad nim jeśli tylko uda mi się zdobyć trochę wolnego czasu :/ A nie wiecie z czego mógłbym albo jakie mocne trafo wziąć ??

Edit: Kostki są takie duże i chyba nawet większe są ale tego nie wiem ,a zrobiłem z tego dlatego ,że są z mosiądzu i się nie będą tak wycierały.
    Dj Joker
    Level 26  
    Transformator Ochronny, często spotykany w starych warsztatach samochodowych, do zasilania światła, w kanałach, i tam gdzie wymagane bezpieczne zasilanie. Co prawda ma 24V ale można odwinąć zwoje w miare potrzeby, takie trafo ma około 200 W.
    cross123
    Level 11  
    No zasilanie 24V także może być ponieważ chodził już na takim napięciu. A czy transformator z wieży stereo może być jest on dosyć spory bo zasila 2x 135W
    Dj Joker
    Level 26  
    No to już od Ciebie zależy, nie wiadomo jakie tam napięcie jest, trafo jak trafo.:)
    ArturAVS
    Moderator HP/Truck/Electric
    Metoda podobna jak zastosowana u mnie. Tylko że: ośka silnika 6mm + dorobiona tuleja z zaciskiem na oś( nawiercone z boku, nagwintowane i wkręcona śruba bez łba na imbus. Tak aby się nie ślizgało). Do tego na stożek ( bo taki uchwyt akurat mi się przewracał) , uchwyt wiertarki do max 8mm. Silnik od napędu wentylatora w agregacie chłodniczym ( plus taki : że szczotki można zmienić bez rozbierania silnika). Flaszka dla znajomego za wytoczenie tulei.

Silniczek 12V/ 130W 3500 obr/min bez przekładni.

Blacha 4mm Alu , wiertłem fi 4mm idzie aż miło.

Pozdrawiam.
    Dj_Pele
    Level 16  
    Jak na pierwszą konstrukcję całkiem oki aczkolwiek popracował bym w wolnej chwili nad modernizacją i trochę wyglądem no i coś co by oświetlało czubek wiertła choćby jakaś żarówka lub dioda punktowa.
    coolers
    Level 11  
    Patent na uchwyt genialny. Prosty i skuteczny. Miałeś z nim jakieś problemy w trakcie pracy?
    Pittt
    Level 32  
    Wyłącznik zamontuj na rączce do opuszczania, będzie ci łatwiej dokładnie wycelować.
    cross123
    Level 11  
    Problemów z rączką ,żadnych nie miałem bo zauważcie jakie nakrętki tam są założone i to one mają dawać stabilność. Co do oświetlenia pomyślę nad tym jak i nad wyglądem całości lecz robiłem to 3 dni po 3-4 godziny więc i tak dobrze. Ośkę też tu mam M6 więc można by zawsze coś pokombinować z jakimiś zaciskami. Z rączką ani w ogóle nie miałem z niczym problemów jak na razie wielokrotnie testowałem opuszczanie silnika i nic się nie działo więc konstrukcja jest w miarę stabilna jedyna rzecz ,która mnie boli to pręty od prowadnic o rozmiarze M5.
    cross123
    Level 11  
    Jako iż jestem początkujący mam pytanie czy transformator toroidalny mógłby być ?? Ponieważ robię stanowisko pracy i wykonuję takie przydatne urządzenia chcę zrobi także nawijarkę do tego typu transformatorów. I jeśli mógłby być to jakim grubym drutem miał bym nawinąć ten transformator i na jakim rdzeniu. Wiem ,że nie powinno się tu zadawać pytań ale...
    _LBX_
    Level 22  
    Mógłby być. Raczej nie ma sensu przy obecnych cenach robić toroidów, ale drut 2mm.
    cross123
    Level 11  
    W sumie też racja ,a jakie mocne trafo musiałbym mieć do tego silnika ? Chodzi mi o ampery ile ?
    Daniel1984
    Level 11  
    Dwa pytania - jakie najmniejsze wiertło można zamontować do tej wiertarki? Czy nie występuje bicie wiertła na boki? Jeżeli silnik jest z wiatraczka samochodowego to takowe miały zazwyczaj spore luzy na ośce - zostały one w jakiś sposób skasowane?
    cross123
    Level 11  
    Ośka jest na 2 łożyskach kulkowych. Najmniejsze wiertło jakie tu można włożyć to takie jakie jest najmniejsze na świecie więc akurat ja miałem najmniejsze 0,5mm . Tak jak pisałem by zamocować tu wiertło potrzeba fentyla rowerowego ,którego trzeba prze gwintować na rozmiar M4 ,a następnie przewiercić wiertłem ,które chcemy założyć i wkleić na kropelkę. Niestety gdy chcemy włożyć inne wiertło potrzeba nowego fentyla ale jeśli mamy już jeden przewiercony pod dane wiertło wystarczy kombinerkami wyciągnąć stare i wkleić nowe. Co do bić trzeba prosto prze gwintować fentyl to wtedy nic nie będzie biło jedynie co może delikatnie być to bardzo cienkie wiertło jeśli nie wkleimy go wystarczająco głęboko.
    wysol88
    Level 11  
    I właśnie dlatego proponuję wstawić mały, najlepiej samozaciskowy uchwyt wiertarski (np. od dremela). Jak dobrze poszukasz to kupisz za ~15zł. A pracę na wiertareczce usprawni na pewno.
    cross123
    Level 11  
    Myślałem nad nim i także planuję zakup tego zacisku. Lecz do tego zacisku najmniejsze wiertło jakie może wejść to 1mm więc do płytek PCB wystarczy ale zawsze poprzez przerobienie fentyla mogę wstawić wiertło poniżej 1mm :)
    PiotrPirat
    Level 11  
    Witam.

Zgodzę się z kolegą Wysol88, nie ma jak to wygoda podczas pracy. Ten malutki uchwyt od Dremela jest chyba nakręcany na gwint M8x0,75, ale nie jestem tego pewien na 100%.

Co do transformatora, to jeśli chodzi Ci po głowie jakiś toroid, to proponowałbym rozglądnąć się w jakiś większych sklepach typu "wszystko dla domu", za transformatorami do lamp halogenowych. Ich cena jest raczej umiarkowana, a parametry odpowiadałyby twojemu silnikowi.

Pozdrawiam.
    Brutus_gsm
    Level 25  
    Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że nie ma czegoś takiego jak "fentyl", jest wentyl...

A wiertareczka zrobiona nawet porządnie, podoba mi się, choć wydając pieniądze na transformator mógłbyś je przeznaczyć na firmową mini wiertarkę. Chociaż fakt, że stołowej nie znajdziesz. Trochę słabo rozwiązana sprawa mocowania wierteł, ale jak na DIY to ok ;)

Gratulacje włożonej pracy ;)
    stanislaw56
    Level 20  
    Witam Fajne silniczki można pozyskać z starego magnetowidu są mocne i pobierają mało prądu ,co do wiertła to ja owijam drutem nawojowym o grubości przystosowanej do uchwytu ,pociągam to cyną i gotowe .Pozdrawiam.
    cross123
    Level 11  
    Pierwszy pomysł miał być właśnie z wykorzystaniem tych małych silniczków ale pomyślałem ,że wolę mieć zapas mocy. Nagrałem kilka filmików z pracą wiertarki:
    User removed account
    User removed account  
    cross123
    Level 11  
    Możliwe ,że teraz jest ja patrzyłem 3 tygodnie temu i był do 1mm ale jak na razie jestem zadowolony z wentyla :)