Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modelowanie w środowisku Matlab-Simulink.

13 Kwi 2010 20:14 7483 8
  • Poziom 2  
    Witam

Chciałbym Was prosić o pomoc w modelowaniu układów w środowisku Matlab-Simulink. Mianowicie chodzi mi oto, iż dokonałem transformacji transmitancji z filtru dolnoprzepustowego w filtr pasmowoprzepustowy

Ku(s)= ku/(1+s) by uzyskać filtr pasmo przepustowy drugiego rzędu podstawiam za s-> (s+1/s)/Q

gdzie Q dobroć -> w0/beta

Otrzymuje funkcje przenoszenia filtru pasmowego II rzędu

Ku(s)= (ku * (wo/beta)s) / (1 + (wo/beta)s + s^2))

Jak na podstawie tego zrobić model do symulacji w matlab simulink na wymuszenie np. sinusoide bądź skok ?

Szukałem w googlarce, niestety bez rezultatów, proszę o pomoc

Dziękuje i Pozdrawiam
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 12  
    Masz tam odpowiednie bloki skoku jednostkowego, transmitancji operatoroewj i oscyloskopu. Po symbolach graficznych można się domyślić co do czego służy. Nie mam chwilowo simulinka i nie mogę Ci sprawdzić dokładnych nazw tych bloków. Na pewno znajdziesz to po obrazkach :)
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 2  
    Witam,

Dziękuje za odpowiedź, podstawy simulinka jak i rozmieszczenie bloków funkcjonalnych znam, zależy mi głównie na modelu filtru analogowego dolnoprzepustowego II rzędu, pasmowoprzepustowego II rzędu pasmowo zaporowaego II rzędu.

Same modele, mianowicie z logicznego punktu widzenia należy wprowadzić na wejscie sumatora sygnał sinusoidalny bądź skok (+) oraz bloczek transmitancji operatorowej (-) , gainy na sumator (-) a wyjście pod scope. Aczkolwiek chciałbym widzieć taki model na oczy, bądź jakąś instrukcje jak z funkcji przejscia doprowadzić do postaci by móc stworzyć taki model.
    ewentualnie przejscie na postać róWnań różniczkowych
  • Poziom 21  
    Tam jest bloczek 'Transfer function', czyli transmitancja, wpisujesz współczynniki wielomianów licznika i mianownika (przyjmuje oczywiście zmienne).
  • Poziom 12  
    ArKos-SN napisał:
    Witam,

Dziękuje za odpowiedź, podstawy simulinka jak i rozmieszczenie bloków funkcjonalnych znam, zależy mi głównie na modelu filtru analogowego dolnoprzepustowego II rzędu, pasmowoprzepustowego II rzędu pasmowo zaporowaego II rzędu.

Same modele, mianowicie z logicznego punktu widzenia należy wprowadzić na wejscie sumatora sygnał sinusoidalny bądź skok (+) oraz bloczek transmitancji operatorowej (-) , gainy na sumator (-) a wyjście pod scope. Aczkolwiek chciałbym widzieć taki model na oczy, bądź jakąś instrukcje jak z funkcji przejscia doprowadzić do postaci by móc stworzyć taki model.
    ewentualnie przejscie na postać róWnań różniczkowych

Jak masz transmitancje tego filtru to użyj bloczku " Transfer function" wpisz współczynniki i masz gotowy układ.
  • Poziom 9  
    Nie do końca chyba ? Powinien mieć równanie różniczkowe filtra by móc zrobić model w matlabie

Y(S)/U(S)= Licznik / Mianownik gdzie

Licznik = ku*s

Mianownik (1+tau*Q*s+tau*Q*1/s)

wyprowadzam

Y(s)*s+Y(s)tau*Q*s^2+Y(s)*tau*Q= ku(s)

zostawiam Y(s) z najwyższą potęgą po lewej stronie, resztę przenoszę na prawą i mam, później dziele przez Q2

y'' = ku/(tau*Q) - 1/(tau*Q) y' - y

więc

Step -> Gain (ku/tau * Q) (Sumator) Gain integrator (do sumatora) integrator (do sumatora) oraz do scope
  • Poziom 21  
    napisałeś w 1 poście
    Cytat:
    Otrzymuje funkcje przenoszenia filtru pasmowego II rzędu

Ku(s)= (ku * (wo/beta)s) / (1 + (wo/beta)s + s^2))

Jak na podstawie tego zrobić model do symulacji w matlab simulink na wymuszenie np. sinusoide bądź skok ?

No to Ci odpowiadamy, że jak masz transmitancje obiektu, w Twoim przypadku filtru którego wzór sobie ładnie wyprowadziłeś, to w simulinku tworzysz model składający się ze źródła i transfer function ( i feedbacka jeżeli ma być układ ze sprzężeniem), wyrzucasz sobie to na scope i tyle

nie musisz mieć równania różniczkowego w domenie czasu, wystarczy K(s).

dla parametrów ku=1, w0=1, beta=2 (wpisane pod konsolą) otrzymałem

chyba, że Tobie jednak chodzi o coś zupełnie innego ...
  • Poziom 2  
    Chodzi właśnie o tą dziedzinę czasową, jak to rozpisać w niej i następnie zasymulować.
  • Poziom 21  
    wszystko fajnie, ale czemu cudujesz z postacią w dziedzinie czasu, skoro masz transmitancje, użyj jej.

ale skoro tak chcesz na siłe się bawić ... teraz nie jestem pewien bo cieżki był dzień, ale chyba zamiast '1/s' powinieneś użyć 's' (bloczek 'du/dt'), zamiast integratora, derivative, w końcu chcesz różniczkować a nie całkować,

no i nie masz ku*Omega przy u'

i coś raczej ważnego jeżeli nie chcesz dostac ochrzanu od moderatorów, obrazki wrzucaj na elektrode poprzez 'dodaj obrazek' podczas pisania posta, a tego co wkleiłeś to przynajmniej zmniejsz bo tragedia oglądać na monitorze mniejszym niz 24"