Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moduł rozdzielający zasilanie.

piotrekp90 13 Kwi 2010 20:32 7361 13
  • Moduł rozdzielający zasilanie.

W tym temacie chcę przedstawić kolejny z modułów powstałych przy budowie frezarki opisanej na mojej stornie. Jest to moduł rozdzielający zasilanie. Dodatkowo zostały w nim wbudowane bezpieczniki zabezpieczające poszczególne obwody przed zwarciem. Moduł jest przystosowany do rozdzielania zasilania z zasilacza komputerowego.
    Jak widać jest to bardzo prosty moduł składający się zaledwie z kilku elementów. Rezystory R2 i R3 zapewniają właściwy prąd diodom LED2 oraz LED3 które wskazują kolejno obecność napięcia zasilania +12 i +5V. Rezystory R1 i R5 zabezpieczają diody LED1 oraz LED4 przed zbyt dużym prądem. LED1 i LED4 wskazują stan pracy przekaźników K1 i K2. Diody D1 oraz D2 zabezpieczają tranzystory przed przepięciami powstającymi przy wyłączaniu cewki przekaźnika. Rezystory R4 i R7 ustalają maksymalny prąd bazy tranzystorów Q1 i Q2. Natomiast rezystory R4 i R6 ściągają bazy tych tranzystorów do minusa zasilania.Bezpieczniki F1,F2,F3,F4 zabezpieczają poszczególne linie zasilające.

Przekaźnik K1 odpowiada za załączenie napięcia zasilania na gniazda X2,X3,X4.Natomiast przekaźnik K2 łączy piny X5-1 i X6-2 dzięki czemu możemy tutaj podłączyć urządzenie pracujące na innym napięciu niż te rozdzielane przez moduł.

Przy frezarce do złącz X2,X3,X4 były podłączone moduły sterujące silnikami krokowymi. Zaś do złącza X5 była podłączona miniwiertarka Dremel a do X6 napięcie sieciowe 230V

!!!!!!!UWAGA!!!!!!!

W trakcie montażu zauważyłem kilka błędów które musiałem skorygować m.in. brak jednej ścieżki która jak widać na fotografii została dorobiona za pomocą przewodu. Pliki w archiwum i screeny z programu Eagle zawierają już poprawioną wersję minimalnie różniącą się od tej na zdjęciach przedstawiających model.

Na mojej stronie internetowej www.piotrp.net można pobrać pliki ze schematem i wzorem płytki z programu Eagle.

Moduł rozdzielający zasilanie. Moduł rozdzielający zasilanie.

Moduł rozdzielający zasilanie. Moduł rozdzielający zasilanie.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    piotrekp90
    Poziom 14  
    Specjalizuje się w: projektowanie pcb, mikrokontrolery, mechatronika
    piotrekp90 napisał 90 postów o ocenie 202, pomógł 7 razy. Jest z nami od 2006 roku.
  • Relpol przekaźniki
    yogi009
    Poziom 42  
    Jeśli mnie oczy nie mylą, to płytka wykonana została metodą termotransferu. Gratuluję jakości, bardzo mi się podoba zwłaszcza nadruk nazw elementów na wartwie Top. Właśnie o to chodzi, żeby nawet te małe projekty starać się wykonywać na tyle solidnie, na ile pozwalają domowe warunki.
  • Relpol przekaźniki
    grocom
    Poziom 12  
    piotrekp90 napisał:

Moduł jest przystosowany do rozdzielania zasilania z wzmacniacza komputerowego.

Chyba chodzi o zasilacz komputerowy?
    Dj_Pele
    Poziom 16  
    Tak o zasilacz komputerowy ale jak byście przeczytali do końca opis autora to te pytania były by zbędne a co do razdzielania to każdy rozdziela po swojemu.
    piotrekp90
    Poziom 14  
    yogi009 Zgadza się płytka jest wykonana metodą termotransferu :)

Przemo_2014 Artykuł na temat programu jest dopiero w przygotowywaniu. Mogę Ci wstępnie powiedzieć że został on napisany w Delphi 7 Personal. Zresztą program sterujący i program do mikrokontrolera zawierają wiele błędów ale urządzenie działało:) Postaram się dzisiaj umieścić artykuł na ten temat na mojej stronie.
    I jeszcze screen programu:

[grocom] Ups mały błędzik faktycznie chodziło mi o zasilacz a nie wzmacniacz.
    krystian08
    Poziom 16  
    W jaki sposób wykonujesz termotransfer opisu elementów? Widzę że bardzo ładnie wyszedł, żadnych pozostałości po papierze.
    piotrekp90
    Poziom 14  
    Dokładnie tak samo jak ścieżki na płytce. Na stronie www.piotrp.net umieściłem dokładny artykuł dotyczący tego jak ja wykonuje swoje płytki. Zostało tam wszystko opisane krok po kroku.
    hotek
    Poziom 15  
    @krystian08
    Wystarczy dobrze naprasować. Nadruki są nawet wytrzymałe, tzn jeśli nie potraktujesz ich rozpuszczalnikiem żeby przemyć płytkę albo cyrklem coby sobie porysować płytkę to wytrzyma :)
    piotrekp90
    Poziom 14  
    Dokładnie a jak się jeszcze wszystko zalakieruje lakierem "plastik 70" to napisy stają się jeszcze bardziej wytrzymalsze i płytka nabiera takiego ładnego połysku :D
    krystian08
    Poziom 16  
    Wiem że wystarczy naprasować bo od dawna tak robię, chodzi mi o to w jaki sposób pozbywacie się resztek papieru, mi przy ścieraniu często schodzą napisy
    piotrekp90
    Poziom 14  
    Ja biorę zmywak kuchenny, moczę go dość obficie w wodzie i minimalnie posypuje proszkiem do czyszczenia po stronie gąbki, następnie delikatnie przejeżdżam po napisach i tym sposobem pozbywam się resztek papieru. Dodatkowo po tym biorę i palcem delikatnie "szoruje" płytkę. Skoro napisy Ci odchodzą to może masz niewłaściwą temperaturę lub za słaby docisk lub nie odtłuściłeś zbyt dobrze powierzchni. Mi osobiście lepiej się wykonuje warstwę napisów niż miedzi bo jakoś tak toner lepiej chwyta się góry laminatu.
    misiekagh
    Poziom 11  
    1k rezystor szeregowo z LEDem 12V i 5V? Wypadało by przeliczyć wartości...
    Działają te LEDy przy przekaźnikach? Chyba powinny być szeregowo.
    piotrekp90
    Poziom 14  
    Wypadało by przeliczyć ale mam dość duży zapas rezystorów 1k i od dawna stosuje tą wartość dla obydwu napięć i nic złego jak do tej pory się nie dzieje ;) Jeśli chodzi o ledach przy przekaźnikach do są one włączone prawidłowo i działają.