Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

intek m-120 plus czy da się dorobić rf-gain?

13 Kwi 2010 22:09 3556 3
  • Poziom 11  
    witam

Ponieważ jeżdże sporo w cyklu mieszanym (miasto/trasa) zaczyna mi brakować rf-gain. Ostatnio widziałem wątek, w którym SP5ANJ opisywał jak dorzucić gaina w zupełnie innym radiu.

Czy dla tego szumofonu też jest taka opcja? Schemat jest na elektrodzie . Akurat będę w nim grzebał przy gnieździe UC1 więc będzie okazja coś jeszcze zepsuć ;-)
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Zostałem wywołany do "tablicy" a nie odrobiłem lekcji. :D

Nigdy nie eksperymentowałem z M-120 ale wg schematu widzę pewne rozwiązanie.

Tu masz co i jak .

intek m-120 plus czy da się dorobić rf-gain?

Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    Coś mi się wydaje że nie będzie to działało poprawnie.
    1. Dołożenie diody spowoduje obniżenie napięcia o 0,7V przez co gorzej zacznie pracować AGC
    2. Skręcenie potencjometru RF-gain ślizgaczem do masy spowoduje jeszcze większe obciążenie co wraz z dołożoną diodą może jeszcze bardziej pogorszyć działanie AGC.

Radio może mieć problem z silnymi sygnałami.
  • Poziom 11  
    SP5ANJ - myślałem, że może masz ty lub ktoś inny z kolegów ten temat już rozgryziony, podobnie jak w innych radiach. Pytanie było ogólne, nie koniecznie do Ciebie wprost. Dzięki za poświęcony czas na odpowiedź.

Zastanawiam się, czy jeśli może to pogorszyć odbiór silnych stacji (radio już ma problemy z odbiorem, zatyka się, demodulacja jest przerywana) warto dłubać.

Oznaczenie diody B (prostownicza?) nie wiele mi mówi jakaś konkretna? Poniewaz ostatnio eletronika bawilem sie na studiach (raptem 10 lat temu) pare rzeczy musze sobie przypomniec.

Rozumie, ze potrzebuje:
    diody (czy sciezke pod nia wystarczy po prostu przeciac czyms ostrym, a diode wlutowac z obu stron przeciecia),
    jednego rezystora 1 kom,
    jednego potencjometru tez 1 kom
    i jednego rezystora ~10 kom (może prosty potencjometr żeby potestować?)