Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mikrotik - priorytety dla portu 80.

Gawcio90 08 May 2010 14:55 10115 35
    Gawcio90
    Level 16  
    Znalazł się jeszcze jeden problem, kiedy użytkownicy dostają na sztywno kolejki w simple queue, a w tree jest zrobiona tylko priorytetyzajcja to dziwnym trafem cięcie uploadu przestaje działać. Download jest nadal przycinany a upload pada, kiedy wyłączę w tree główny parent dla uploadu (usługi) to wraca do normy.

Jakiś pomysł?
    EBC41
    Level 28  
    nie można mieszać simple queue i drzewka. To jest normalny objaw
    Gawcio90
    Level 16  
    Nie da się tego jakoś pogodzić? Dla simple kolejki tworzy radius...
    EBC41
    Level 28  
    No niestety ale się nie da. Parę osób już to stwierdziło.
    Lukasbawollazy
    Level 10  
    heh tu nie chodzi o to czy parę osób to stwierdziło, tylko o zasadę działania,

jeżeli chcesz na 1 routerku równocześnie stworzyć dwa drzewka to musisz mieć w obu możliwość wybrania w którym miejscu się znajdują ...niestety w simple nie da się tego wybrać ich parenty z automatu tworzone są w global-in, out i total
    (jak masz cos w tree to stwórz sobie 1 kolejkę w simple potem przełącz się na tree i w okienku tree w lewym dolnym rogu masz napisane "X items out of Y"

gdzie X to liczba jaka masz dodaną w tree a Y to liczba wszystkich kolejek w tree jakie są ...tylko że nie wszystkie widać :D bo simple tworzy sobie niewidoczne mangle, oraz niewidoczne w winboxie/konsoli swoje kolejki kazda 1 kolejka simple tworzy 3 kolejki w tree)

rozwiązaniem jest :
    "Working with packets for bandwidth management is done in this order:

1. Mangle chain prerouting
    2. HTB global-in
    3. Mangle chain forward
    4. Mangle chain postrouting
    5. HTB global-out
    6. HTB out interface
    >> WAŻNE>>So, in one router, you can do:

a) in #1+#2 - first marking & shaping, in #3+#5 - second marking & shaping
    b) in #1+#2 - first marking & shaping, in #3+#6 - second marking & shaping
    c) in #1+#2 - first marking & shaping, in #4+#5 - second marking & shaping
    d) in #1+#2 - first marking & shaping, in #4+#6 - second marking & shaping"

i teraz wybierasz którąś z opcji A,B,C,D która opcja to zależy od tego czy masz przeźroczysty shaper, czy masz jakies lokalne procesy (np pppoe, albo jakies interfejsy są w bridge, itp) czy shaper jest routerem....
    do tego dochodzą wariację w mangle, mangle zależy głównie od tego jakie masz procesy lokalne ORAZ od tego co masz w IP>FIREWALL>NAT

a jako ze simple to głupi automat który tworzy wszystko według 1 schematu, to nie masz możliwości hashingu, i optymalizacji by dany pakiet złapać jak najmniejsza liczbą testów w mangle itd...

ogólnie simple nadaje się TYLKO I WYŁĄCZNIE do przycięcia kolesia gdzies na końcowej bazie, nie nadaje się kompletnie jeżeli chcesz robić jakieś drzewka, optymalizować to oraz robić priorytetyzację usług wraz z cięciem, oprócz tego że simple tworzy sobie te kolejki w miejscu gdzie MUSI być drzewko od priorytetów (przez co simple podbiera temu drzewku ruch), to jeszcze dorzuca ci swoje marki w mangle przez co niszczy ci twoją strukturę.....

w niektórych wypadkach da się uzyć simple i tree... ale to trochę wyższa szkoła jazdy i nie wszystko się da tak zrobić (ciecia z priorytetami uslug się nie da) ...

.....
    PS tak naprawdę to wybrałeś złe forum do omawiania tego problemu, EBC41 w sumie nie wiem czemu od razu nie przekierowałeś go na jakieś forum poświęcone po prostu tej tematyce ;p, przecież też tam czasem siedzisz .....

polecam osbridge.pl (dział mikrotik) od ładnych paru lat tam poruszamy takie tematy....
    i od bidy trzepak.pl jest tam trochę "kumatych" doświadczonych ludzi, co prawda Ci ludzie piszą coraz mniej ...a coraz więcej jest "gimnazjalistów z neostradą" ...
    ale jak dobrze poszukasz i poczytasz parę Artów...to zatrybisz o co chodzi

pozdrawiam bawolek :)
    Gawcio90
    Level 16  
    Witam, mam teraz inny problem odnośnie kolejek i mangli. Sytuacja wygląda tak, że jest główny serwer i potrzebuje na nim przyciąć kilka adresów publicznych, więc zabrałem się do roboty jak zawsze markuje ruch dla danego IP src dla uploadu i dst dla download tworze dwie reguły mark connection o takiej samej nazwie. Następnie kolejne dwie o różnych rozróżniając upload i download po przez out interface. W każdej regule mam zaznaczone przepuszczanie dalej. No i ok, mangle ladnie działają ruch wpada jak należy.

W kolejnym kroku tworzę queue type dla downloadu(dst-address) dla uploadu(src-address) przycianam w rate do 3M. Następnie główne kolejki w tree UPLOAD(global-out) i DOWNLOAD(global-out) do nich tworzę podkolejki na podstawie mangli i queue type. Tu występuje problem z uploadem, do kolejek wpada tylko ok połowa ruchu tego co w manglach, download działala ok, tyle co w manglacu tyle w tree z uploadem jednak coś nie tak. W czym tu może być problem?

Ps. Masz racje Bawolek na trzepaku nie zawsze odpowiadają a na OSBRiDGE mnie nie chcą aktywować...

Pozdrawiam Gawcio

EDIT: ok rozwiązałem sobie ten problem, miałem zbyt dużo reguł, które mi mieszały.