Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mikrotik - priorytety dla portu 80.

Gawcio90 14 Apr 2010 02:38 10400 35
    Gawcio90
    Level 16  
    Witam, mam pytanie odnośnie priorytetów dla portu 80.

Krótko mówiąc, gdy ktoś coś ściąga z jakichkolwiek serwerów przez port 80, rapid, hotfile, megaupload, to żeby ten ruch miał jak najniższy priorytet, natomiast samo przeglądanie stron miało wysoki? Jak to rozgraniczyć skoro jedno i drugie leci po porcie 80?

Próbowałem markować adresy ip rapida, działa ładnie ale to tylko jeden serwer, nie ma na to jakiegoś innego sposobu?

Pozdrawiam Gawcio.
    EBC41
    Level 28  
    To się robi przez Connection Bytes. Pierwsze 4M połączenia markujesz tak, a następne inaczej. Potem robisz osobne kolejki w drzewie dla tych marków
    Gawcio90
    Level 16  
    Podasz jakiś przykład jak to wykonać?
  • Helpful post
    EBC41
    Level 28  
    Robisz dwa marki połączeń na forwardzie, jeden z Connection Bytes ustawionym na 0-5000000, czyli do około 5MB. Drugi od 5000000-0, ten będzie działał powyżej. Potem robisz w oparciu o to marki pakietów z rozróżnieniem downloadu i uploadu pod kątem interfejsów wyjściowych

Oczywiście markowanie pakietów to element funkcji Mangle w firewallu i na tej zakładce w WinBoxie powinieneś wprowadzać konfigurację
    Gawcio90
    Level 16  
    Ok już to zrobiłem tylko w prerouting dla downloadu i postrouting dla uploadu.

Dzięki!
    EBC41
    Level 28  
    Tfu, tfu. Pomyliłem się w moim poprzednim poście, nie sprawdziłem najpierw jak to dokładnie ustawiłem w konfiguracji routera. Po pierwsze to te marki (wszystkie i dla download i upload) robi się nie w forwardzie tylko w preroutingu. W forwardzie ustawia się marki wg. poszczególnych klientów. A po drugie kierunek przepływu danych rozróżnia się po interfejsach wejściowych a nie wyjściowych... Mam nadzieje że nie zamiesza to tobie za bardzo. Potem pokażę jak to u mnie działa
    Gawcio90
    Level 16  
    Myślałem, że mark dla download i upload rozróżnia się przez łańcuchy w tym przypadku prerouting i postrouting oraz port dla download src natomiast upload dst..

Ps. mam jeszcze jedno pytanie, jeżeli mam dynamiczny podział dla użytkowników i dla nich domyślnie priorytet 7, to jak się to ma teraz do moich marków www, np gdy ustawie dla przeglądania stron priorytet 3, to który teraz zadziała ten 7 dla użytkowników, którzy mają markowany cały ruch czy ten 3 dla samego www? Krótko co tu jest nadrzędne?
    EBC41
    Level 28  
    pokaż na screenie z winboxa jak to masz zrobione. Kolejkowanie per użytkownik jest osobno konfigurowane niż per usługa
    Gawcio90
    Level 16  
    Więc tak w głównej Download prio = 8, dla poszczególnych użytkowników prio = 7, analogicznie dla Upload.

Natomiast P2P oraz HTTP-download prio =8, dla HTTP-strony prio =3

I chodzi mi o to jak się mają priorytety przypisane usługą do priorytetów użytkownika?
    EBC41
    Level 28  
    Przykro mi to stwierdzać, ale cała ta twoja konfiguracja nadaje się tylko i wyłącznie do wywalenia i zrobienia od nowa. Moje uwagi są przede wszystkim takie:

1. Źle zaprojektowałeś to drzewo kolejek. Nie tworzy się kolejki dla każdego użytkownika z osobna (to jest bliższe Simple Queue), tylko dla poszczególnych abonamentów.

2. Kolejki o które mi chodzi punkt wyżej nie mogą być typu fifo, ale PCQ. Parametry takie jak maksymalna prędkość nie określa się jako max-limit (MIR) i limit-at (CIR), tylko jako Rate w konfiguracji poszczególnej kolejki (tylko PCQ ma coś takiego). Dla każdego użytkownika będzie tworzona dynamicznie osobna podkolejka
    Równie ważnym elementem są tzw Classifiery, mają one znaczenie przy odróżnianiu downloadu i uploadu

3. Markowanie powinno się robić w oparciu o address listy, poprawia to zdecydowanie wydajność, bo router ma miej reguł do przetworzenia. A wydajność i optymalizacja jest rzeczą o której powinno się myśleć od początku. Od razu nadmienię że mój konfig nie jest idealny pod tym względem

4. Tworzy się osobne drzewko dla priorytetowania per usługa i per klient

Więcej napiszę jutro...
    Gawcio90
    Level 16  
    W porządku, w takim razie posłucham Twojej rady. Ta konfiguracja jakoś działała w końcu same kolejki były tworzone na podstawie tutoriala z cyberbajt'u. Jeśli możesz to pokaż lub napisz coś więcej o samym markowaniu..

Pozdrawiam.
    EBC41
    Level 28  
    No właśnie ten poradnik na stronie CB, jest jednym z gorszych które są dostępne w internecie. Napiszę tobie dokładnie jak to zrobić, najpewniej jeszcze dzisiaj ale później..
    Gawcio90
    Level 16  
    W porządku, w takim razie czekam.
    Ps. Twój 3 screen jest taki sam jak 2...
    EBC41
    Level 28  
    To jest ten screen który miał być w punkcie nr3.

5. Taki sam diagram przepływu pakietów obowiązuje dane przychodzące i wychodzące do internetu. Nie można rozróżniać jednego i drugiego w różnych łańcuchach, tak samo nie powinno się tego robić przy pomocy źródłowego i docelowego adresu IP. Do tego celu tworzy się dwa marki pakietów z różną wartością Out Interface. Dla uploadu będzie to interfejs wyjściowy, a dla downloadu należy zastosować operator !. Teoretycznie można by było podać interfejs sieci lokalnej, ale w momencie w którym zaczął byś korzystać np z PPPoE, ruch do użytkowników przestał by się łapać

6. Cała idea QoS, polega na podwójnej "obróbce" pasma. Pierwsza to prio po usługach. Markuje się to w preroutingu, kolejki robi się w global-in. Druga to cięcie pasma dla użytkowników, markuję się w forwardzie, a kolejkuje w global-out. Pakiety mogą mieć tylko i wyłącznie jeden mark, dlatego tak ważne jest to jak, gdzie i co się oznacza

7. Nie rozumiesz też widzę idei priorytetów. Prio służy tylko i wyłącznie do ustalania pierwszeństwa (w przypadku zapchania nadrzędnej) do pasma niewykorzystanego przez kolejki z ustawionym Limit-at. Upraszczając jeżeli powiedzmy w HTTP wpiszesz sobie limit-at (czyli pasmo gwarantowane dla tej kolejki) wartość 256k to priorytet będzie wyznaczał która kolejka dostanie więcej pasma z całej reszty pozostałem po tym co wykorzysta HTTP (to cp jest tam wpisane w limit-at).

8. Suma wartości limit-at w liściach nie może być większa niż w parencie, a tym bardziej niż max-limit. Aby priorytetowanie w ogóle działało te pozycję muszą być ustawione (i to z głową, nie można wpisywać byle czego) w każdym liściu jak i w parencie. Nie ma potrzeby tworzenia drzewa więcej niż dwupoziomowego
    Gawcio90
    Level 16  
    Sporo mi rozjaśniłeś, chodź nie ukrywam mam jeszcze jakiś błąd w ustawieniach.
    Mianowicie, wygląda na to że markowanie działa mi w porządku, jest tylko problem z kolejkami dla użytkowników, bo np. same usługi działają OK.

Wygląda to tak, że po włączeniu Downloadu wykracza się wszystko, co skutkuje brakiem Internetu. Zauważyłem jednak, że jak zmienię w podkolejce Queue type na SFQ a nie na stworzony wcześniej "1024_download" to problem znika.

Jeszcze pytanie odnośnie kolejkowania, Ty masz sporo klientów dlatego rozumiem dlaczego robisz to wg abonamentu, ale jeżeli ja miałbym mieć do 15osób w sieci to czy mógłbym na każde ip zrobić marka?

Pozdrawiam.
    EBC41
    Level 28  
    Przyuważyłem jeszcze kilka spraw. Ruch dla "lokalnego" Winboxa nie markuję się w forwardzie, tylko jako input. Wpisz sobie w google QoS_megis.pdf i przeczytaj ten dokument, tam masz opisany w uproszczeniu przepływ pakietów przez router. Powracając do poprzedniego zwróć uwagę że dane z i do internetu będą się różniły tylko wartością interfejsu we i wy. "Płynąć" będą w taki sam sposób

W tym D-Port i S-Port ustaw sobie limit na 50 i Total limit na 2k, takie wartości powinny domyślnie się tam znaleść

W taryfach nie wpisuj nic w max-limit i limit-at, priorytet wpisz dowolny, byle był wszędzie taki sam. Tutaj nie ma on w sumie żadnego znaczenia.

I zauważyłem że dziwnie markujesz te usługi. Robi się to analogicznie jak użytkowników. Najpierw połączenia wg numeru portu, a potem pakiety z rozróżnieniem kierunku przepływu danych (download, upload).

Zwróć też uwagę na ustawienie "puszczania dalej" w markach
    Jeżeli tą opcję masz wszędzie zaznaczoną to oznaczanie wszystkiego musisz mieć bezwzględnie na samej górze tak jak to jest u mnie. Wadą takiego rozwiązania jest to że w momencie gdy jakiś pakiet załapie się na regułę będzie przetwarzany przez wszystkie pozostałe, co oznacza bezsensowne zużywanie czasu procesora

Quote:
    Jeszcze pytanie odnośnie kolejkowania, Ty masz sporo klientów dlatego rozumiem dlaczego robisz to wg abonamentu, ale jeżeli ja miałbym mieć do 15osób w sieci to czy mógłbym na każde ip zrobić marka?

Nie ja nie mam dużo użytkowników na sieci, ale zrobiłem to w taki sposób żeby potem ułatwić sobie administrację. Druga, ważniejsza sprawa to wydajność, router przetwarza reguły w kolejności w której one występuję na liście, im więcej reguł w tych okienkach tym bardziej obciążony CPU
    Gawcio90
    Level 16  
    Idee priorytetowania usług zrozumiałem i poprawiłem. Mam jednak dalej problem z kolejkami dla abonentów, markowanie dla download i upload działa poprawnie co widać na screenie, jednak gdzie błąd w samym drzewie...

Ps. dlaczego na początku markujesz wszystkie usługi? Nie można tego kroku pominąć?

EDIT:
    O cholera jaki ja głupi jestem %-) Zamiast wpisywać 1024k to wpisałem sobie 1024... nie dziwne, że mi przestawało działać...

Znalazłem jeszcze jedną sprzeczność w tym co piszesz a w tym co na screenie, mianowicie:
    Quote:
    Dla uploadu będzie to interfejs wyjściowy, a dla downloadu należy zastosować operator !

U siebie masz na odwrót..

Odnośnie markowania, jeżeli chciałbym markować każde ip z osobna, to nie będzie różnicy gdy to po prostu zrobię w scr address i dst a nie w za pomocą address list?

Aha, w screenach dla usług w in iterface masz coś takiego jak z-dat oraz !z-dat, wyjaśnisz?
    EBC41
    Level 28  
    Mam u siebie po prostu mały błądzik. Jako download dałem out-interface LAN, a upload !LAN. W takim stanie jak jest to działa, ale PPPoE by już się nie łapało tak jak powinno. Żeby przy czymś takim było ok to w uploadzie powinno być WAN a w downloadzie !WAN. Tam w usługach nazwy interfejsy sa wpisane "tak jak powinny", czyli tak jak wyżej to opisałem :)

A marki są skonstruowane w taki sposob z jednej przyczyny. Generalnie nad p2p nie zapanujesz, bo protokoły zmieniają się zbyt szybko, dodatkowo te uslugi nie pracują na jednym okreslonym porcie, a transmisja czasami jest szyfrowana. Dlatego dobrze to zrobić na zasadzie wykluczania z całej reszty isotnych usług
    Gawcio90
    Level 16  
    Ok, w porządku, ale co to za interfejsy "z-dat oraz !z-dat"?

Ps. gdzieś wcześniej napisałeś, że usługi markuje się analogicznie do abonentów, jednak robisz to na interfejsie in a nie na out jak w przypadku abonentów, jest to związane później z tworzeniem kolejek?

Dla ICMP wystarczy zamarkować i później tylko wrzucić ten sam mark do kolejek download i upload?
    EBC41
    Level 28  
    z-dat.... to u mnie jest WAN, z wykrzyknikiem na początku oznacza wszystkie interfejsy oprócz niego. Z tą analogią to chodziło mi tylko o to że najpierw połączenia a potem pakiety. Prio usług należy robić na podstawie in interface, bo dzieje się to wszystko w preroutingu i nie wiadomo na jaki interfejs pakiety zostaną poten wysłane.
    Gawcio90
    Level 16  
    Jeszcze jedno pytanie, po zrobieniu wszystkiego mam problem z otwieraniem niektórych stron, np onet w ogóle mi się nie wyświetli inne strony działają normalnie.
    Ale gdy np wyłączę regułę użytkownika dla uploadu to wraca do normy..

Tam gdzie masz tylko upload i tylko download opcja passthrough jest odznaczona? Bo zauważyłem też, że gdy ją przy uploadzie zaznaczę to działa...
    EBC41
    Level 28  
    Tak ja mam w całych manglach passthrough na on. Pokaż jak to teraz u ciebie wygląda, to będziemy myśleć co jest nie tak.
    Gawcio90
    Level 16  
    W usługach dla downloadu ma być S-port czy D-port?
    Dla usług rate ma być równe 0?
    EBC41
    Level 28  
    Z tego co ja wiem to wyłączenie passthrough, działa tak że jeżeli jakiś pakiet zostanie przetworzony przez jakąś regułę to nie będzie już więcej rozważany, nawet w kolejnym łańcuchu. Po prostu zostanie zignorowany przez resztę reguł, jakie by one nie były. Możliwe że przy wyłączeniu tego przy regule Downloadu potem jakoś to bruździ. Długo by się trzeba w to wgłębiać żeby znaleźć przyczynę.

Przy queue types dla downloadu w prio ma być Src. Port . Rate wszędzie na 0
    Gawcio90
    Level 16  
    Rozumiem, że u Ciebie w tych miejscach(upload, download) masz to zaznaczone, tak?

Jeszcze odnośnie markowania wszystkich usług, w queue tree robi się to analogicznie do innych? Bo nie mogę tego jakoś dopasować, zawsze wiekszy ruch idzie mi upload chodź w mangle jest w porządku...

W sumie też się zastanawiam czemu by nie markować tych usług u samego dołu, jak już router przemieli wszystkie reguły i jak nie trafi to resztę wrzuci do jednego "worka"
    EBC41
    Level 28  
    Gdybyś zaznaczył passthrough i markowanie wszystkiego innego dał na sam dół to wszystko co bym przez Mangle przechodziło kończyło by z tym markiem. Zastanów sie dlaczego :). Kolejkuje się to tak samo jak resztę prio

Tak u mnie wszędzie zaznaczone
    Gawcio90
    Level 16  
    Quote:
    Gdybyś zaznaczył passthrough i markowanie wszystkiego innego dał na sam dół to wszystko co bym przez Mangle przechodziło kończyło by z tym markiem

No nie wiem... Passthrough zaznaczone jest tylko w przypadku markowania użytkowników, usługi już trochę inaczej, bo przecież ta opcja jest zaznaczona tylko dla mark connection a dla samego marka pakietu już jest odznaczona w wyniku czego jak sam napisałeś wcześniej gdy pakiet trafi w regułę nie będzie puszczany dalej. Pomyślałem więc, że można pierwsze obrobić wszystkie usługi a właśnie na sam koniec trafiały by pakiety nie pasujące do żadnej z reguł. Popraw mnie jeżeli błędnie kombinuję :)
    EBC41
    Level 28  
    Jeżeli przy markach pakietów masz ją odznaczoną to OK, oznaczanie wszystkiego można dać na sam koniec bez problemów. Z tym że jak napisałem u mnie jest to zaznaczone wszędzie. Puki co CPU Load nie wykracza mi powyżej 10% dlatego zmieniać tego niespecjalnie mi się chcę
    Gawcio90
    Level 16  
    Masz jakąś radę na markowanie samego youtuba czy radia internetowego? bo nie wiem jak to rozdzielić..

Moderated By witux:

Kolego, wysłałem Ci PW z prośbą o poprawienie swoich postów. Poprawne wklejanie grafiki https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html. Nie widzę poprawy !

EBC41
    Level 28  
    A powiedz mi jaką masz wersję systemu? Na youtube są ponoć filtry layer7, ale od razu uprzedzam że do tego trzeba mieć potężną maszynkę. Zwykłego RB a już tym bardziej na procku 300Mhz można bardzo szybko tym załatwić. A shoutcast robi się tak samo jak całą resztę, on działa na konkretnym porcie. Inna sprawa jest taka że u siebie nie mam ani jednego ani drugiego obrabianego i jest ok. Download może harować o górną kreskę a radio działa bez zająknięcia. Pytanie tylko jakie ty masz łącze