Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jakie moduły do rozdzielni?

maciusmacius84 14 Kwi 2010 09:20 3032 13
  • #1 14 Kwi 2010 09:20
    maciusmacius84
    Poziom 9  

Witam. Chcę kupić elementy do rozdzielni w małej kawalerce. W kawalerce będzie pralka na oddzielnym obwodzie, 5 gniazd porządkowych, 5 lamp z czego 3 kinkiety, dzwonek i lampa nad wejściem. Proszę o dobranie elementów rozdzielni. Chodzi mi o wartości prądów i nazwy: dodam że instalacja jest 1-faz.
    wyłącznik główny - jaki???
    wyłącznik różnicowo-prądowy - jaki???
    eski - myślę że do gniazd to B16 - 2szt.
    - a do oświetlenia B10 - 1szt.
    Z góry dziękuje za pomoc

0 13
  • #2 14 Kwi 2010 09:36
    kortyleski
    Poziom 41  

Dlaczego masz napisane pod nickiem elektromonter skoro pytasz o tak podstawowe rzeczy?
    Jaki masz układ sieci w budynku że chcesz stosować RCD?
    Skoro pralka na oddzielnym obwodzie to jedna eska zostaje na pięć gniazd...
    Włączysz czajnik i mikrofalówkę to B16 strzeli. Swoją drogą jakie jest zabezpieczenie przedlicznikowe?
    Oświetlenie na jednym obwodzie też nie bardzo - przepalająca sie żarówka spowoduje egipskie ciemności.

0
  • #3 14 Kwi 2010 09:44
    leloo
    Poziom 13  

kortyleski napisał:

Włączysz czajnik i mikrofalówkę to B16 strzeli.

Po czym kolego wnosisz? Jaki prąd wyzwala B16 ?

kortyleski napisał:

Oświetlenie na jednym obwodzie też nie bardzo - przepalająca sie żarówka spowoduje egipskie ciemności.

Możesz rozwinąć tę myśl? Mówimy o instalacji w kawalerce, nie oświetleniu choinkowym...

0
  • #4 14 Kwi 2010 09:49
    maciusmacius84
    Poziom 9  

jedna eska zostanie na 5 gniazd bo to sa gniazda porządkowe żadnej kuchni tam nie ma tylko pokój. instalacja jest stara z PEN, wiec trzeba będzie go rozdzielić na PE i N.
    wystarczy jeśli dam wyłącznik różnicowy 25A a wyłącznik izolacyjny C25 jednobiegunowy?

0
  • #5 14 Kwi 2010 09:53
    leloo
    Poziom 13  

maciusmacius84 napisał:
    jedna eska zostanie na 5 gniazd bo to sa gniazda porządkowe żadnej kuchni tam nie ma tylko pokój. instalacja jest stara z PEN, wiec trzeba będzie go rozdzielić na PE i N.
    wystarczy jeśli dam wyłącznik różnicowy 25A a wyłącznik izolacyjny C25 jednobiegunowy?

Nie kombinuj tylko określ rodzaj sieci. Dzwoń do ZE.

0
  • #6 14 Kwi 2010 10:18
    maciusmacius84
    Poziom 9  

a po co mam dzwonić? instalacja jest stara TN-C

0
  • #7 14 Kwi 2010 10:33
    leloo
    Poziom 13  

wybacz dociekliwość, ale masz pewność, że to nie TT ?

0
  • #8 14 Kwi 2010 11:12
    retrofood
    Moderator

leloo napisał:
    kortyleski napisał:

kortyleski napisał:

Możesz rozwinąć tę myśl? Mówimy o instalacji w kawalerce, nie oświetleniu choinkowym...

1. No właśnie, dlaczego Kolega wątpi, że to możliwe?
    2. W obecnych żarówkach przepalenie żarnika najczęściej inicjuje łuk elektryczny, który jest zwarciem w żarówce. A to wyzwala eS-a. Co wyłącza oświetlenie w całym domu.

0
  • Pomocny post
    #9 14 Kwi 2010 11:21
    leloo
    Poziom 13  

retrofood napisał:
    leloo napisał:
    kortyleski napisał:

kortyleski napisał:

1. No właśnie, dlaczego Kolega wątpi, że to możliwe?
    2. W obecnych żarówkach przepalenie żarnika najczęściej inicjuje łuk elektryczny, który jest zwarciem w żarówce. A to wyzwala eS-a. Co wyłącza oświetlenie w całym domu.

W całej dyskusji zapominamy o sednie sprawy jakim jest "mała kawalerka" i podane przez autora zastosowanie gniazd. Jeżeli przewidziany jest aneks kuchenny to warto dać na niego osobne zabezpieczenie, ale moim zdaniem, osobne obwody na mikrowelę i czajnik to już będzie przerost formy nad treścią. W tym konkretnym przypadku.
    Nie neguję tego oczywiście w rozbudowanych instalacjach.
    Sam w mieszkaniu używam mikrofalówki w zestawie z większymi odbiornikami i nie mam problemów z wywalaniem B16 (moeller).

0
  • #10 14 Kwi 2010 11:22
    maciusmacius84
    Poziom 9  

Może mi ktoś odpowiedzieć na moje pytanie odnośnie elementów rozdzielni. Układ TN-C

0
  • #11 14 Kwi 2010 16:38
    unemake
    Poziom 16  

retrofood napisał:

Z racji tego, że żarowe źródła światła są wycofywane i zastępowane świetlówkami kompaktowymi nie podnosiłbym jednostkowych wydarzeń do rangi problemu.

0
  • Pomocny post
    #12 14 Kwi 2010 17:41
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Jakie kable masz w ścianie? Miedź,aluminium? Jaki przekrój?
    Policz sobie moce odbiorników na gniazdkach i już będziesz wiedział co i jak.
    Nie wiem co masz na liczniku ale przyjmę to tak:
    16Ax230x0.95=3496 (3400) W
    10Ax230x0.95=2185 (2100) W
    6Ax230x0.95=1311 (1300) W

B16Ax1.45=23.2A
    B10Ax1.45=14.5A
    B6Ax1.45=8.7A

Gniazdka B16A
    Oświetlenie B10A lub wystarczy B6A to zależy ile masz mocy w lampach
    RCD 25A 30mA bez członu nad prądowego
    Rozłącznik 25A
    Jedna lampka kontrolna fazy
    Dzwonek i lampa to B6A

Producent?
    Legrand ABB Hager Moeller GE i zaraz szynę dokup do nich. Najlepiej by był ten sam producent. Żadne kanluxy bemka kanie EP

0
  • #13 14 Kwi 2010 19:25
    maciusmacius84
    Poziom 9  

Dzięki bardzo. Pozdrawiam.

0