Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[C][Atmega8] jak wygenerować syganł syreny alarmowej?

14 Kwi 2010 11:52 2131 6
  • Poziom 18  
    Witam, dokładnie jak w temacie.
    Myślałem, że przeszukawszy forum znajdę jakieś proste rozwiązanie, ale jakoś nie mogę trafić na nic co by mi pasowało, a większość starszych postów, które mnie interesują posiadają niedziałające linki.

Mianowicie piszę prosty program w C pod ATMEGA8 (prosty alarm) i nie wiem jak wygenerować typowy sygnał alarmowy i jak ma wyglądać do tego prosty układ?
    Dzięki z góry za podpowiedzi.
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Powinieneś dodać jakiej syreny chcesz użyć? Jeżeli jest to jakiś przetwornik piezo bez wbudowanego generatora to owy generator musisz sam napisać, to już zależy od Ciebie jak to zrobisz, możliwości masz kilka, zaczynając nawet od prostych pętli for. Jeżeli jednak budujesz coś konkretnego i chcesz zastosować gotową syrenę alarmową np jak w samochodach to ona ma wbudowany generator i wystarczy ją tylko podłączyć do zasilania.
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 18  
    Karol966 napisał:
    Powinieneś dodać jakiej syreny chcesz użyć? Jeżeli jest to jakiś przetwornik piezo bez wbudowanego generatora to owy generator musisz sam napisać, to już zależy od Ciebie jak to zrobisz, możliwości masz kilka, zaczynając nawet od prostych pętli for. Jeżeli jednak budujesz coś konkretnego i chcesz zastosować gotową syrenę alarmową np jak w samochodach to ona ma wbudowany generator i wystarczy ją tylko podłączyć do zasilania.

Dzięki Karol nie wiedziałem, że syreny używane w autach mają swój własny generato i działają tylko na zasadzie podania napięcia...
    Chociaż wydaje mi się, że jest trochę inaczej, bo gdyby tak było to z seyreny mógły wydobywać się tylko jeden rodzaj sygnału, a przy zastosowaniach motoryzacyjnych spotyka się naczęściej takie które wydają różne dzwięki w zależności od czynności...
  • Poziom 30  
    Zakładałem kilka krotnie różne instalacje alarmowe do samochodów więc mogę rozwiać Twoje wątpliwości. Różne dźwięki uzyskane są przez impulsy o różnym czasie trwania.
  • Poziom 11  
    Zmiana tych "melodyjek" w alarmach samochodowych odbywa się zmianą długości impulsów ?
    Jedną ze starszych syren podłączałem kiedyś pod 12 V i odgrywał się jeden "falujący" dźwięk.

Syreny z wbudowanym generatorem jednej częstotliwości można czasami oszukać wysterowując zasilanie sygnałem prostokątnym.
  • Poziom 27  
    Specjalizowane scalaki zajmują się generowaniem różnych rodzajów piszczenia, nie warto sobie zawracać głosy ich generowaniem od podstaw. Z Atmela uzyskasz co najwyżej przebieg o zmiennej częstotliwości i rożnej długości generowanego impulsu. "prostokąt" nie ma zbyt przyjemnej barwy dźwięku. Aby ta syrena była "miła" dla ucha musisz generować różne przebiegi(sinusoida,piła,prostokąt) oraz zmieniać ich obwiednię czyli prędkość narastania, trwania i opadania dźwięku a to już prawie syntezator midi. Różnica w cenie syreny z alarmem i bez jest tak znikoma w tym przypadku że nie warto sobie z uwagi na wydane pieniądze zawracać tym głowy. No chyba że chcesz odkryć to co już odkryte.
  • Poziom 30  
    elonica napisał:

Jedną ze starszych syren podłączałem kiedyś pod 12 V i odgrywał się jeden "falujący" dźwięk.

A jak podasz jej krótkie impulsy to usłyszysz nieco inne dźwięki takie jak np przy otwieraniu bądź zamykaniu auta.