Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna zapytanie cenowe

14 Kwi 2010 14:02 4830 16
  • Poziom 9  
    Witam
    Mam do wykonania instalację elektryczną, alarmową i odgromową w budynku jednorodzinnym w okolicy Katowic. Instalacja PODTYNKOWA. Z peszlem na przewody RTV.
    Inwestycja wygląda następująco:
    -ok 150 pkt włączniki, gniazdka, puszki
    -ogółem ok 500mb kabli
    -instalacja alarmowa 10 czujników
    -instalacja odgromowa ok 70 mb drutu
    -instalacja pod rolety elektryczne
    -instalacja zasilania awaryjnego (wejście na agregat)
    -wykop i ułożenie bednarki 50mb
    -wykop i podłączenie kabla zasilającego 20mb
    -wykop i podłączenie kabla zasilenia altany ogrodowej 15mb
    -wykop i podłączenie kabla zasilania bramy elektrycznej

Chciałbym się dowiedzieć jaka mogłaby być orientacyjna cena za robociznę bez materiału???
    Pozdrawiam
  • HELUPOWER
  • Specjalista elektryk
    Witam.

Jakie dokumenty Kolega już posiada odnośnie projektu/projektów dla tego budynku ?
  • HELUPOWER
  • Poziom 27  
    A gdzie ma być ta robota? Ceny są różne w różnych częściach kraju, w dużych miastach jest drożej itd.
  • Poziom 9  
    gdyby to było na moim terenie to ok 6400 za samą robociznę + materiał, nie wliczałem odgromówki, i jak marakus pisał to jest cena na mój teren geograficzny

acha na domek z 60 punktami wykorzystuję ok 300 mb przewodu 200 3x1,5 100 3x2,5
  • Poziom 20  
    Witam,

Przewody do instalacji RTV/SAT poprowadź odrazu w peszlach i nie myśl o ich późniejszym wciąganiu bo jest to nie wykonalne np. przez zakręty i większą ilość przewodow do wprowadzenia.

Pozdrawiam,
    Przemysław Indyk
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Przepraszam pomyliłem się tych kabli wyszło ponad 750mb.
    Instalacja jest do wykonania w okolicach Katowic
    Odnośnie projektu to go nie ma inwestor dostał pozwolenie na budowę bez projektu instalacji!
    Muszę sam wykonać projekt, wystawić protokoły, jeżeli chodzi o montaż osprzętu to na pewno alarm po wykonaniu tynków.
    Czy ogółem 10000zł to dużo czy mało?
    Alarm mi wyceniono na 1100zł kompletny 10 czujników
    A materiał elektryczny i odgromowy wraz z uziemieniem wyceniono na 3900zł
    Robocizna za całość 5000zł nie za mało?
  • Poziom 13  
    Jakieś śmieszne te stawki... 3900 za materiał? 5000 za robociznę? 1100zł za alarm? co to za alarm?!
  • Specjalista elektryk
    Witam.
    gobson1 napisał:
    Robocizna za całość 5000zł nie za mało?

No tak - wychodzi na to,że Kolega :
    a) wykona projekt instalacji elektrycznej (czy zasilajacej też ?)
    - wykona instalację, dokumentację wykonawczą wraz ze schematami
    - zamontuje osprzęt (gniazda,wyłączniki, lampy, inne odbiorniki stałe)
    - dokona pomiarów i sporządzi protokół
    - napisze oświadczenie o stanie tech. instalacji i dopuści do eksploatacji
    b) wykona projekt instalacji piorunochronnej -
    - oceni stan zagrożenia piorunowego
    - wykona instalację piorunochronną zgodnie z projektem, w oparciu o najnowszą normę odgromową
    - sporzadzi metrykę w/w urządzenia na podstawie projektu
    - sporządzi protokół pomiarowy tegoż urządzenia

Dla kierownika budowy dostarczy komplet dokumentów dla zgłoszenia o pozwolenie na użytkowanie/zasiedlenie.

I to wszystko za 5000,00 PLN ?
  • Poziom 9  
    1100zł za zestaw alarmowy tj. płyta główna, manipulator, obudowa centralna, akumulator, przewód YTDY 6x0,5mm , czyjnik PIR AQUA 10szt, sygnalizator zewnętrzny. Razem 1150zł

Ele_pp
    Według ciebie ile to powinno kosztować?
    Fakt może się troch wygłupiłem. Tylko jest konieczne wykonanie projektu jeżeli obiekt został dopuszczony do budowy?
    Projekt instalacji odgromowej będzie niezbędny to fakt!
    Dziękuję za odpowiedzi!
  • Poziom 28  
    Dopuszczenie do budowy to dopiero początek -projekty, pomiary, oświadczenia i protokoły są potrzebne do pozwolenia na użytkowanie. Kwota ok 10K zł za robociznę i projekty to będzie ok + koszt materiałów.
  • Poziom 9  
    Darek_wp
    Powiedz mi czy ja posiadając uprawnienia E-G-1 mogę wykonywać projekt?

Dodano po 20 [minuty]:

Mogę wykonać instalację napisać oświadczenia i protokoły, pomiary wykona mi znajomy który ma także D więc mi tą instalację odbierze.
  • Specjalista elektryk
    Witam.

Kolego gobson1, bez uprawnień projektowych ( Art. 12 p.1 Prawa budowlanego) nie można wykonać jakiegokolwiek projektu.
    Co do pomiarów - mając E+pomiary jak najbardziej można dokonać w/w i sporzadzić protokół (który poświadcza własnym podpisem D+pomiary).
  • Poziom 9  
    Jestem nowy w branży. I nie znam się na rzeczy jeszcze! Więc każda porada jest dla mnie bardzo ważna. Jest konieczne posiadanie tego projektu? bo mam znajomą projektantkę która mi może takie coś zrobić w każdej chwili! a jeżeli chodzi o pomiary do E to ich jeszcze nie mam! Dlatego piszę że pomiary mi wykona znajomy i podpisze odbiór.
    Chciałbym tylko wiedzieć ile mogę się cenić za tego typu zlecenie bo nie mam zielonego pojęcia a nie chce przestraszyć klienta! :D
    Wszysko sie da załatwić trzeba tylko chcieć :D
    Pozdrawiam

Posty scaliłem. Następnym razem jeśli chcesz coś dodać do swojej wypowiedzi, korzystaj z przycisku "Zmień". [Łukasz]

Ele_pp
    Rozmawiałem z naczelnikiem wydziału architektury naszego urzędu.
    Według polskiego prawa jak narazie projekt instalacji elektrycznej i odgromowej dla budynków mieszkalnych nie jest wymagany. A wymagają ich tylko niektóre urzędy gminy które same te wymagania ustalają i jeżeli budynek dostał pozwolenie na budowę to nie jest konieczne jego wykonywanie a z mojej strony wystarczy przede wszystkim protokół i oświadczenie.
    U nas w Pszczynie jest tak na pewno wiec mamy bez problemów!
    Więc chciałbym się dowiedzieć ile może wynosić koszt robocizny za takie zlecenie????
  • Specjalista elektryk
    Witam.

I tutaj się koło zamyka.
    Zerknij, Kolego gobson1 na wzór metryki urządzenia piorunochronnego.
    Ciekawe rzeczy tam są zawarte.
  • Poziom 12  
    gobson1 napisał:
    1100zł za zestaw alarmowy tj. płyta główna, manipulator, obudowa centralna, akumulator, przewód YTDY 6x0,5mm , czyjnik PIR AQUA 10szt, sygnalizator zewnętrzny. Razem 1150zł

Ele_pp
    Według ciebie ile to powinno kosztować?
    Fakt może się troch wygłupiłem. Tylko jest konieczne wykonanie projektu jeżeli obiekt został dopuszczony do budowy?
    Projekt instalacji odgromowej będzie niezbędny to fakt!
    Dziękuję za odpowiedzi!

Pytanie tylko jaka to centralka i jakie będą manipulatory itp.
  • Poziom 28  
    Kolego gobson1 - jeśłi uważasz że nie będzie potrzebny projekt to ok. Weź tylko jedno pod uwagę - wykonanie instalacji rtv i alarmowej przy posiadaniu pewnej wiedzy jest w miarę proste. Błędy w wykonaniu nawet te, które ujawniły się po kilku latach da się wyprostować (choć bywa ciężko). Natomiast wykonanie instalacji odgromowej i elektrycznej bez specjalistycznej wiedzy i projektu może zaważyć na bezpieczeństwie użytkowników a wtedy Ty jako wykonawca oraz osoby podpisujące się pod pomiarami odpowiadacie karnie i materialnie za popełnione błędy i ich następstwa. Dlatego warto aby uprawniony projektant wykonał jednak swoją pracę.