Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RAID 0 - co jeżeli 1 dysk padnie lub uszkodzę MFT?

maras2003 14 Kwi 2010 20:21 2883 14
  • #1 14 Kwi 2010 20:21
    maras2003
    Poziom 29  

Witam.
    Na początku przepraszam, jeżeli to zły dział, ale lepszego nie znalazłem (przecież tu siedzą specjaliści od HDD :D )

Mam zamiar złożyć sobie RAID 0 z dwóch dysków 500GB Seagate (7200.11) - 1 już mam (nie był zagrożony "czarną serią", drugi chcę kupić). Mam parę pytań, wątpliwości.

1. Miałem kilka sytuacji, kiedy dysk stracił format - tzn. windows się nie ładował, a program do partycjonowania nie mógł rozpoznać formatu partycji, dzieje się tak czasem po nagłym zaniku napięcia w sieci - parę razy sobie z tym poradziłem - jak poradzić sobie w przypadku macierzy RAID ? (tak samo?)

2. W przypadku skonfigurowania dwóch dysków jako RAID 0, wszystkie dane zostają utracone ?

3. Jak wyglądają dane z jednego dysku RAID 0 ? (dokładniej - co widzę w explorerze windowsa, jeżeli podłącze tylko 1 dysk jako slave do innego komputera? - pytam z ciekawości, wiem że danych nie odzyskam ;) )

4. Co w przypadku zmiany płyty głównej, zarazem zmiany kontrolera RAID ?

5. Czy opłaca się inwestować w jakieś kontrolery na PCI, PCI-express, czy ten zintegrowany na płycie głównej w zupełności wystarczy ?

6. Czy mi, jako przyszłemu technikowi informatykowi, a jak narazie graczowi taki RAID jest w ogóle potrzebny - ile zyskam ? Ogólnie chciałbym to wypróbować ;)

7. Co sądzicie o kupnie dysku Seagate, z "czarnej serii", po naprawie u producenta ?

ps. oczywiście nie wymagam od pierwszego Odpowiadającego odpowiedzi na wszystkie pytania ...

0 14
  • #2 14 Kwi 2010 20:45
    michal_aniol
    Poziom 32  

ad 6. Zyskasz dwukrotnie większą szanse na awarię niż w przypadku pojedynczego dysku :D A jesli mamy do czynienia z serią 7200.11 to już w ogóle...

0
  • #3 14 Kwi 2010 21:00
    maras2003
    Poziom 29  

Co do awaryjności wiem - ale nie zdarzyło mi się, żeby dysk padł bez katowania go w "bitumenboxie" (ale bez maty bitumicznej, tylko z gąbką i korkiem, i tylko do testów ;) ).
    Mam już 1 dysk z tej serii, jednak jest on wolny od błędu serii 11 - nie cała "jedenastka" była zagrożona. Drugi dysk ma być po naprawie (po objawie "czarnej serii") przez producenta + gwarancja do niego.
    Gdzie znajduje się MFT ? na którym dysku ? A może jest podzielona ?

0
  • Pomocny post
    #4 15 Kwi 2010 09:18
    Arek K.
    Poziom 21  

7200.12 też się trafia z uwalonym translatorem dyski 2,5cala z architektury F3 tez się trafiają z tym problemem.
    To ze masz 2xszanse na utratę danych to jest prawda.
    MFT będzie zapisany tak jak i każda inna informacja będzie się przeplatać pomiędzy dyskami.
    Faktycznie w przypadku uszkodzenia logicznego złożenie raid0 na potrzeby odzysku to jest chwila.
    Jednak polecał bym raid1...

0
  • Pomocny post
    #5 15 Kwi 2010 10:17
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Cytat:
    1. Miałem kilka sytuacji, kiedy dysk stracił format - tzn. windows się nie ładował, a program do partycjonowania nie mógł rozpoznać formatu partycji, dzieje się tak czasem po nagłym zaniku napięcia w sieci - parę razy sobie z tym poradziłem - jak poradzić sobie w przypadku macierzy RAID ? (tak samo?)
    Podobnie ale nie identycznie bo najpierw należy mieć wolumin RAID aby móc pracować na logice. Ale to da się zrobić dość prosto choć wymaga to wiedzy i czasem sporo miejsca.
    Cytat:
    2. W przypadku skonfigurowania dwóch dysków jako RAID 0, wszystkie dane zostają utracone ?
    Nie. Niekoniecznie. (Tu należało by doprecyzować pytanie. "Skonfigurowania" to znaczy uszkodzenia pracującego RAID logicznie, mechanicznie ? Czy to znaczy założenie RAID na dysku z danymi ? RAID 0 czy RAID 1 ? Bo mówimy tu narazie tylko o rajdach dwu dyskowych RAID 0 i RAID 1)
    Cytat:
    3. Jak wyglądają dane z jednego dysku RAID 0 ? (dokładniej - co widzę w explorerze windowsa, jeżeli podłącze tylko 1 dysk jako slave do innego komputera? - pytam z ciekawości, wiem że danych nie odzyskam Wink )
    Co zobaczysz zależy od wielkości paska oraz, który to dysk pierwszy czy drugi . Na pewno dane będą przeplatane. Czyli np. plik o długości 128 kb przy pasku 64 kb może mieć tylko 50 % swojej zawartości druga część jest na drugim dysku.[/quote]
    Cytat:
    4. Co w przypadku zmiany płyty głównej, zarazem zmiany kontrolera RAID ?
    To zależy o co pytasz da się przenieść dane ale trzeba trochę powalczyć czasem da się również prosto przenieść dyski opisane to jest tu
    Cytat:
    5. Czy opłaca się inwestować w jakieś kontrolery na PCI, PCI-express, czy ten zintegrowany na płycie głównej w zupełności wystarczy ?
    Tak i nie. zwykle kontrolery na płycie są mniej wydajne w szczególności ten Intela ale z drugiej strony to kolejny koszt czasem inny sposób zakładania RAID nietypowy, sterowniki, w nowych płytach zwykle są nawet i dwa i trzy kontrolery z RAID.
    Cytat:
    6. Czy mi, jako przyszłemu technikowi informatykowi, a jak narazie graczowi taki RAID jest w ogóle potrzebny - ile zyskam ? Ogólnie chciałbym to wypróbować Wink
    Przykładowo jeden dysk 500 GB wydajność na poziomie 90 MB/s Dwa dyski w RAID0 Wydajność (zależna od kontrolera) 1,5 do 2 razy szybciej czyli około 130-180 MB/s.
    Cytat:
    7. Co sądzicie o kupnie dysku Seagate, z "czarnej serii", po naprawie u producenta ?
    Zdecydowanie nie polecam.
    1) Praprzyczyną usterek tych dysków jest słaba jakość wykonania i materiałów.
    2) RAID 0 jest bardziej narażony na utratę danych
    3) RAID 1 zwykle nie jest po to aby padał dysk a takie dyski są niepewne

0
  • #6 15 Kwi 2010 18:21
    maras2003
    Poziom 29  

Cały czas mowa o RAID 0.

migol21 napisał:

1. Podobnie ale nie identycznie bo najpierw należy mieć wolumin RAID aby móc pracować na logice. Ale to da się zrobić dość prosto choć wymaga to wiedzy i czasem sporo miejsca.

zazwyczaj program TESTDISK mi pomagał w 100%. Wtedy brałem mój dysk, podpinałem pod inny komputer i odpalałem programik. W raid tak nie zrobię, bo muszę operować na mojej płycie głównej (kontrolerze RAID), ale myślę że znajdę jakiegoś linuxa, czy windowsa bootowalnego z pendrive ;)

Cytat:
    Cytat:
    Nie. Niekoniecznie. (Tu należało by doprecyzować pytanie. "Skonfigurowania" to znaczy uszkodzenia pracującego RAID logicznie, mechanicznie ? Czy to znaczy założenie RAID na dysku z danymi ? RAID 0 czy RAID 1 ? Bo mówimy tu narazie tylko o rajdach dwu dyskowych RAID 0 i RAID 1)

Chodzi mi o to (przykład) - aktualnie mam 1 dysk 500GB, zajęte 200GB. Chcę dołożyć drugi i całość dać w RAID 0. Co z danymi z tego pierwszego dysku? (zostają utracone ? )

Cytat:
    Cytat:
    3. Jak wyglądają dane z jednego dysku RAID 0 ? (dokładniej - co widzę w explorerze windowsa, jeżeli podłącze tylko 1 dysk jako slave do innego komputera? - pytam z ciekawości, wiem że danych nie odzyskam)

Co zobaczysz zależy od wielkości paska oraz, który to dysk pierwszy czy drugi . Na pewno dane będą przeplatane. Czyli np. plik o długości 128 kb przy pasku 64 kb może mieć tylko 50 % swojej zawartości druga część jest na drugim dysku.

Wg Twojego przykładu, podłączając 1 dysk (powiedzmy pierwszy), otwierając plik JPG zobaczę w najlepszym wypadku tylko jego połowę ?

Cytat:
    Cytat:
    6. Czy mi, jako przyszłemu technikowi informatykowi, a jak narazie graczowi taki RAID jest w ogóle potrzebny - ile zyskam ? Ogólnie chciałbym to wypróbować Wink

Przykładowo jeden dysk 500 GB wydajność na poziomie 90 MB/s Dwa dyski w RAID0 Wydajność (zależna od kontrolera) 1,5 do 2 razy szybciej czyli około 130-180 MB/s.

Właśnie na tej wydajności mi najbardziej zależy, chyba za dużo filmów z RAID 0 (2x HDD) się naoglądałem :D

Cytat:
    Cytat:
    Zdecydowanie nie polecam.
    1) Praprzyczyną usterek tych dysków jest słaba jakość wykonania i materiałów.
    2) RAID 0 jest bardziej narażony na utratę danych
    3) RAID 1 zwykle nie jest po to aby padał dysk a takie dyski są niepewne

Wcześnie nigdy nie miałem problemów ze swoim dyskiem (wg HD Tune przepracował już 5750 godzin.).
    Raid 1 odpada, potrzebuje więcej pojemności.

Jeszcze pytania:
    Czy w mojej obecnej sytuacji (1x dysk 500GB, przepracowane 5750 godzin) składać tego RAID 0 czy nie ?
    Dysk i tak będę musiał dokupić, kwestia tego jaki - jeżeli do RAID, to najprawdopodobniej Seagate 7200.11, po naprawie, 500GB; lub też Samsung F3 - podobno wydajniejszy (tyle że raid to max. 2x prędkość najwolniejszego z dysków)...Jeżeli dysk nie do RAID, tzn. jeżeli mi go bardzo odradzicie, to pewnie 750GB, albo 1TB, pewnie samsung...

0
  • #7 15 Kwi 2010 18:31
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Cytat:
    zazwyczaj program TESTDISK mi pomagał w 100%. Wtedy brałem mój dysk, podpinałem pod inny komputer i odpalałem programik. W raid tak nie zrobię, bo muszę operować na mojej płycie głównej (kontrolerze RAID), ale myślę że znajdę jakiegoś linuxa, czy windowsa bootowalnego z pendrive

DMDE wystarczy i inny komputer też to opisane w linku.

Cytat:
    Chodzi mi o to (przykład) - aktualnie mam 1 dysk 500GB, zajęte 200GB. Chcę dołożyć drugi i całość dać w RAID 0. Co z danymi z tego pierwszego dysku? (zostają utracone ? )

Tak zaczną być nadpisywane.

Cytat:
    Wg Twojego przykładu, podłączając 1 dysk (powiedzmy pierwszy), otwierając plik JPG zobaczę w najlepszym wypadku tylko jego połowę ?

Tak

0
  • #8 15 Kwi 2010 20:05
    maras2003
    Poziom 29  

Co do ostatniego - a jak to możliwe, skoro bedę miał też połowę MFT ? :P

Na jakimś filmiku z YT widziałem komunikat podczas uruchamiania, jeszcze przez załadowaniem jakiejkolwiek części Windowsa - nie pamiętam jaki, ale chodziło o przygotowanie sterownika / kontrolera RAID. Trwało to dość długo... czy ja też coś takiego będę miał? (wiem, że ciężko określić co to w ogóle było, z tego mojego opisu ;) )

Mówicie że szansa na awarię zwiększa się dwukrotnie.
    Aktualnie:
    Mam 1 dysk - jak padnie stracę wszystko.
    RAID 0 -Jak padnie 1 dysk stracę połowę danych (biorąc pod uwagę brak sum kontrolnych itd, praktycznie stracę wszystko)
    Tak czy tak, stracę 100% danych, więc chyba zaryzykuję...

Co do DMDE - rozumiem, że on symuluje połączenie RAID, sumuje dane z obu dysków i później mogę je jedynie skopiować na inny dysk ?

0
  • #9 15 Kwi 2010 22:44
    michal_aniol
    Poziom 32  

Kolega widzę usilnie upiera się przy RAID 0 :) Jednak chyba każdy pracujący z dyskami odradzi ten typ Raidu.
    Wierz lub nie ale odzysk danych z RAID 0 jest gorszy niż z pojedynczego dysku ;) Poza tym robisz błąd mysleniowy, bo w RAID 0 masz 2 dyski, wiec szansa utraty danych jest 2x większa niż w przypadku pojedynczego dysku.

0
  • Pomocny post
    #10 16 Kwi 2010 08:20
    Arek K.
    Poziom 21  

Przyznam ze nie rozumiem co piszesz nie wiem o jakich sumach kontrolnych można mówić przy raid0 to jest zwykły przeplot.
    Faktycznie utrata danych będzie prawie 100% bez jednego dysku jednak jest szansa odzyskania całych małych plików które zmieszczą się w jednym "przeplocie".
    Jeszcze raz napisze RAID1 w przypadku tego raidu utrata jednego z dysków nie powoduje utraty danych.
    Z bardziej wyrafinowanych jest jeszcze RAID 1+0 ale o tym wszystkim można poczytać.
    (chodź i raid 1+0 trafił do odzysku kiedyś)

0
  • #11 16 Kwi 2010 16:53
    maras2003
    Poziom 29  

@ Arek K. - właśnie to miałem na myśli, RAID 0 - brak sum kontrolnych, czyli jak pada 1 dysk tracę wszystko (dla Was to oczywiste ;) ), co inengo RAID 3 - o ile się nie pomyliłem przy interpretacji, RAID 3 jest jak RAID 0 + sumy kontrolne na osobnym HDD(?)

Raid 1+0 oraz 0+1 odpadają, ze względu na ilość potrzebnych dysków :D

Nie mam serwera, żaden dysk nigdy mi nie padł (oprócz problemów z utratą formatu, ale testdisk sobie znakomicie poradził ;) ), komputer fakt - pracuje długo, bo przez 2 lata ok. 5800 godzin - a przynajmniej tak mi HDTune wskazuje. Myślę że mam dobrze wentylowaną obudowę, dysk się nie grzeje ;)
    Nie widzę powodów, żeby któryś z dysków w RAID mi padł ;)
    Tyle że nie chciałbym później stracić 1TB danych... :/

Jeszcze jedno pytanie - bo rozważam kupno nawet 2 nowych (raczej tych naprawianych Seagate 11) dysków 500GB - czy istnieje duża różnica pomiędzy RAID 0 z nowych dysków (takich samych), a RAID 0 z jednym starym, a drugim nowym dyskiem ?

Ostatnia moja myśl to 2x 500GB seagate 11 (naprawiane) w RAID 0 + mój stary 500GB włączany od czasu-do czasu, na backup ważniejszych danych...

0
  • Pomocny post
    #12 16 Kwi 2010 16:59
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Zaczynasz zaczerniać to o czym się tu pisze.

1) Wybór należy do ciebie nie do nas
    2) Z racji bezpieczeństwa RAID-0 nie Seria 11 nie mieszane serie w RAID-0 nie
    3) Z racji wydajności RAID-0 tak

Resztę rozważań rozwiązań możesz sobie przeprowadzić we własnym zakresie. Rozpisywanie się nad tym, że chciał bym ale boje się albo boje się ale chciałbym jest bez sensu.

0
  • #13 17 Kwi 2010 13:05
    maras2003
    Poziom 29  

Jeszcze pytanie o Strip size - czyli o wielkość "pasków".
    Która wartość najszybsza?
    Jaki jest zakres (z tego co wyczytałem od 32 do 128 KB ) ?
    Czy któraś jest bardziej ekonomiczna od drugiej? Tzn. czy dając np. pasek 128KB i zapisując plik zajmujący 1bajt, fizycznie zajmuje on 2x 128KB ?

0
  • #15 20 Wrz 2010 17:56
    Pinger
    Poziom 11  

Na wszystkie te problemy rozwianie jest jedno - nazywa sie RAID5. Jest to najbardziej uniwersalna maciez. Powszechnie stosowana w serwerach. Potrzeba minimalnie 3 dyski, za to jednen z nich mozna podczas pracy walnac mlotkiem, wypiac, wpiac nowy i dane zostana odbudowane :) Oczywiscie jak wasz kontroler pozwolo na hotswap podczas pracy systemu ;)

0