Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

router Linksys WAG200G Annex a - jak go użyć do Dialogu?

Krzysiek1260 14 Kwi 2010 23:07 5960 8
 • #1 14 Kwi 2010 23:07
  Krzysiek1260
  Poziom 7  

  Witam. Od niedawna mam założony internet Dialog z modemem ADSL SpeedStream4100. Chciałbym podłączyć do internetu 2 komputery (raczej kablowo). Posiadam router Linksys WAG200G Annex a, jak podłączyć do niego modem i komputery i w jaki sposób trzeba to wszystko skonfigurować?

  0 8
 • #2 16 Kwi 2010 00:17
  master-007
  Moderator na urlopie...

  WAG200G-EU ma wbudowany modem ADSL Annex A. Dialog na linii TPSA? W takim wypadku modem z dialogu jest ci zbędny.

  1. W gniazdko telefoniczne dialogu wkładamy rozgałęźnik, w jedno gniazdo rozgałęźnika wkładamy kabel od routera a w drugie mikrofiltr, potem w gniazdo mikrofiltra wkładamy kabel od telefonu. Do gniazda LAN podpinamy kabel LAN od komputera.
  2. W instrukcji routera masz podane domyślne IP do logowania, w większości przypadków jest to: 192.168.1.1 Hasło i login do logowania także powinieneś mieć w instrukcji. Domyślnie zazwyczaj jest to "admin".
  Włączasz komputer i wchodzisz na stronę 192.168.1.1 i podajesz to hasło i login. Otworzy się ekran konfiguracyjny routera.
  3. Wprowadzasz ustawienia (w zakładce setup/basic setup):
  -Encapsulation:RFC 2516 PPPoE, powinno działać także PPPoA (tutaj bywa różnie)
  -Multiplexing: LLC lub VC
  -Qos Type: UBR
  -Autodetect: Disable
  -Virtual Circuit: VPI 0
  VCI 35
  -DSL Modulation: Multimode lub G.dmt
  -Username: twoja nazwa użytkownika otrzymana od dialogu
  -Password: twoje hasło otrzymane od dialogu

  Jak będziesz miał do wyboru autentykacja/uwierzytelnianie to wybierasz pap/chap

  Save settings

  0
 • #3 17 Kwi 2010 13:47
  Krzysiek1260
  Poziom 7  

  Właśnie nie, dialog jest na osobnym kablu, nie mam na tej lini telefonu. Router do niego musi mieć annex b. Mój router był już dawno kupiony do neostrady, ale stał nieużywany. Więc czy jest możliwość wykorzystania jego, aby rozdzielił sygnał z modemu na 2 - 3 komputery?

  0
 • #4 17 Kwi 2010 19:10
  master-007
  Moderator na urlopie...

  To w takim przypadku modem zostaje włączony tak jak był a jego wyjście LAN łączysz z pierwszym portem LAN Linksysa; najlepiej wcześniej zmienić IP jednego z urządzeń tak, żeby nie było konfliktu przy logowaniu. Wtedy będziesz mógł podłączyć komputery do pozostałych portów i dodatkowo przez wifi

  0
 • #5 22 Sie 2011 13:10
  Krzysiek1260
  Poziom 7  

  Witam ponownie. Przepraszam, że nie zamykałem tematu, ale szczerze mówiąc dalej jest on otwarty. Ponieważ rozdzielenie internetu nie było tak bardzo konieczne, a przez jakiś czas z routera korzystał ktoś inny, do tego czasu nie próbowałem go podłączać.
  Teraz zdecydowałem się jednak podłączyć do niego 2 komputery kablami w opisany post wyżej sposób. Po podłączeniu pierwszego komputera było ok, internet działał. Drugi natomiast nie, zapewne z powodu konfliktu ip. Ale nie o to chodzi. Ponieważ nie miałem akurat czasu by przy tym coś robić (nie byłem też pewny jak), do końca dnia pozostałem przy tym jednym komputerze podłączonym do internetu. Natomiast następnego dnia rano okazało się, że po podłączeniu komputera z powrotem do modemu Dialogu (router został rozłączony rano), tak jak było wcześniej, internet nie działał na żadnym komputerze. Po wielokrotnym rozłączaniu i podłączaniu od nowa i restartowaniu komputerów dalej nic. Dopiero po kilku godzinach komputer połączył się z internetem (tak, jakby miało to związek z wyłączeniem łączności radiowej w laptopie, ale to raczej zbieg okoliczności).
  Obawiam się, że te problemy z połączeniem mogły mieć jakiś związek z podłączaniem wcześniej routera. Czy to możliwe?

  0
 • Pomocny post
  #6 22 Sie 2011 13:25
  piterus99
  Poziom 43  

  Tym routerem nie podzielisz Internetu w Dialogu - SpeedStream jest w trybie bridge i nie można tego zmienić, dostęp do ustawień modemu jest zablokowany a operator nie pozwala na dostęp. Odpalenie NATu wiąże się z dość sporą opłatą jak za tą usługę.

  Jedyne co możesz zrobić to albo kupić router z odpowiednim annexem albo kupić router DSL - jedno i drugie wiąże się z inwestycją.

  A co do działania albo nie to cokolwiek byś nie namieszał, powinno to działać - więc pewnie jakiś zbieg okoliczności.

  1
 • #7 22 Sie 2011 14:41
  Krzysiek1260
  Poziom 7  

  Czyli jednak nic nie wskóram tym routerem, nawet jak podłączę go w taki sposób, jaki podał master-007 i z numerami ip też wszystko będzie w porządku? Czy konfiguracja routera może też mieć jakieś znaczenie? Był on konfigurowany wcześniej do neostrady, a Tato nie chciałby tych ustawień stracić, więc wolałby go nie resetować. Ja niestety w tych sprawach nie orientuję się dobrze, a chciałbym ostatecznie rozstrzygnąć, czy można wykorzystać ten router czy nie. Ale jeśli nie, to trudno, na razie chyba nie będę nic nowego kupować, bo z kasą trochę krucho. Tylko że wtyczki się już zużyły od tego przełączania ;-) Szkoda, że od razu nie dają modemu z rozdzieleniem, bo teraz jeden komputer w domu to już rzadkość.

  0
 • #8 22 Sie 2011 15:41
  piterus99
  Poziom 43  

  Nawiązujesz połączenie PPPoE na komputerze? Więc jednocześnie możesz korzystać tylko z jednego takiego tunelu. Połączyć do kupy możesz, będzie działało po prostu zamiennie.

  Jeśli udałoby Ci się dostać do speedstreama(w sieci są poradniki, ale ja do niczego nie namawiam), ustawić tam PPPoE i włączyć NAT, wtedy mógłbyś korzystać z połączenia na kilku komputerach korzystając z tandemu WAG200G i SS4100(nigdy tego nie praktykowałem).

  W chwili obecnej bez inwestycji nie jest możliwe korzystanie z kilku komputerów jednocześnie.

  0
 • #9 25 Sie 2015 21:15
  Krzysiek1260
  Poziom 7  

  Problem dawno rozwiązany przez zastosowanie tandemu speedstreama i zakupionego routera DSL (też firmy Linksys) za radą @piterus99 i od razu internet zaczął hulać na kilku komputerach, więc dziękuję wszystkim za pomoc i temat zamykam.

  0