Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mikrofalówka Whirlpool AVM542/WP/WH - nie działa w ogóle

15 Apr 2010 01:30 4920 5
  • Level 10  
    Witam,
    Nie znam sie na naprawie sprzętu AGD, nie jestem elektronikiem, ale wiem co to lutownica i umiem jej używać:-)

Proszę o pomoc. Mam starą mikrofalę Whirlpool AVM542/WP/WH, która nagle przestała działać - jeszcze 2 godziny temu żona ja używała. Na wyświetlaczu nic się nie świeci (normalnie jest godzina) - po prostu trup:-( Tak jak by w ogóle nie była podłączona do prądu.

Co sprawdziłem? Odkręciłem obudowę. Napięcie kablem dochodzi do jakiejs płytki z kondensatorami i na wyjściu z tej płytki też jest 230V - dalej kable idą do bebechów mikrofali. Czytałem na forum, ze są gdzieś bezpieczniki, ale nie moge ich znaleźć? Jak wyglądają. Może to prosta usterka?

POMOCY!
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 28  
    Musi jeszcze być układ zasilania elektroniki niskim napięciem i to bym sprawdził w dalszej kolejności.
  • Level 28  
    Przy transformatorze zasilającym elektronikę jest bezpiecznik (od strony uzwojenia pierwotnego) który wygląda jak kondensator elektrolityczny (podobna obudowa) sprawdź czy ma przejście.
  • Level 10  
    Trull wrote:
    Przy transformatorze zasilającym elektronikę jest bezpiecznik (od strony uzwojenia pierwotnego) który wygląda jak kondensator elektrolityczny (podobna obudowa) sprawdź czy ma przejście.

Bingo:-)!
    Mam go w garści - brązowy mały śmierdziel (T100mA 250V), który kosztował mnie wczoraj 2-3 godziny:-)
    Czy taki dostanę bez problemu w sklepie, czy wlutować przewody i doczepić "normalny" bezpiecznik o takich samych parametrach?
    Podejrzewam, że lepiej nie łączyć kabelkiem na stałe i tak nie używać mikrofali, prawda?
    Ciekawe czy jak wymienię, to czy będzie działać, czy strzeli ponownie, bo uszkodzone jest coś innego...?

Popytam w sklepach o ten bezpiecznik jutro.

Wielkie dzięki!
  • Level 28  
    Nie dostaniesz, daj na kabelkach obudowę do zwykłego bezpiecznika.
  • Level 10  
    Znalazłem taki bezpiecznik w necie. Kolega znający sie na elektronice zna sklep w Warszawie, gdzie najprawdopodobniej dostane taki bezpiecznik, a jak nie to kupie inny o takich samych parametrach. Na razie wlutowałem cieniutki drucik (taki z kabla plecionego z małych drucików - zapewne przepuści wiecej jak 100mA, ale potrzebuje mikrofali) i mikrofala działa:-)

Wielkie dzięki za pomoc:-)!!!