Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Letnia woda w kranie Brotje energy 24CTE

tome83 15 Apr 2010 15:33 9909 8
 • #1
  tome83
  Level 10  
  Witam

  Posiadam od ok. 5 lat piec jak w temacie. Jak do tej pory działał bez zarzutu, tzn z kranu leciała gorąca woda. Od dwóch lat do istniejącej instalacji został wpięty piec na węgiel + boiler na wodę. Tak więc w zimie piec dwufunkcyjny był wyłączany i gorąca woda była ogrzewana przez piec do boilera.

  Po zimie odciąłem (zakręciłem) piec i boiler, w piecu dwufunkcyjnym dobiłem wodę do ok 1bar, zawory odkręcone, piec zapala się bez problemu no i pojawił się problem, otóż jak ustawię piec tylko na wodę z kranu to wskazówka na piecu wskazuje że spokojnie nagrzewa się on na 60 stopni ale woda z kranu leci cały czas letnia. Tak jakby coś było z wymiennikiem ciepła.

  Dziwne jest dla mnie to że jak puszczę piec na kaloryfery to grzeją one normalnie i są gorące, ale jak odkręcę wodę w kranie w tym momencie to leci cały czas letnia a kiedyś leciała gorąca. Przypominam że boiler i piec na węgiel na pewno są zakręcone.

  Letnia woda w kranie Brotje energy 24CTE Letnia woda w kranie Brotje energy 24CTE

  Jak odkręciłem obudowę to elementy w środku są gorące (wskazówka na 60st) ale rurka w której ma lecieć woda do kranu jest letnia tak jakby ta gorąca woda nie byłą puszczana do kranu.

  W czym może być problem? Oczywiście szukam serwisu Brotje w okolicach Bielska-Białej.
 • #3
  tome83
  Level 10  
  Dziękuję za odpowiedź.

  Właśnie nie mogłem znaleźć nr tel do autoryzowanych... bo wpisywałem w wyszukiwarce brotje a stronka jest broetje.

  Chciałbym zrozumieć na czym polega problem. Tzn, że prawdopodobnie ten wymiennik płytowy ( z opisu w instrukcji wnioskuję wymiennik płytowy woda-woda) zabrudził się jakimś osadem, kamieniem? z wody, ew. z nieużywania lub po prostu z osadu z kaloryferów i teraz nie w pełni oddaje ciepło do wody idącej do kranu?

  Chodzi mi o to czy mogę mieć na to wpływ czy po prostu tak się dzieje i trzeba te piece serwisować co jakiś czas.

  Ile mniej więcej kosztuje taki serwis, czyszczenie?
 • #4
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  To normalne (nie masz za bardzo na to wpływu) iż wymiennik i inne podzespoły kotła zanieczyszczają się, zużywają się, itd... Kocioł trzeba serwisować 1 raz/rok a koszt z reguły wynosi 200 zł + koszty dojazdu.

  ... polecam zlecić czyszczenie kotła.
 • #5
  tome83
  Level 10  
  Dziękuję, no nic trzeba będzie wezwać serwis i zobaczymy. Tak czy siak odpisze tu jeszcze jakby się coś podobnego komuś przytrafiło:D
 • #6
  ol_an
  Heating systems specialist
  Sprawdź dokładnie, czy w czasie poboru ciepłej wody z kotła masz zamknięty dopływ zimnej wody do bojlera (nie mylić zasilania i powrotu wężownicy bojlera). Jeśli nie to właśnie taki będziesz miał efekt. Woda popłynie jednocześnie z kotła gorąca i zimna bojlera. Efekt letnia woda w kranie.
 • #7
  tome83
  Level 10  
  ol_an Tak na pewno dopływ zimnej wody od boilera jest zakręcony, więc tą opcję wykluczyłem. Na początku tak myślałem ale metodą prób i błędów między przełączaniem ogrzewania to wykluczyłem.

  Dzieje się tak jak mówisz ale odwrotnie jak przełączam z gazu na boiler i gdy zimna woda jest podłączona z zaislania to miesza się z gorącą z boilera. W tym tyg. umówię się na serwis i zobaczymy. Dziękuję ol_an za sugestię.

  Naprawdę internet to kopalnia wiedzy ("i ludzi dobrej woli") tyle, że trzeba się w czymś chociaż częsciowo orienotwać, jak w życiu. \

  Po serwisie dam znać co i jak.
 • #8
  tome83
  Level 10  
  Dzisiaj piec po serwisie (autoryzowany serwis brotje polecony przez wawrzeczko_t), koszt 100zł +20zł przyjazd.

  Serwisant wyczyścił wymiennik odkamieniaczem i był on trochę zabrudzony, po za tym wyczyścił komorę spalania i polecił przykręcić trochę zasilanie aby zimna woda nie wpływała za szybko do wymiennika.

  Efekt jest taki, ze woda leci gorąca a nie letnia jak to miało miejsce wcześniej, chociaż moim zdaniem nie jest to co kiedyś, gdzie miałem prawie wrząca wodę przy całkiem puszczonym ( a nie przykręconym) zasilaniu w zimna wodę.

  Serwisant tłumaczy to albo zmiana ciśnienia w sieci albo temperaturą wody zasilanej (fakt woda w wodociągach jest teraz na pewno bardziej zimna aniżeli w lecie).

  Ja jestem osobiście zadowolony bo teraz woda leci gorąca i widzę/czuję różnicę.
 • #9
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  tome83 wrote:
  Dzisiaj piec po serwisie (...), koszt 100zł +20zł przyjazd.


  Tanio - chyba bez rachunku :)