Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konwerter na FT232RL

15 Kwi 2010 15:47 3001 17
  • Poziom 17  
    Witam.
    Zrobiłem taki konwerter i działał znakomicie przede wszystkim z urządzeniami przemysłowymi, satelitami itd.
    W jednym dniu miałem kłopot ze sterownikiem przemysłowym w pracy a konwerter z pracy na PL2303 nie działa z takim sprzętem.
    Wziąłem więc z domu w/w konwerter własnej roboty i laptopa aby sprawdzic gdzie jest błąd.
    Dodam że ten konwerter wcześniej był długo w pracy i działał własnie z kontrolerem przemysłowym.
    Podłączyłem wszystko i od strzału zrobiłem sobie robotę jak chciałem.
    Od razu wyszło ze PL2303 to dla mnie lipa w pracy.
    Laptopa wyniosłem do domu ale w pracy zostawiłem konwerter i podłączyłem do laptopa w pracy.
    Zaczęły się schody bo nie mogłem po instalce sterów własciwych dostać portu COM. Zacząłem mieszać sterownikami a później przez przypadek uruchomiłem taki programik z FTDI do testu układu ale nie zwróciłem uwagi a był to do duala.
    Nacisnąłem i nagle zauważyłem że swieci mi się stale jedna z 2 kontrolek komunikacyjnych.
    Po restarcie komputera okazało się że komp widzi urzadzenie ale nie rozpoznaje go i sterowników nie podstawia.
    Kontrolka swieci NON-STOP nawet przy restarcie kompa... cały czas.

Co się moglo stac? Mechanicznie konwerter był podłączony i nigdzie ie uderzył... działał i się zawiesił ...przestał działac.
    Mógł się pic wewnątrz uszkodzic w programie, w danych wsadowych?
    Da się układ jakoś zresetować - wyczyścic PICa lub jakos to obejść?

Padaka.
    Chyba kupie 2 CHIP i wymienię bo nic mi do głowy nie przychodzi lepszego.

Macie pomysł?
  • Poziom 31  
    A co "mówi" MProg? Oglądałeś konfigurację czy też już nie można jej oglądać?
  • Poziom 42  
    Zassij najnowesze stery z ftdichip.com

a program do konfiguracji najnowszy to nie żaden MProg tylko FTprog

Te scalaczki zawsze ładnie działają a jak masz padakę to coś namieszałeś za dużo w windowsie i tyle.
  • Poziom 17  
    ...sterowników nie widzi i nic nie zrobię. MProg nic więc pokazać nie może. Gdybym mógł coś zobaczyć pod MProgiem to nie zawracałbym gitary.
    Owszem ładnie działają ale są podatne na takie akcje przypadkowe.

Myślę albo kupić FT232RL kolejnego i podstawić do tego konwertera albo moduł płytka, złącze i FT gdzie mam duże piny i wstawię za tego co mam teraz w środku.

Jedno rozwiązanie to 12 zł a drugie 32 zł.
  • Poziom 42  
    folio napisał:
    ...
    Owszem ładnie działają ale są podatne na takie akcje przypadkowe.
    .

Sorki, ale moim zdaniem to wynika tylko z twojej niemocy czy lenistwa nie wiem jak zwał tak zwał. Ale to bzdura że są podatne na jakieś takie przypadkowe akcje.

Zresztą widać po tobie, że nawet nie doczytasz co się do ciebie pisze i nadal to samo biadolisz.

Po pierwsze zassaj najnowszy program du usuwania wszystkich jakichkolwiek wpisów w rejestrach i instalacyjnych po układach FT. Jest to na stronie o której pisałem. Kiedyś była starsza wersja a teraz jest nowsza. I jeśli napiszesz jeszcze raz że nie działa to zastanów się czy przypadkiem nie masz linuxa zamiast windowsa - bo działa idealnie w każdym przypadku. A jak nie zadziała to przeinstaluj windows.

Po drugie jeszcze raz napiszę, jest najnowszy program FTprog a nie żaden stary MProg. Więc jeśli nie chce ci się zajrzeć na stronkę, poczytać co i jak to nie dziw się, że te scalaki u ciebie są podatne na "coś tam"
  • Poziom 17  
    ...czemu kolega się denerwuje?
    Naprawdę w dziwny sposób "zawiesił" się chip. Sterowniki najnowsze sciągnąłem i MProg ze strony FTDI. Program do czyszczenia wpisów też.

Ale co to mi ma dać skoro podłączam urządzenie do różnych komputerów i nic się nie zmienia? Wtykam do USB, zapala się kontrolka a druga zamruga bo komputer znajduje "coś" na końcu kabla ...i tyle.
  • Poziom 42  
    folio --> nie no sorki, nie miałem złego zamiaru. Ale generalnie ile tych układów masz? ile ich już użyłeś , że piszesz, że są podatne na "coś tam"

Ja zbudowałem już w oparciu o nie chyba kilkaset różnych urządzeń i podkreślam, jeszcze ANI RAZU nie miałem, żadnego najmniejszego problemu z którymkolwiek. A po drodze już się 2 razy zmieniło oprogramowanie do ich programowania a sterowniki to już nie pamiętam ile razy. Owszem było kilka przypadków, że poszły z dymem, ale to nie dziwne skoro użytkownik urządzeń nie przestrzegał zaleceń moich instrukcji użytkowania. To nie wina scalaków.

Poza tym sam piszesz, że zacząłeś mieszać ze sterownikami a po co? skoro mieszasz to znaczy, że do końca nie wiesz co oznacza sterownik VCP, albo D2XX nie mówiąc już o najnowszym CDM.

Stąd mogą wynikać twoje problemy. Zapoznaj się więc najpierwó który do czego służy, zastanów się w jaki sposób ty z nich korzystasz? bo jeśli interesuje cię tylko dostęp przez VirtualComPort to interesują cię tylko sterowniki VCP albo najlepiej najnowsze kombinowane CDM.

Jeśli się swego czasu pomieszało w windzie sterowniki D2XX ze sterownikami VCP to rzeczywiście kończyło sie to "misz-maszem" ale do czasu zapuszczenia programu FT_CLEAN albo w najgorszym wypadku do reinstalki windowsa. Po tym zawsze ruszało.

A jeżeli masz tylko jeden scalak i go "zesmażyłeś" w jakiś sposób to nie oznacza zaraz, że one są BE ;) .... bo jak na razie FT232RL są najlepsze w swojej kategorii.
  • Poziom 31  
    Jeżeli urządzenie "widać" menadżerze urządzeń to sprawdź jaki ma VID i PID.
    Możesz zrobić jeszcze (a może już to robiłeś) reinstalację sterownikó. Tylko pobierz ze strony producenta program FTClean i po czyszczeniu jeszcze raz spróbuj zainstalować sterowniki.
  • Poziom 17  
    ...nie spaliłem go. Po prostu konwerter który chodził bez kłopotów podłączyłem a po "tych kombinacjach" zapalił się led i cały czas się świeci. Konwerter jest tak zrobiony że musiałbym po nim młotkiem bić aby coś uszkodzić. A ja go nawet nie odpinałem z kompa...
    Ten chip był dla mnie najlepszy do sterowników przemysłowych więc na tym robiłem w/w konwerter. Nie psioczę.. to dobry chip i dość "samowystarczalny".
    Wszystko co robiłem pezez COM czyli w/w sterownik w pracy czy zmiany softu w tunerach Philips 6010 przez COMa to właśnie nim.

Znalazłem się w kropce.
    A stery to tylko VCP bo com potrzebowałem. Kombinowanych (faktycznie) nie dawałem bo po co skoro ten wariat się świeci.
    Kiedyś kiedy robiłem ten konwerter miałem na stronie TTL złe kondensatory i w centralnym układzie nie miałem mostka z nogą reset itd. Dorwałem inne schematy i wprowadziłem korekty. Po nich zaczęło smigać ale wcześniej też potrafił się zawiesić i świecić. Ale po restarcie kompa gasł LED.
  • Poziom 42  
    Bardzo jestem ciekawy co za różne inne schematy dorwałeś skoro w nocie PDF tego scalaczka masz wszystko jak na dłoni.
  • Poziom 28  
    Używam 2102 i nigdy nie miałem problemów ze sterownikami! Sterownik wykonujesz sobie sam pod swoją kość, sprawdz jaki VID i PID masz w kości i takie same muszą być w sterowniku. Sterownik jest z reguły inny pod XP, viste i win7.
  • Poziom 17  
    ...awaria była w wsadzie w PIC układu. Jak się nadpisał? Wychodzi na to że przez programik do SERIALIZERa dla innego układu w trybie DUAL albo przy "mieszaniu" sterownikami.

Generalnie CHIP byłby działał gdyby wgrac do wewnętrznego PICa wsad.

Kupiłem nowy FT232RL i wstawiłem za poprzednik.

Zadziałało od ręki i konwerter działa!
    No jestem bez 12.20 zł za sztukę ale cóż?
    Zainstalowałem nowe sterowniki ...te "kombinowane". Port się zgłosił i jest jak trzeba.
    FT Prog daje bardziej czytelne możliwości jak MProg 3.5 ale jeden i drugi są OK.
    Dziękuję wszystkim za podpowiedzi.
    Odzyskany układ mam i jest OK ale JAK... JAK Panowie ...mu w PIC wsad wstawić????
  • Poziom 17  
    ...hmm, tu jakieś patenty typu podpiąć i przepiąć nic nie dadzą bo nie zmieszczę się w czasie. Gdyby wszystko w MProg ustawić a później wyłączyc autowykrywanie w Windows to... bo jak dostać się do jego PICa? Może go czymś potraktować???
  • Poziom 17  
    ...a może Kolega więcej powiedzieć?
  • Poziom 25  
    Więcej? Pytam, czy na płytce tego konwertera nie dali może przypadkiem złącza ICSP, które służy właśnie do programowania PICów w układzie docelowym. Wtedy wystarczy się wpiąć tam programatorem. Jeśli nie... no to trzeba będzie PICa wyjąć i zaprogramować poza układem, w programatorze.
  • Poziom 17  
    w konwerterze złącza w/w przez Kolegę nie ma... pytam bo konwerter sam robiłem.
    Natomiast PICa z FT232RL nie wyjmiemy więc cały chip jest do podłączenia na programator... tak to rozumiem.
  • Poziom 17  
    Podłączyłem stary CHIP wg schematu ale coś mi nie chce załapać... może coś nie tak połączyłem. Sprawdzę i jeszcze raz. Chyba że CHIP padł ostatecznie przy wylutowaniu albo w innym momencie?
    Ale pokombinuję jeszcze. BArdzo ciekawi mnie test z podstawianiem