Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa filtra przeciwzakłóceniowego i przeciwprzepięciowego

15 Kwi 2010 16:26 7145 8
 • Poziom 14  
  Witam!

  Noszę się z zamiarem budowy filtra jak w temacie. Będzie on zamontowany we wzmacniaczu o ile zmieści sie do środka obudowy, jeśli nie będzie umieszczony na zewnątrz. Szukałem już podobnych tematów lecz nic interesującego i godnego uwagi nie znalazłem... poza jednym, zamkniętym tematem.
  Znalazłem w nim taki oto schemat filtra:
  Budowa filtra przeciwzakłóceniowego i przeciwprzepięciowego

  Pomyślałem że to może być to, w związku z tym mam do was kilka pytań odnośnie budowy i elementów z których będzie zbudowany.


  OTO PYTANIA :
  1. Bezpieczniki na schemacie to 2 szt. po 10A ale z jaką charakterystyką ?
  2. Warystor na schemacie ma podane tylko napięcie, czy oprócz napięcia są jeszcze jakieś parametry istotne. Gdzieś wyczytałem ze można połączyć kilka równolegle. Czy jest sens? co to daje..
  3. rezystor 1Mohm. Jakiej mocy?

  4. kondensatory C1 - 220nF, C2 - 470nF 400V. W temacie z którego mam schemat ktoś napisał ze powinny to być kondensatory klasy X. Domyślam się że X2 czyli w filtrze wyposażonym w bezpieczniki.
  5. kondensatory C3,C4 10nF 400V o oznaczeniu Y.

  odnośnie kondensatorów 3 i 4 oraz przewodu oznaczonego na schemacie L-3 -A-1.
  wzmacniacz zasilany był przewodem 2 żyłowym. Niestety wymaga on wymiany. myślałem żeby zamontować gniazdo IEC bez filtra (mam kilka na stanie). Ale nie jestem do końca pewien czy przewód PE (ochronny) mam podłączyć do obudowy wzmacniacza i do kondensatorów 3 i 4. jeśli lepiej tego nie robić to co zrobić? może lepiej tak?
  Budowa filtra przeciwzakłóceniowego i przeciwprzepięciowego

  6. dławik L1 L2. podejrzałem już w zasilaczu komputerowym rdzeń z nawiniętymi dwoma przewodami L i N na jednym rdzeniu z ok. 20 zwojami. Czy tak ma wyglądać ten dławik?.

  7. dławiki L3 i L4. dwa oddzielne 10-33uH/ 10 A.

  Informacje o dławikach zaczerpnięte z tematu, w którym znajdował się schemat.

  8. wzmacniacz jest załączany włącznikiem mechanicznym. Który zwiera przewód L i podaje napięcie na uzwojenie pierwotne transformatora. Wzmacniacz będzie miał zdalne sterowanie. i zamiast tego włącznika będzie przekaźnik na dwie pary styków, który będzie zwierał przewody L i N. Obecnie równolegle do styków włącznika jest zamontowany kondensator 0,01uF.

  Czy takie kondensatory zastosować również do przekaźnika?
  W którym miejscu na schemacie najlepiej zamontować przekaźnik..

  P.S Dużo tych pytań ale mimo to chciałbym uzyskać na nie odpowiedzi. Wszystkie inne wskazówki będą mile widziane. Mam nadzieję że z waszą pomocą uda się zbudować myślę prosty filtr a jednak spełniający swoje zadanie i choć w pewnym stopniu zabezpieczy on wzmacniacz i odfiltruje mu napięcie.

  aha wzmacniacz pobiera z sieci po włączeniu ok 60W. Gdy z głośników wydobywa się dzwięk raczej cichy to moc pobierana rośnie do ok 70-80W. moc podana na obudowie to 515W.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 42  
  Nie mam pojęcia, po co zamieniono miejscami C2 z C3/C4.

  Co do łączenia PE z masą wzmacniacza - jest to chyba jedyny przypadek, gdzie występuje potrzeba wyboru, czy takie połączenie ma być czy nie. Istotne jest to, że cały sprzęt ma być połączony z PE w jednym punkcie. Czyli, jesli na przykład masz komputer, który również będzie podłączony do wzmacniacza, to musisz pamiętać, że jego masa jest już z PE połączona i podłączenie do PE również wzmacniacza stworzy pętlę masy i może generować zakłócenia.

  Sprzęt wysokiej klasy na zazwyczaj dostępną z zewnątrz zworę PE/chassis, którą w zależności od potrzeby można założyć lub zdjąć.

  Oczywiście punkt wspólny C3/C4 powinien być podłączony do PE.

  Co do bezpieczników - ich charakterystyka zależy od charakterystyki obciążenia - jeśli jest nim transformator toroidalny obciążony dużymi pojemnościami (oczywiście za prostownikiem) i nie posiadający układu soft-start, to potrzeba bezpieczników mocno spowolnionych ("T").
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 14  
  Czyli mam zamienić miejscami c2 z c3 i 4?

  Czy można podłączyć to tak jak na rysunku 2 po zamianie miejscami kondensatorów c2 oraz 3 i 4? Wspólny punkt c3 i 4 podłączyć przewodem do bolca w gniazdku ściennym ale do obudowy już nie ? Czy to ma jakiś sens?

  transformator NIE jest toroidalny. Jest to zwykły transformator niestety zabudowany i ekranowany więc nie jestem w stanie dokładnie określić jaki ma rdzeń. wymiary ok 10cm x 7,7cm x 7,5cm. i ok 2 kg wagi. Pojemności o ile pamiętam 2 x 6200uF i ok 60V soft-startu nie posiada.

  Co z resztą elementów?
 • Poziom 18  
  1. Bezpieczniki zwłoczne ze względu na duże pojemności. Przy podłączaniu napięcia popłynie duży prąd.
  2. Warystor zabezpiecza przed przepięciami, im większy lub im więcej ich jest tym lepiej chroniony będzie zasilacz.
  3. U²/R = 230²/1000000 = 0.0529W, rezystory 0.25W maja maksymalne napięcie pracy 250V, więc lepiej dać 0.5W.
  4, 5. Tak muszą tam być kondensatory o odpowiedniej klasie bezpieczeństwa, C1 i C2 klasy X, C3 i C4 klasy Y, cyfra oznacza klasę napięciową kondensatora, obudowa powinna być podpięta do PE, ze względu na bezpieczeństwo użytkownika.
  6. Jest to dławik typu common mode, czyli dwa uzwojenia nawinięte w przeciwnych kierunkach.
  7. Mogą takie być.
 • Poziom 42  
  W kwestii formalnej: dławiki CM (skompensowane) mają uzwojenia nawijane w tym samym kierunku. To tylko pozornie, na rdzeniach toroidalnych wygląda, jakby były w innym kierunku.
 • Poziom 14  
  Co tak naprawdę oznaczają litery X i Y czy można zastąpić kondensator Y kondensatorem X ?

  Pani w miejscowym sklepie elektronicznym zdziwiła się że chcę kondensatory x i y. Nie wiedziała ze takie istnieją.

  o ile 10nf 250V x2 były o tyle reszty nie miała więc wziąłem zwykłe o podanych parametrach koszt 5 zł

  rezystora 1Mohm większego niż 0,25 W nie było

  warystorów nigdy w sklepie nie było, nie ma i nie będzie...

  Czy te zwykłe kondensatory na dadzą się ? bo jakoś nie jestem przekonany ?
 • Poziom 12  
  Kondensatory klasy Y są kluczowe dla bezpieczeństwa. One nie mają prawa popsuć się na zwarcie. Napięcie przebicia jest wielokrotnie wyższe niż napięcie pracy. Np. 250VAC jest badany przy 3000V.

  Szczegóły w dokumentacjach, np.:
  http://download.maritex.com.pl/pdfs/pa/WYE%20WYP.pdf
 • Poziom 36  
  To może tylko doradzę, że prawie wszystkie elementy do budowy dobrych filtrów można zdobyć ze złomowanych monitorów CRT szczególnie większych rozmiarów ekranu, lepiej markowe (mają bardziej rozbudowane układy przeciwzakłóceniowe w zasilaniu), stoją na elektrośmieciach.
 • Poziom 12  
  Kondensatory klasy X doczepia się pomiędzy linie zasilania L i N, natomiast kondensatory klasy Y pomiędzy linie, a przewód PE.

  Prócz takiego demobilu z CRT, można poszukać jeszcze w zasilaczach komputerowych, choć tu nie gwarantuje, że zamiast takiego dławika przeciwsobnego znajdzie się po prostu zworę...

  Cytat:
  Pani w miejscowym sklepie elektronicznym zdziwiła się że chcę kondensatory x i y. Nie wiedziała ze takie istnieją.

  Powiem Tobie, że to nie odosobniony przypadek, na mnie w trzech sklepach patrzyli jak na idiotę, który sobie wymyślił jakiś niestworzony typ kondensatora...

  Cytat:
  o ile 10nf 250V x2 były o tyle reszty nie miała więc wziąłem zwykłe o podanych parametrach koszt 5 zł

  Ktoś tu już na Elektrodzie również wspominał, aby nie wstawiać tam zwykłych kondensatorów.

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic567909.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic555064.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1173007.html