Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lidar dial - zagadnienie z fotodiodą

Dj Simon 15 Kwi 2010 19:24 909 4
 • #1 15 Kwi 2010 19:24
  Dj Simon
  Poziom 11  

  Witam, moje zapytanie jest odnośnie lidaru badającego stężenie zanieczyszczających gazów. Układ badający posiada dwa lasery o różnych długościach fal. Emitują one wiązki światła impulsowo, z różną częstotliwością. Wiązki padają na jedną fotodiodę PIN. Problem tkwi w tym jak odseparować te sygnały od siebie, aby można było je już później obrobić. Proszę tylko bardzo wszystkich forumowiczów o nie wklejanie na szybko szukanych linków z wikipedii odnośnie podstaw, ani żadnych postów, gdzie zawarte jest jakieś mało znaczące jedno zdanie.

  0 4
 • #2 15 Kwi 2010 21:46
  c4r0
  Poziom 36  

  Nie rozumiem za bardzo pytania. W czasie gdy świeci laser A masz na fotodiodzie sygnał dot. długości fali A, a w czasie gdy świeci laser B masz sygnał dot. dł. fali B. Sygnały te już są od siebie odseparowane: są oddzielne w czasie.

  0
 • #3 15 Kwi 2010 23:04
  Dj Simon
  Poziom 11  

  Tak, zakładając, że obydwa lasery będą ze sobą tak zsynchronizowane, że nie będzie miało miejsca zdarzenie, gdy impulsy A i B nałożą się na siebie w jakimś tam czasie. Gdy będzie to spełnione, to teraz układ musi rozpoznać w jakiś sposób który impuls jest z jakiego lasera.

  0
 • #4 15 Kwi 2010 23:54
  MichalG.
  Poziom 12  

  No to jeśli mamy do dyspozycji tylko jeden odbiornik, to chyba nie ma sposobu, bo odbiornik widzi tylko natężenie, a nie częstotliwośc.
  Gdyby miec dwa, to możnaby kombinowac z rozdzieleniem tego jakimś pryzmatem itp.
  Chyba, że może każdy laser wysyłałby paczuszkę np pierwszy 2 krótkie pulsy, a drugi trzy. Wtedy odbiornik dostawałby odrobinę tylko zmodyfikowane 2 pulsy bądz trzy i dałoby się je odróżnic w ten sposób.
  Ale rzeczywiście wymagana jest aż tak duża rozdzielczośc czasowa? Czy nie mogą lasery pracowac na zmianę, np. po kilka sekund?
  Widziałem kiedyś wykresy z lidaru optyków z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, z zanieczyszczenia Warszawy i zmiany były widoczne w skalach powiedzmy dużych minut, kilkanaście dajmy na to.

  0
 • #5 16 Kwi 2010 00:03
  c4r0
  Poziom 36  

  Tak jak MichalG napisał, jeśli to są lasery impulsowe pracujące niezależnie i nie masz wpływu na ich wyzwalanie, to za pomocą jednej fotodiody nie będziesz w stanie rozróżnić długości fali. Chyba że lasery mają jakieś inne cechy charakterystyczne oprócz dl. fali, np. długość impulsu każdego jest inna - wtedy może by się coś wykombinowało.

  0