Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klucz elektroniczny i oscylator, czyli budujemy generator.

TheMonter 15 Sie 2004 19:41 2860 7
  • #1 15 Sie 2004 19:41
    TheMonter
    Poziom 17  

Witam,
    Potrzebuję informacji czy można zastosować bilateral switch np. HEF4066B do przełączania kondensatorów oscylatora dla skokowej zmiany częstotliwości :?: Czy może będą miały wpływ jakieś pojemności wewnętrzne układu :?: Dodam, że maksymalna częstotliwość oscylatora to 40MHz :|

Pzr.

0 7
  • Computer Controls
  • #2 15 Sie 2004 21:18
    Panda02
    Poziom 32  

Ja bym nie zaryzykował. W karcie katalogowej napisane jest, że częstotliwość sygnału wejściowego w paśmie 3dB wynosi 40MHz dla amplitudy wejściowego sygnału 5Vp-p. Jest jeszcze kwestia w któym miejscu oscylatora miałyby pracować te klucze, może jakiś schemat? Chyba lepiej byłoby przełączać diodami PIN.

0
  • Computer Controls
  • #3 16 Sie 2004 00:11
    TheMonter
    Poziom 17  

Schematu w zasadzie jeszcze nie ma :roll: Buduję (przynajmniej próbuję zaprojektować) sobie generatorek sinusa, trójkąta i prostokąta (max 40MHz) z regulacją amplitudy, częstotliwości i wypełnienia. Projekt bazuje na układzie MAX038 (datasheet ==> http://pdfserv.maxim-ic.com/en/ds/MAX038.pdf ). W założeniu jest regulacja częstotliwości (na potencjometrach) podstawowa (na pinie 10 Iin) i dokładna drugim (na pinie 8 Fadj - zakres jakieś 3% podstawowej). Z formułek w opisie wynika że dla takiego zakresu częstotliwości potrzebuję kilka kondensatorów (już wyliczone) podłączanych do nóżki 5 Cosc. Liniowość zmian jest najlepsza dla zakresu 10uA<Iin<400uA więc zakresy grubo się pokryją bo prądy te mogą mieć szersze zakresy 2uA<Iin<750uA więc stosuję zalecenia producenta :D i wyszło 5 kondensatorków (zakres pojemności od 10pF do ~22uF). Dodatkowo można jeszcze wydusić wyjście TTL synchronizacji na pinie 14 Sync co wymaga zasilenia pinu 16 DV+. Do tego jakiś fetowy wzmacniaczyk z regulacją wzmocnienia na wyjsciu i gotowe. W zamyśle jest jeszcze sprzęgnięcie tego wszystkiego z "fabrycznym" miernikem częstotliwości f-my. MJM model MC56. Sterowanie całości w planie jest cyfrowe na switchach. Całośc ma się rozumieć to przełączanie zakresów i źródła sygnału dla częstościomierza (generator lub zewnętrzny pomiar). Całość zamknie się w blaszanej ekranującej obudowie i tak powstanie combo miernika z generatorem :) Wszystko (pcb) dopieszczone na kompie bez fuszery na uniwersalce lub "na pająka".

Uffff......... postawiłem sobie Lemowskie zadanko :D zobaczymy czy się uda :?:

PS. Do Panda02 - fajny fotos ;)

0
  • #4 16 Sie 2004 09:05
    ed-ek
    Poziom 34  

Pomysł ciekawy i godny realizacji.Jedno mnie zastanawia: chcesz przełączać 5 kondensatorów,czyli mieć 5 zakresów.Korzystając z wzoru f=(2*2.5)/(Rin*Cp) zauważam że przy proponowanych przez ciebie skrajnych wartościach C = 10pF i C=22uF,zmiana f przy Rin=const wynosi 22*10^5.Jakie to będą zakresy?Myślę że można użyć kluczy,ale jeżeli chcesz przełączać 10pF to mogą wystąpić kłopoty z pojemnością wewnętrzną i montażu i napewno to będzie > 10pF.Myślę że Rwew klucza (>>100om) można pominąć ze względu Na Rwe na pinie 5.

0
  • #5 16 Sie 2004 11:09
    TheMonter
    Poziom 17  

W sumie to korzystam ze wzorów podanych w nocie. Wyszły mi takie kondenstory:
    10pF ==> 40MHz - 1MHz
    400pF ==> 1MHz - 0.025MHz
    16000pF ==> 0.025MHz - 0.000625MHz
    640000pF ==> 0.000625MHz - 0.000015625MHz
    25660000pF ==> 0.000015625MHz - 0.39Hz

(mam tylko nadzieje, że nie pomyliłem się przy pisaniu tych zer :roll:)

Korzystałem ze wzoru: Fo[MHz] = Iin[uA] - Cf[pF] (kreska "-" w środku to jest ta z dwukropkiem "w stosunku do")

Jeszcze tylko się zastanawiam czy przęłączanie częstściomierza też zrobić na kluczu czy może dla pewności pomiaru na jakimś mikroprzekaźniku :?:

Możliwe, że jak będę miał dziś trochę czasu to wrzucę jakiś pierwszy schemacik z Eagle'a.

Ma ktoś może pomysł na wzmacniaczyk końcowy :?: (układ daje stałe nanpięcie wyjściowe 2Vpp).

0
  • #6 16 Sie 2004 12:17
    Panda02
    Poziom 32  

Tak sobie poczytałem notę katalogową i jest tam napisane, że zakres pracy to 0,1 do 20 MHz. Co prawda jest również napisane, że może być więcej, ale pytanie ile więcej?
    Poza tym zniekształcenia gwałtownie rosną powyżej 1 MHz i przy np. 20 MHz zamiast sinusa będzie coś zbliżone do prostokąta.

0
  • #7 16 Sie 2004 14:22
    TheMonter
    Poziom 17  

W nocie jest napisane min 20MHz i typ 40MHz przy czym nie jest określone max. Co do zniekształceń się zgadzam, ale w końcu będzie to generatorek głównie do niewysokich częstotliwości a wyższe to dodatek. W sumie można zrezygnować z opcji 40 MHz i da to 4 kondensatory oscylatora co zgra się z ilością kluczy w HEFie (bo chyba na nich to spróbuję zdziałać a jak parametry będą słabe to będę szukał innego rozwiązania).

Co myślicie o tych częstotliwościach, czy opłacalne jest dziobanie do tych 40MHz :?:

0
  • #8 16 Sie 2004 15:17
    Panda02
    Poziom 32  

To wszystko zależy jakie ma być zastosowanie tego generatora. Do akustyki i cyfrówki powinno z nadmiarem wystarczyć 10 MHz, do celów radiowych i 40 MHz może okazać się za mało. Do 10 MHz powinno dać się zrobić taki generator bez większych problemów i szansa, że układ z 4066 będzie chodzić prawidłowo jest duża.

0