Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Potrzebny konwerter tv z pasma UHF na VHF

georgjurek 15 Apr 2010 21:20 4488 9
    georgjurek
    Level 19  
    Opiszę w czym problem: mam telewizor Alga na chodzie, który jak wiadomo nie ma pasma UHF. Tam gdzie mieszkam są nadajniki tylko w paśmie UHF. Bardzo mi zależy, żeby odbierać jeden (chociaż) dla demonstracji program. Do tego celu potrzebny konwerter, ale nie wiem gdzie go uzyskać.
    Może ktoś z kolegów tym się zajmował.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    mirex
    Level 43  
    A zastosować standardowej głowicy i wpiąć się w p.cz nie można? Lampy w głowicy niech sobie chodzą. Trochę pracy ewentualnie z dopasowaniem poziomu sygnału.

Ostatnią taką przystawkę, od Agata chyba, wyrzuciłem 20 lat temu.
    Przesuwają, przesuwają - ja też przesunę, a co mi tam. Z Bazaru do Retro.

http://www.fonar.com.pl/audio/schematy/trusz/alga.htm
    TELEWIZOREK52
    Level 28  
    Spróbuj wykorzystać schemat Lazuryta 208.Lampy w głowicy VHF możesz zostawić lub w szereg żarzenia wstawić dodatkowy opór po wyjęciu lamp.
    Tomek Janiszewski
    Level 32  
    georgjurek wrote:
    Opiszę w czym problem: mam telewizor Alga na chodzie, który jak wiadomo nie ma pasma UHF. Tam gdzie mieszkam są nadajniki tylko w paśmie UHF. Bardzo mi zależy, żeby odbierać jeden (chociaż) dla demonstracji program

A kablówki przypadkiem w chaupie nie masz? Tam częstokroć transmitują w III paśmie VHF (kanały 6÷12), zwłaszcza te podstawowe programy jak TVP1, TVP2, Polsat, TVN, a jeśli tego mało - wykonalne okazuje się przestrojenie bezużytecznych już wkładek na zakres I i II VHF (oraz wkładek zakresu III kanałów w których nie jest transmitowany żaden program np. z powodu możliwości zakłóceń przez emisję programów radia cyfrowego) na niższe pasmo kablowe (kanały S1÷S8) leżące między pasmem radiofonicznym UKF CCIR a III zakresem VHF, a być może i niższe kanały hyperbandu położone powyżej III zakresu. Tak to się robi:
    http://www.trioda.com/forum/viewtopic.php?f=16&t=15881
    Dzięki temu telewizor może odbierać tyle programów ile ma pozycji na przełączniku kanałów (czasem nawet więcej: udało mi się zmieścić na jednej wkładce kanały S1 oraz S2, i analogicznie na drugiej - S3 oraz S4, wybierane przez dostrojenie heterodyny; zrobiłem tak ponieważ w każdym z dodatkowych kanałów na obu tych wkładkach transmitowany jest program o charaktrze show - reklamowym, więc praktycznie ich i tak nie oglądam, mając zarazem podgląd aby wiedzieć czy czegoś nie zmieniono), a przy tym unika się bolesnych przeróbek, w tym zaśmiecania lampowego układu trywialnymi tranzystorami krzemowymi, często w siermiężnych plastikowych obudowach...
    georgjurek
    Level 19  
    Kablówki niestety nie mam. Spróbuję rozwiązanie z Lazuryta 208. Dzięki za pomoc kolegom i o wynikach postaram się powiadomić.
    kttd49
    Level 22  
    Witam.
    Mam przystawkę ZTA-201 ( z wyj. na p.cz.)
    Jeżeli odpowiada zapraszam na PW.
    Radiowiec 2
    Level 31  
    A ja mam inny pomysł , może trochę wariacki ale dla miłośnika zabytków to woda na młyn. Zapytaj w Spółdzielni mieszkaniowej o antenę zbiorczą do demontażu. Jak takie coś zabierzesz i podłączysz sobie jako zabytek masz tam oryginalny przemiennik z pasma wysokiego na niskie. Super sprawa , a takie Azarty są do wyrzucenia i zarządy nie wiedzą co z tym robić ! Uwolnisz Ich od kłopotu a sobie zapewnisz frajdę i przy okazji całego Azartu lub kilku masę części wysokiej jakości. Pozdrawiam ! :)) Aha! wzmacniacz UKF FM ma środkową częstotliwość pracy 85 MHz. Nada sie i do radia FM ! Powodzenia !
    marcin_oizo
    Level 28  
    A ja jak zwykle jestem za tym aby nie przerabiać tego telewizorka. Jako kolekcjoner takich urządzeń poważam jedynie domontowanie przystawki ZTA201, którą można dość często spotkać na Allegro albo zakupienie fabrycznego konwertera (czesi to produkowali, Tesla) już na pasmo UHF. Odbiera się wtedy to ustrojstwo na chyba kanale 3 swojego telewizora.
    Ostatnio dokładałem to do Beryla 102, jeszcze do Granita mam zamiar to wsadzić.
    Tomku nie miej mi za złe :)
    Pozdrawiam!
    mirex
    Level 43  
    A czymże jest ZTA 201 i 202 jak nie prostą głowicą tranzystorową podpiętą pod p.cz?
    Taka sama przeróbka z nowoczesną głowicą jak i z dodatkową "puszką" na/koło telewizora.
    Fakt, mając ZTA nie trzeba już dorabiać elementów regulacyjnych. Szybciej i prościej.
    Z gustami się nie dyskutuje podobno - ja jednak wolałbym mieć wszystko wewnątrz skrzynki.
    Proszę pamiętać również, że zapewne antena to jeden kabel będzie. I znów trzeba dorobić rozgałęźnik VHF/UHF. Bo kupić już się nie da raczej.
    georgjurek
    Level 19  
    Problem rozwiązałem następująco (telewizor ALGA21 mająca przełącznik UHF/VHF): 1.zastosowałem głowicę analogową Philipsa UV9... 2.założyłęm gniazdo TV (jest z tyłu nawet zaślepka na takowe gniazdo) separując je kondensatorami 470pF/1kV (oddzielenie galwaniczne od sieci-bardzo ważne !!) 3.dla napięcia warykapowego zastosowalem typowy stabilizator (UL1550 lub podobny) zasilając go z napiecia anodowego telewizora (około 200V) poprzez redukcję rezystorami-wartość wyszła około 40k (zastosowałem 2 szt 2W o małych gabarytach)-do ustawiania napięcia warykapowego zastosowałem potencjometr stosowany w programatorach mechanicznych o wartości 100k-pozwala on na precyzyjne i stabilne dostrojenie do stacji na paśmie UHF 4.zasilanie +12V dla głowicy i pasma UHF uzyskałem nieci inaczej niż w adaptorze, okazało się ,że przy redukcji rezystorami napięcie anodowe "siadało" o 20V, nie mówiąc już o dużej mocy wydzialanej na nich. Zastosowałem zasilacz antenowy +12V 100mA usuwając obudowę-wydałem co prawda 10 zł, ale np. mam też diodową sygnalizację tego napięcia 5.napięcie AGC rzędu+9.2V uzyskałem z potencjometra montażowego 4.7k dołączonego do napięcia +12V.
    Po zmontowaniu i włączeniu uzyskałem od razu poprawny obraz oraz dźwięk- przekazuję powyższą metodę kolegom do wykorzystania, jeśli oczywiście zechcą kończąc jednocześnie temat.