Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer 7736ZG - montaż modułu bluetooth USB wewnątrz laptopa

tomekzi 15 Kwi 2010 23:08 16776 2
  • #1 15 Kwi 2010 23:08
    tomekzi
    Poziom 10  

Witam

Od jakiegoś czasu jestem posiadaczem laptopa Acer 7736ZG. Model ten jest wyposażony w przycisk bluetooth - lecz samego modułu bluetooth nie ma zamontowanego. Jak w większości nowych laptopów, tak i w tym wewnętrzny bluetooth jest to nic innego jak zwykły bluetooth usb, który możemy kupić w każdym sklepie komputerowym za ok.10zł. Ja użyłem urządzenie Dongle.
    A więc od początku.

Miejsce montażu jest umiejscowione pod klawiaturą obok touchpada. Aby się do niego dostać należy rozkręcić praktycznie cały komputer. Na początku wyjmujemy baterię i rozkręcamy wszystkie śrubki które znajdują się z tyłu obudowy. Pamiętamy o trzech śrubkach w komorze na baterię. Po rozkręceniu tych śrubek zdejmujemy górną listwę nad klawiaturą. Jest ona na zatrzaskach. Trzeba z jednej strony od spodu czymś ją wypchnąć do góry (np śrubokrętem) najlepiej w miejscu jednej z trzech wykręconych śrub. Miejsca te są wzmocnione więc nie powinno nic pęknąć. Następnie wyjmujemy klawiaturę. Wyciągamy ją od góry. Trzymają ją 4 zaczepy. Wyjmujemy CD ROM. Następnie rozkręcamy wszystkie widoczne śrubki widoczne pod listwą którą wcześniej zdemontowaliśmy i pod klawiaturą. W tym momencie oprócz wykręcenia wszystkich śrubek oddzieli nam się górna pokrywa czyli ekran lcd od laptopa. Możemy ją odłączyć od płyty lub pozostawić podłączoną. Tak samo z klawiaturą. Tutaj możemy ją pozostawić lub odłączyć. Polecam odłączenie ponieważ łatwo można uszkodzić taśmę łączącą klawiaturę z płytą główną. Następnie rozdzielamy obudowę. Najłatwiej zrobić to od strony CD-ROMu. Też wypychamy do góry górną część obudowy przez lukę od wyciągniętego napędu. Są tam dwa zatrzaski. Warto sobie je czymś podważyć. W tym momencie ukaże nam się gniazdo 4 - pinowe do którego podłączymy bluetooth. Producent laptopa przygotował nam miejsce na montaż płytki. Jest to gąbka z klejem do której wklejamy moduł. Wystarczy odlepić folię zabezpieczającą klej. Problem w moim przypadku stanowiło gniazdo 4 pinowe. Nie mogłem takiego znaleźć. Pojechałem nawet do sklepu z elektroniką, ale takich nie mieli. Postanowiłem więc wlutować kabelki bezpośrednio do płyty. Usunąłem gniazdo. Należy to robić bardzo delikatnie ponieważ bardzo łatwo jest urwać ścieżkę i wtedy nić już możemy nie być w stanie zrobić. Ja chociaż robiłem to bardzo delikatnie zerwałem jeden pin ze ścieżką. Na szczęście był to pin od masy więc mogłem wpiąć się gdziekolwiek indziej do masy. Najprościej chyba ten plastik gniazda 4 pinowego jest po części skruszyć, a piny z wyczuciem odlutować lutownicą. Tu jeszcze raz uczulam - trzeba uważać. Następnie lutujemy kabelki. I tak: pin1 - 5V, pin2 - G, pin3 - D+, pin4 D-.
    Moduł bluetooth ten który ja zastosowałem dał się rozebrać w palcach. Schemat wtyczki USB jest do znalezienia w sieci. Lutujemy ze sobą kabelki wlutowane w płytę główną i moduł bluetootch. Zrywamy folię zabezpieczającą klej, montujemy i gotowe. Od tej chwili zaczyna działać przycisk bluetooth nad klawiaturą oraz F3+Fn. Skręcamy wszystko odwrotnie jak rozkręcaliśmy. O śrubki nie ma co się martwić. Wszystko jest oznaczone gdzie jaki rozmiar pasuje. Natomiast dolna obudowa jest przykręcona jednym rodzajem śrubek. Dobrze jest zainstalować jakiś program do obsługi „Dongla”. Ja miałem w zestawie BlueSolei. Zrobiłem kilka zdjęć poglądowych jak to wygląda w praktyce. Całość mi zajęła ok 2,5h łącznie z przemyśleniami jak rozkręcić obudowę i jak połączyć gniazdo 4 pin z bluetoothem. Tak jak ja zrobiłem - czyli skazałem się na utratę gwarancji. Gdybym miał taką wtyczkę nigdy w lutowanie bym się nie bawił. Robota jest raczej dość prosta, należy wszystko robić powoli i z wyczuciem. Frajda też jest fajna bo mamy za ok 10zł dużo bardziej funkcjonalny komputer i przycisk, który nie straszy nas sowią bezużyteczną obecnością, a działa tak jak do tego został zaprojektowany. Przepraszam za chaotyczność opisu. Miałem tego nie robić, ale pomyślałem, że może komuś się przyda, zwłaszcza fotki gdyż za wiele nie ma informacji na temat tego modelu Acera. Zdjęcia są pomniejszone i w oryginale. Dwie paczki.

Pozdrawiam i życzę powodzenia przy modyfikacji.

Fajne! Ranking DIY
  • #2 16 Kwi 2010 19:11
    11111olo
    Poziom 43  

Fatalnie CI wyszło to lutowanie. Na Twoim miejscu bym włożył w gniazdo "ogromnie trudno dostępną" wtyczkę na goldpin i nie tracił gwarancji.

• #3 16 Kwi 2010 20:07
    tomekzi
    Poziom 10  

Wiem, że ciekawie to nie wygląda, akurat nic jakoś tam nie mogłem podpasować co bym w domu miał. W sklepie szukałem tego konkretnego rozmiaru, ale nie mieli. A nie chciało mi się skręcać komputera bez wmontowanego modułu.

Szukaj w 5mln produktów