Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IdeaPad Y530, brak pliku Bootmgr, OneKeyRecovery nie działa

15 Kwi 2010 23:23 2868 10
  • Poziom 11  
    Witam,
    Opiszę problem.
    Posiadam od niedawna Lenovo IdeaPad Y530. Laptop na Viscie Home Premium 32 bit. Standardowo producent wyposażył w jedną partycję systemową C i ukrytą dla "OneKeyRecovery". Postanowiłem to zmienić dla wygody użytkowania programem "EASEUS Partition Manager". Utworzyłem partycję D i znacząco zmniejszyłem C. Wszystko było w porządku do momentu gdy zachciało mi się nowego stylu w Viście. Wgrałem go po czym komputer zaczął się zawieszać i nie mogłem go doprowadzić do stanu "normalnego". Postanowiłem zrobić formata (ręcznie- nie z OneKeyRecovery) i wgrać oryginalnego Windowsa 7. W trakcie instalacji zdążyłem sformatować dysk C po czym instalator przy 98% nie chce ładować plików instalacyjnych. Klawisz OneKeyRecovery w ogóle nie działa- komputer się włącza normalnie przy czym nie chce się w żaden sposób włączyć bo wyskakuje komunikat "Brak pliku Bootmgr Aby uruchomić komputer ponownie wciśnij ctrl.....alt del" W tej sytuacji nic nie jestem w stanie zrobić- próbowałem wgrać ręcznie XP oraz Vistę z płyty. W obu przypadkach w trakcie instalacji wyskakuje bluescreen.... Co w tej sytuacji począć?
    Z góry dziękuje za odpowiedź
  • Poziom 11  
    Korzystałem z tego.... wyskakiwał komunikat, nie pamiętam dokładnej treści ale chodziło o niezgodność wersji instalacyjnej czyli płyty w napędzie a tej zainstalowanej. Producent nie dał żadnych płyt.
  • Poziom 27  
    Do tej porady musiałbyś użyć płyty instalacyjnej z taką wersją windows jaka jest w tej chwili zainstalowana. To dziwne że nie można wgrać żadnej wersji windows, formatujesz partycję przy instalacji nowego systemu?
  • Poziom 11  
    Kiedy instalator ładuje pliki instalacyjne, wyskakuje taki bluescreen
    IdeaPad Y530, brak pliku Bootmgr, OneKeyRecovery nie działa
    Vista jedna się zainstalowała ale w momencie bootowania również wyskakuje ten bluescreen
  • Poziom 27  
    Ok, sprawa powinna być w miarę prosta. Problem pojawia się najprawdopodobniej z powodu braku sterowników SATA w instalatorze. Zmień tryb AHCI w BIOS na "compatible" albo ATA, to już zależy od konkretnego modelu notebooka.
    Możesz też w trakcie instalacji wczytać sterowniki AHCI z płyty lub pendrive'a ale to tylko w przypadku Visty.
  • Poziom 11  
    Rzeczywiście pomogło. Instalator ruszył dalej- instaluje XP. Nie wiem jak to się stało ale wykrywa mi zainstalowaną Viste na dysku D. Po instalacji Xp'ka na C jak usunąć tę Vistę z D? Tam mam praktycznie wszystkie dane. Aha i czy po prawidłowej instalacji powrócić na AHCI?
  • Poziom 27  
    żeby usunąć Vistę z dysku D najlepiej skopiuj dane których nie chcesz utracić i sformatuj partycję. Przy usuwaniu folderu Visty na 100% pojawi się konflikt uprawnień, które trzeba pozmieniać w XP.
    Jeżeli chodzi o ten tryb AHCI to nie zmieniaj go, bo win przestanie się uruchamiać. Uruchomienie obsługi AHCI w XP w przypadku niektórych chipsetów sprawia problemy, z racji nieudostępniania sterowników pod ten system przez producentów.
    Pozostań przy bieżącym ustawieniu, nie odczujesz spadku wydajności.
  • Poziom 11  
    Dzięki śliczne koledzy. Pod Xp wykrywa mi partycje E gdzie służyć ona miała do OneKeyRecovery Pod Vistą... Co z tą partycją zrobić....? Ewentualnie skąd ja wezmę tę Vistę którą dał producent? :P Gdyby na przyszłość była taka potrzeba nie mam zielonego pojęcia jak przywrócić lapka do pierwotnego systemu...
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Możesz wyłączyć przypisanie litery dysku do tej partycji i przestanie ona być widoczna. Panel sterowania->narzędzia administracyjne->zarządzanie komputerem->zarządzanie dyskami. Klikasz prawym przyciskiem na partycji E potem "zmień litery dysk i ścieżki" i wybierasz "Usuń". Spowoduje to że partycja przestanie być widoczna.

Co do odzyskiwania nie wiadomo w jaki sposób to, zrealizowano powinien pomóc program EasyBCD - zainstaluje boot managera Visty, dzięki czemu będzie można spróbować odpalić z tej partycji system. Możesz spróbować, bylebyś nie usuwał partycji.

PS. od podziękowań jest taki fajny przycisk "pomógł" ;-)
  • Poziom 9  
    Dzieki koledzy za pomoc,wystarczylo faktycznie zmienic w biosie konfigutacje z ahci na ide