Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie routery współpracujące przez WiFi z VPN, VoIP i USB ?

16 Kwi 2010 08:51 3002 2
 • Poziom 2  
  Witam serdecznie.

  Mam do zbudowania sieć dla współpracujących ze sobą dwóch firm. Siedziby oddalone są od siebie o około 200m. Obie mają łącze ADSL (Neostrada).

  - Połączenie ma się odbywać oczywiście bezprzewodowo
  - Routery mają obsługiwać VPN i VoIP (ewentualnie osobna bramka)
  - Muszą posiadać co najmniej jeden port USB jako że głównym zadaniem sieci ma być tworzenie kopi bezpieczeństwa danych jednej firmy na dysku podłączonym do routera w drugiej.
  - Jeszcze jedna opcja: możliwość korzystanie z łącza internetowego drugiej firmy w razie braku połączenia w pierwszej.

  No i pytanko: Jakie routery wybrać ? Lub napiszcie na co zwrócić uwagę przy takich wymaganiach. Może macie coś odpowiedniego na oku... cena nie gra szczególnej roli.

  Osobiście znalazłem jedynie coś takiego: Vigor 2710Vn Router ADSL/VoIP - Draytek

  załączam schemat sieci:
  Jakie routery współpracujące przez WiFi z VPN, VoIP i USB ?

  z góry dziękuję...
 • SterControl
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Podany model Draytek'a nie spełni wymagań - wbudowany AP pracuje tylko w trybie AP.

  Jeśli przełączenie łącza do Internetu miałoby działać automatycznie to routery powinny posiadać 2 porty WAN. do drugiego portu byłby podłączony AP łączący obie firmy.
  Routerem mógłby być np. Draytek Vigor 2820.
 • SterControl
 • Poziom 17  
  1] Jeśli firmy oddalone są od siebie o 200m to połączenie bezprzewodowe między nimi będzie utrudnione jeśli wręcz nie niemożliwe na wbudowanych antenach. Anteny muszą się widzieć, w praktyce trzeba będzie założyć anteny zewnętrzne. W tym momencie standard transmisji "n" jest niepotrzebny i niewygodny. Lepszy jest router która pracuje na 1 antenie i łatwo można ją wynieść na zewnątrz budynku.
  2] Robienie backupu ważnych danych na USB nie jest chyba najlepszym rozwiązaniem. Lepszym byłoby podłączenie dysku CF lub SSD.
  3] Drayteki nie zostały zaprojektowane do takiej konfiguracji, czyli pracy w parze z backupem łącza po WiFi (przewidziany przez ethernet). Należy postawić dodatkowy AP podłączony do portu ethernet jednego z routerów. Wbudowany do Dryteka AP będzie nie wykorzystany.

  Podsumowując to konfiguracja trochę na "siłę". W praktyce po kilku tygodniach używania może się okazać, że trzeba inaczej skonfigurować porty LAN/WAN, czy robienie backup danych, a tego router już nie umożliwi ze względu na ograniczenie sprzętowe procesora, czy sztywne przypisanie portów.

  Zastanów się czy MultiLink 2 MAX z Goramo nie będzie lepszym rozwiązaniem docelowym: wymienna karta WiFi, backup danych praktycznie na dowolnym nośniku, dowolne przypisanie portów LAN/WAN. Modem ADSL zewnętrzny USB lub z RJ45 dostarczany przez TPSA/NETIA itp. Niestety brak Bramki VoIP, musi być zewnętrzna.
  Niewielką niedogodnością może być konieczność skonfigurowania jakiejś funkcji poprzez skrypt konfiguracyjny w GUI. W razie pytań pomoc w Goramo działa sprawnie więc nie powinno być większych problemów.