Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tworzenie serwera plików opartego na linuxie, krok po kroku

Ted07 16 Apr 2010 13:53 3179 2
    Ted07
    Level 13  
    Witam

1. Jak można stworzyć serwer plików, krok po kroku, od początku?
    2. Jakie są etapy budowy takiego serwera?
    3. W jaki sposób przeprowadzić łączenie się z serwerem z komputera Windows XP?

Muszę postawić system plików w małej firmie.
    Mam następujące założenia. Na serwerze powinien pracować Linux (najlepiej Ubuntu 09.10 server ale w ostateczności może być inny)
    Z serwera będą korzystać komputery stacjonarne wyposażone w Windows XP professional (około 10 komputerów).
    Więcej nie mam żadnych wytycznych.

Przyznam się, że w tej dziedzinie nie mam za dużego pojęcia.
    Dodam, że może to być najprostszy serwer plików.
    anonim3339
    Level 18  
    Zależy czy chciałbyś aby był to serwer FTP, czy serwer do którego zasobów można dostać się przez otoczenie sieciowe. W drugim przypadku wymagana jest SAMBA. Jej konfigurację można znaleźć w Internecie. W przypadku FTP do łączenia się wymagany byłby klient FTP. (Np. Total Commander) Powiedz co Ci odpowiada a dostaniesz dokładniejsze wskazówki.
    Ted07
    Level 13  
    Jeżeli serwer FTP jest prostszą sprawą to chętnie zapoznam się z serwerem FTP.
    Ale nie chcę ukrywać, że zależało mi na serwerze plików gdzie każdy z użytkowników wrzucałby swoje pliki, które chciałby zachować.
    Dla mnie byłoby to dobre gdyż miałbym w jednym miejscu pliki do beckupu.

1. Rozumiem, że na serwer będzie potrzebny linux. Linux mam postwiony ze statycznym adresem IP. Znalazłem też na nim katalog /etc/samba
    2. Trzeba go będzie na pewno jakoś skonfigurować. Tego nie wiem jak i na co zwrócić uwagę?
    3. W jaki sposób przeprowadzić łączenie się z komputera (Windows XP) z serwerem Linux? Czy użyć do tego otoczenia sieciowego czy jakoś inaczej???