Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dostęp do portu COM w Windows XP przez program pod DOS

Raf.au 16 Kwi 2010 14:33 5783 14
  • #1 16 Kwi 2010 14:33
    Raf.au
    Poziom 11  

W i t a m

Mam urządzenie, które współpracuje z programem DOS-owym w Windows-ie 98SE. Komunikuje się ono z komputerem poprzez port COM. Problem polega na tym, że muszę "przenieść" program na komputer z systemem Windows XP, a ten za żadne skarby, pomimo braku jakichkolwiek konfliktów sprzętowych, nie chce działać tak jak to miało miejsce w W98SE.
    Wygląda to tak jakby XP miał wszystkie porty COM ok ale nie wiedzieć czemu komunikacja się nie odbywa.

Czy ktoś zna rozwiązanie tego problemu ?

0 14
  • #2 16 Kwi 2010 14:42
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Poczytaj o programie UserPort.

0
  • #3 16 Kwi 2010 14:56
    Raf.au
    Poziom 11  

Bawiłem się tym programem bo oczywiście pogooglowałem trochę zanim założyłem temat. Tyle że bez rezultatu. "Mój" program, zanim użyłem programu UserPort, wywalał błąd, że "nie wykryto urządzeń". Po użyciu programu UserPort komunikat zmienił się na "nie udało się nawiązać połączenia na żadnych porcie COM".
    W związku z tym dalej jestem w polu.... :|

0
  • #4 16 Kwi 2010 21:17
    rrmargol
    Poziom 13  

Może zainstaluj sobie VirtualBox. Wtedy możesz mieć 98 :) na XP

-1
  • #5 16 Kwi 2010 21:22
    kolokat
    Poziom 26  

rrmargol napisał:
    Może zainstaluj sobie VirtualBox. Wtedy możesz mieć 98 :) na XP

No, z tym się już nie zgodzę.
    VirtualBox nie ma wsparcia dla 98, często nie daje się go nawet zainstalować.

VMware, 98 obsłuży.

0
  • #6 19 Kwi 2010 07:45
    Raf.au
    Poziom 11  

Sprawa wirtualizacji i tak odpada z powodu niezbyt nowoczesnego procka na pokładzie maszyny (Athlon 2800+ na S754)

0
  • #7 19 Kwi 2010 08:41
    lukaszd82
    Poziom 24  

Dlaczego niezbyt nowoczesnego? U mnie w domu na sempronie 3000 s.754 i 1GB RAM VirtualBox nawet z XP chodzi ok, a co dopiero z Win98.
    Procek który masz w zupełności wystarczy do wirtualizacji Win98 jeśli masz minimum 768MB Ram to będzie chodziło nawet znośnie.

0
  • #8 19 Kwi 2010 10:23
    Raf.au
    Poziom 11  

lukaszd82.

1. Jak się zapatrujesz na sprawę poruszoną przez kolokat-a odnośnie wsparcia VirtualBox-a dla Win98 ?
    2. Czy mogę używać VirtualBox-a w firmie/zakładzie pracy (chodzi o warunki licencji) ? Sęk w tym, że mowa o komputerze pracującym w firmie a nie prywatnym i nie wiem czy licencja tego programu na to zezwala. RAM nie jest problemem - mam "na pokładzie" 1,5GB.

0
  • #9 19 Kwi 2010 10:59
    kubus_puchatek
    Poziom 17  

Problem wynika z tego, że w W98 nie było żadnej ochrony zasobów. w Win XP ją wprowadzono. efekt...... Straszny problem ze zgodnością i z obsługą. generalnie pozostaje ci Wirtualna maszyna. Ktoś kto napisał na W98 pewnie trzaskał porty bezpośrednio a XP mu na to nie pozwoli. Po drugie teraz Porty i adresy są tworzone coraz częściej wirtualnie więc nawet jak byś się chciał dostać do fizycznego portu zgodnie z regułami obowiązującymi w starszym sprzęcie okazać by się mogło że odwołujesz się w próżnię.

0
  • #10 20 Kwi 2010 11:21
    Raf.au
    Poziom 11  

Dzisiaj idę do firmy przetestować proponowane przez forumowiczów rozwiązania.
    Dam znać co udało mi się osiągnąć.

0
  • #12 20 Kwi 2010 20:54
    gsm_virus
    VIP Zasłużony dla elektroda

Raf.au napisał:
    muszę "przenieść" program na komputer z systemem Windows XP, a ten za żadne skarby, pomimo braku jakichkolwiek konfliktów sprzętowych, nie chce działać tak jak to miało miejsce w W98SE.
    A sprawdzałeś jak zachowuje się program, jego działanie z portami gdy uruchomisz go w Tryb zgodności Windows 98 / Windows Me ?

0
  • #13 21 Kwi 2010 08:37
    Raf.au
    Poziom 11  

Sprawdziłem/am sugestie i tak. DOSBox się nie sprawdził. To program do starych gier a nie jako takiego DOS-a ale dzięki za pomoc zetdeel.

Jestem w trakcie testów VirtualBox-a. Problem tylko polega na tym, że nie wiem jak ustawić porty szeregowe żeby zadziałały. Mam do wyboru "Odłączony", "Nazwane łącze w systemie gospodarza", "Sprzętowy port gospodarza" oraz "Surowy plik". Którą opcje wybrać w konfiguracji portów szeregowych ? Nadmienie, że żadna opcja wg opisu/helpu wydaje się nie pasować.

gsm_virus: Twa opcja mi do głowy nie przyszła z powodu wielu wcześniejszych nieudanych prób ale w końcu sprawdziłem i... zgodnie z przewidywaniami nie zadziałała :/

0
  • #14 07 Maj 2010 19:19
    KrystynaDudek
    Poziom 10  

Dzień dobry.
    Ja tez bym chciała się odnieść do tematu. Również potrzebowałabym sprawdzić / uruchomić jeden programik, który w Windowsie uruchamiam z konsoli - wiersza poleceń. Jest to app.exe i łączy mi się on przez port COM do tunera ferguson 8800 HD.
    Jest jakakolwiek możliwość aby uruchomić go w Linuxie?

0
  • #15 28 Cze 2010 13:48
    Raf.au
    Poziom 11  

W myśl tego linka , udało mi się "odpalić" program w w98SE i sprawa została zakończona. Dzięki wszystkim za sugestie i pomoc.
    Pozdrawiam

0