Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie telewizora z ogniw słonecznych.

Dguild12 16 Kwi 2010 15:09 11535 4
  • #1 16 Kwi 2010 15:09
    Dguild12
    Poziom 2  

Witam
    Nie jestem znawcą elektroniki ani nie jestem z tą dziedzina w żaden sposób powiązany wiec przepraszam jeśli czegoś szybko nie zrozumie lub coś inaczej nazwę niż siew prawdzie nazywa. Ostatnio wpadł mi w ręce telewizor kineskopowy chyba 20” firmy Royal TV5106. Telewizor dział był po czyszczeniu z kurzu. Obraz ma znakomity a chce ten przeżytek zastosować w przyczepie kampingowej. Kłopot w tym, że przyczepa jest pozbawiona zasilania 230V. Chwilowo też nie ma możliwości, aby takie zasilanie tam doprowadzić. Pytanie mam takie do znawców.

1 Ile taki telewizor może pobierać prądu w czasie startu a potem w czasie pracy?
    2 chcę ten telewizor zasilić bateria słoneczną http://www.modernhome.pl/product-pol-1391-Zestaw-zasilajacy-MH-100W.html ale zamiast oryginalnego akumulatora użyć 2 akumulatory ołowiowe z ciągnika 12V 100Ah połączone równolegle co by dało 12V 200Ah.

Pytanko jaką i którą konkretnie przetwornicę wybrać do tego telewizora Aproksymowany sinus lista przetwornic http://www.modernhome.pl/cat-pol-1235649732-B...12V-48V-Przetwornice-Aproksymowany-sinus.html czy czysty sinus lista http://www.modernhome.pl/cat-pol-1235649731-B...ystemy-12V-48V-Przetwornice-Sinusoidalne.html.

3 ostatnie pytanko. Jak długo taki TV może pracować dziennie bez przerwy na takim zestawie aku 12V200Ah i przetwornicy?

Dziękuje za pomoc w razie pytać proszę zadać odpowiem

Regulamin pkt 10.11 Proszę poprawić post! [Łukasz]

Proszę o zweryfikowanie linków nie są to krótkotrwałe linki jak aukcje Allegro. Odnoszą się do działu w sklepie. W razie konieczności usunę linki ale proszę o jeszcze raz ich sprawdzenie. dziękuje

0 4
  • #2 17 Kwi 2010 17:55
    jatzek j
    Poziom 21  

Siemanko . Dlaczego stwarzasz sobie takie problemy ? Najprościej jest zastosować agregat prądotwórczy . Kwotowo przetwornica plus aku przewyższa wartość agregatu . Nie obchodzi nas także stan naładowania aku .

0
  • #3 17 Kwi 2010 18:09
    misiaty1985
    Poziom 16  

Teoretycznie 200Ah X12V to w przybliżeniu 2500 Wh. Telewizor pobiera średnio 50 -80 W. Przyjmijmy 100W razem ze stratami na przetwornicy. Czyli teoretycznie 25 h mógłby pracować. A jak długo na dzień może taki zestaw pracować to zależy ile będziesz miał słońca. Nawet jak masz panele 100W to przy magazynowaniu energii w akumulatorach ponosisz pewne straty i te 100 W to rzadko osiągniesz.
    Wydaje mi się (moja własna opinia nie potwierdzona żadnymi obliczeniami) że w słoneczny dzień mógłbyś zmagazynować około 400Wh, czyli średnio 4h oglądania tv.

0
  • #4 20 Kwi 2010 13:55
    Dguild12
    Poziom 2  

Tak się składa, że już mam w swoim wózku 2 akumulatory 12V 100Ah. są zasilane panelem słonecznym 100W. Wiec pod tym kontem nie ponoszę już kosztów. Agregat odpada, paliwo jest drogie i kupno agregatu - też są koszty. Praca telewizora na aku i przetwornicy to najtańsze rozwiązanie w moim przypadku. Ile będzie pracował? rożnie czasem tylko godzinę a czasem choć z 8 góra 9. Ale będą dni ze przez nawet 2 tygodnie nie przepracuje nawet 10 minut. Zawsze mogę dostawić kilka aku do tego zestawu byle przetwornica pracowała na 12V.

Niestety nie wiem jaką przetwornice wybrać. czy czysty sinus czy przybliżony sinus. Jedni mówią, że lepiej kupić ups na 12V i jego podłączyć inni że przetwornice. Ale która będzie lepsza a długą pracę TV tak aby to nie wpływało negatywnie na elektronikę? Słyszałem że na przybliżonym sinusie wszytko się grzeje i nie chce pracować. a co dopiero taki stary tv.
    mam tez informacje że jak kupie 100Watową przetwornicę a będzie długo pracować to ją ugotuje .

-----------------------------------

Do administratora. Łukasza, - linki te nie są linkami krótkotrwałymi tak jak aukcje internetowe np Allegro. To linki do działu w sklepie. Proszę o ponowne ich zweryfikowanie . Jeśli stwierdzisz że muszę je usunąć to tak zrobię .

0
  • #5 21 Kwi 2010 22:01
    Grzesiek0194
    Poziom 10  

Ja słyszałem że jak jest ten połówkowy sinus a urządzenie ma zwykły transformator to głośno byczy a przy tym się grzeje. Ale nie wiem czy to prawda.

0