Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przystawka zasilająca do radia lampowego

16 Kwi 2010 16:04 4922 14
  • Poziom 28  
    Hej,
    Ostatnio w mojej głowie narodził się taki pomysł, wszystko było spowodowane tym że w moim poemacie II słyszę wszystkie maszyny elektryczne podłączone do tej samej podstacji trafo. W dodatku nie chcę zbytnio nadwyrężać żarzenia lamp zbyt wysokim napięciem, w mieście zdarza się w sieci mam nawet do 240V co jest zbyt dużą wartością. Ogólnie ma to wyglądać tak. Najpierw szeregowo rezystor redukcyjny, a za nim prosty filtr składający się z dwóch elektrolitów, wpiętych pomiędzy L i N a przewód ochronny. Patrząc w karty katalogowe odbiorników które mam w posiadaniu (Stolica i Poemat II) postanowiłem dać dwa, przełączane, rezystory. Jeden 35 om a drugi 40 (spadek napięcia na nim ma być 10V, wiadomo że przy 240 w sieci i tak trochę mały, ale lepszy taki niż żaden). Moc obydwu z zapasem, czyli 5 lub nawet 7W. Zastanawiam się też jakie dać elektrolity. W odbiorniku Saba Meersburg 7 były 1nF, w zasilaczach ATX widziałem około 200nF, a o ile dobrze pamiętam to gdzieś widziałem nawet 1µ. Jaki dać aby zagwarantować w miarę czysty odbiór? Czy też może taki "patent" jest kompletnie zły i nie będzie działał?

PS. Jestem pewien że zakłócenia nie są spowodowane uszkodzeniem radia, zimą w sobotę albo niedziele, radio odbiera czyściutko. Za to latem momentami nie da się zrozumieć audycji od zakłóceń.
  • Sklep HeluKabel
  • Admin Grupy Retro
    Cytat:
    a za nim prosty filtr składający się z dwóch elektrolitów, wpiętych pomiędzy L i N a przewód ochronny.

Przy prądzie przemiennym kiepsko to widzę.

Zdecydowanie lepiej winien się sprawdzić filtr np. CLCLC, gdzie C to kilkanaście nF, zaś L to kilkanaście zwojów drutu przewleczone przez spory koralik ferrytowy. Wszak lepszą filtrację napięcia anodowego uzyskuje się przez rozbudowanie filtru aniżeli tylko zwiększenie pojemności.
  • Poziom 28  
    Dlaczego kiepsko? Przecież takie rzeczy się robi. Nie będzie tłumiło zakłóceń? I jak miej więcej powinien wyglądać filtr o którym mówisz?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    EBC41 napisał:
    Dlaczego kiepsko? Przecież takie rzeczy się robi.

Kondensatorów elektrolitycznych nie stosuje się w filtrach przeciwzakłóceniowych. Dlatego "elektrolity" to kiepski pomysł. Zapewne to pomyłka, bo dalej piszesz o pojemnościach rzędu nF. Wartość można dobrać empirycznie, zacząłbym od 0.1uF. Można też zastosować jakiś gotowy filtr sieciowy wymontowany z jakiegoś zasilacza impulsowego lub innego urządzenia, np. pomiarowego.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 32  
    OTLamp napisał:
    "elektrolity" to kiepski pomysł.

Chyba że Autor koniecznie chciałby sobie postrzelać 8-O
    Cytat:
    Można też zastosować jakiś gotowy filtr sieciowy wymontowany z jakiegoś zasilacza impulsowego lub innego urządzenia, np. pomiarowego.

Albo zakupiony za parę złoty nawet i u szmaciarza ;) na warszawskim Wolumenie a pewnie nie tylko tam. Piękny klasyk godny zabytkowego lampowego sprzętu.
    Dwa kable po lewej do sieci, dwa niebieskie po prawej do zasilanego urządzenia, zielonym do góry... znaczy do chassis :lol: Tak jak starsi już mówili: takie cóś oznaczone jako SILESIA FPpz-804 ma w sobie kondensator 100nF między tymi niebieskimi po prawej, dwa po 2,5nF miedzy zielonym a każdym z tychże niebieskch - i do tego 2 cewki po 2.5mH pomiędzy każdym z niebieskich po lewej i odpowiednio po prawej. Wytrzymuje 250V i 2A (trafiają się też większe na większy prąd ale do radia i taki wystarczy aż nadto. Są też inne, podobne ale wyraźnie mniejsze wykonania, (stosowane np. w odkurzaczach) zawierające indukcyjności rozproszone - ich rolę pełnią spiralne okładziny kondensatorów.
    Ale gwarancji że pomoże nie ma, zwłaszcza jeśli odbiornik nie ma anteny ferrytowej: przewody sieciowe w ścianach są bardzo skutecznymi antenami emitującymi zakłócenia zasilaczy impulsowych, komputerów, świetlówek kompaktowych itd. Najskuteczniejsze byłoby... wywiezienie radia na wieś.
  • Poziom 28  
    Już kumam, rzeczywiście trochę lekka gafa z mojej strony z tymi elektrolitami :). A czy ktoś z was miałby taki filtr na sprzedaż?
  • Poziom 23  
    Ja mam, po kosztach zwyklego poleconego lub priorytetu, jak wolisz.
    Co prawda wyprodukowany w '93, ale nie rzuca się to za bardzo w oczy.

MIFLEX KSPpz-10
    2,2µF+/-20% X2
    2x2,5nF-40%Y
    250V~ 6.3A

Na zdjęciu wygląda jakby był wgnieciony, jednak nie jest - to 'gra świateł' i brud/otarcia na aluminium, leżał na dnie szuflady z gratami.

• Poziom 28  
    To i tak będzie wmontowane poza radiem w jakiś kontakt o ile się do niego zmieści.
  • Poziom 23  
    Na upartego do puszki gniazdka powinien się zmieścić, o ile samo gniazdko nie sięga zbyt głęboko. Ten akurat jest dość gruby - w przybliżeniu walec 4x2cm, bo to jednak większy kaliber, od odkurzacza. Mialem gdzieś mniejszy, od 65W silnika ale nie mogę znaleźć.

Gdybyś złaził sklepy, można spróbować poszukać czegoś takiego::

To już nowa produkcja, podwójny filtr CLC: 100nF, 1mH, 2,2nF - chyba dedykowany do przetwornic niewielkiej mocy. Niestety nie mam nadmiarowego, ani też nie wiem gdzie je można zakupić luzem.
  • Poziom 32  
    GrandMasterT napisał:
    Na upartego do puszki gniazdka powinien się zmieścić, o ile samo gniazdko nie sięga zbyt głęboko. Ten akurat jest dość gruby - w przybliżeniu walec 4x2cm, bo to jednak większy kaliber, od odkurzacza. Mialem gdzieś mniejszy, od 65W silnika ale nie mogę znaleźć.

A jak przyjdzie babcia i włączy do tak spreparowanego gniazdka żelazko albo czajnik elektryczny o mocy 1KW a nawet więcej? 8-O
    To już chyba lepiej wmonotować taki filtr do obudowy przeznaczonej dla zasilacza wtyczkowego.
  • Poziom 28  
    Tylko wiesz Tomek, pisząc gniazdko ja miałem na myśli coś ala przedłużacz, albo to o czym Ty piszesz czyli taką małą obudowę plastikową. A na wierzchu dorobić gniazdko. Będzie widać że to jest coś specjalnego :).

A tytułem malego OT, jaką antenę byście polecali dorobić do tego radyjka? Bede montował na dachu satelitę i idąc za ciosem zrobił bym też coś takiego, plus oczywiście uziemienie.
  • Poziom 23  
    Tomek Janiszewski napisał:

A jak przyjdzie babcia i włączy do tak spreparowanego gniazdka żelazko albo czajnik elektryczny o mocy 1KW a nawet więcej? 8-O

To nic się nie stanie, bo ten filterek pracował z 1kW silnikiem.
    A czajnik to się zazwyczaj włącza w kuchni.
    Zresztą niezależnie od tego, gniazdka specjalnego przeznaczenia wypada jakoś oznakować. Wkładając taki filterek do puszki razem z nim na wszelki wypadek wstawiłbym bezpiecznik topikowy.

A tak wracając do tematu:
    Minimalnie tylko naruszając wygląd radia, poprzez dodanie koralika na kablu zasilającym, powinno dać radę odciąć trochę zakóceń. W swoim bloku wzmacniaczy mikrofonowych dodałem coś takiego (w zasadzie to przywróciłem, bo to było tam od początku, ale wyjąłem w trakcie przebudowy zasilacza), ponieważ kabel zasilający niejako 'wciągał' do środka przeróżne zakłócenia z sieci. Sprawdza się całkiem nieźle, jak na taki prymityw.

• Poziom 31  
    Drogi Kolego ! Osobiście radził bym ten filtr zamontować do radia a nie do gniazdka. Ja wiem że zabytkowe i nie profanuje się zabytków zbędnymi dodatkami ale w tym wypadku proponuję zrobić wyjątek. Tak na marginesie podobne filtry tylko trochę bardziej rozbudowane były stosowane w pralkach automatycznych typu WIATKA. Tam masz dwa zespoły kondensatorów plus potężny dławik. Jak to umieścisz w metalowej puszce i przepuścisz przez to zasilanie a uziemienie filtra podłączysz poprzez zacisk uziemienia twego radia powinno być dobrze. Resztę znasz a jako miłośnik radia retro musisz być fachowcem i sobie dalej poradzisz. Pozdrawiam !:))
  • Poziom 28  
    Mi nie chodzi o profanowanie starego radia. Mam narazie 2 odbiorniki a nie wiadomo na jakiej ilości się skończy. Nie będę dokładał do każdego po takim filtrze..
  • Poziom 31  
    No to już twój wybór Baw się dobrze !