Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przystawka zasilająca do radia lampowego

EBC41 16 Apr 2010 16:04 5312 14
 • #1
  EBC41
  Level 28  
  Hej,
  Ostatnio w mojej głowie narodził się taki pomysł, wszystko było spowodowane tym że w moim poemacie II słyszę wszystkie maszyny elektryczne podłączone do tej samej podstacji trafo. W dodatku nie chcę zbytnio nadwyrężać żarzenia lamp zbyt wysokim napięciem, w mieście zdarza się w sieci mam nawet do 240V co jest zbyt dużą wartością. Ogólnie ma to wyglądać tak. Najpierw szeregowo rezystor redukcyjny, a za nim prosty filtr składający się z dwóch elektrolitów, wpiętych pomiędzy L i N a przewód ochronny. Patrząc w karty katalogowe odbiorników które mam w posiadaniu (Stolica i Poemat II) postanowiłem dać dwa, przełączane, rezystory. Jeden 35 om a drugi 40 (spadek napięcia na nim ma być 10V, wiadomo że przy 240 w sieci i tak trochę mały, ale lepszy taki niż żaden). Moc obydwu z zapasem, czyli 5 lub nawet 7W. Zastanawiam się też jakie dać elektrolity. W odbiorniku Saba Meersburg 7 były 1nF, w zasilaczach ATX widziałem około 200nF, a o ile dobrze pamiętam to gdzieś widziałem nawet 1µ. Jaki dać aby zagwarantować w miarę czysty odbiór? Czy też może taki "patent" jest kompletnie zły i nie będzie działał?

  PS. Jestem pewien że zakłócenia nie są spowodowane uszkodzeniem radia, zimą w sobotę albo niedziele, radio odbiera czyściutko. Za to latem momentami nie da się zrozumieć audycji od zakłóceń.
 • #2
  Futrzaczek
  Admin of Retro group
  Quote:
  a za nim prosty filtr składający się z dwóch elektrolitów, wpiętych pomiędzy L i N a przewód ochronny.

  Przy prądzie przemiennym kiepsko to widzę.

  Zdecydowanie lepiej winien się sprawdzić filtr np. CLCLC, gdzie C to kilkanaście nF, zaś L to kilkanaście zwojów drutu przewleczone przez spory koralik ferrytowy. Wszak lepszą filtrację napięcia anodowego uzyskuje się przez rozbudowanie filtru aniżeli tylko zwiększenie pojemności.
 • #3
  EBC41
  Level 28  
  Dlaczego kiepsko? Przecież takie rzeczy się robi. Nie będzie tłumiło zakłóceń? I jak miej więcej powinien wyglądać filtr o którym mówisz?
 • #4
  OTLamp
  Tube devices specialist
  EBC41 wrote:
  Dlaczego kiepsko? Przecież takie rzeczy się robi.

  Kondensatorów elektrolitycznych nie stosuje się w filtrach przeciwzakłóceniowych. Dlatego "elektrolity" to kiepski pomysł. Zapewne to pomyłka, bo dalej piszesz o pojemnościach rzędu nF. Wartość można dobrać empirycznie, zacząłbym od 0.1uF. Można też zastosować jakiś gotowy filtr sieciowy wymontowany z jakiegoś zasilacza impulsowego lub innego urządzenia, np. pomiarowego.
 • #5
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  OTLamp wrote:
  "elektrolity" to kiepski pomysł.

  Chyba że Autor koniecznie chciałby sobie postrzelać 8-O
  Quote:
  Można też zastosować jakiś gotowy filtr sieciowy wymontowany z jakiegoś zasilacza impulsowego lub innego urządzenia, np. pomiarowego.

  Albo zakupiony za parę złoty nawet i u szmaciarza ;) na warszawskim Wolumenie a pewnie nie tylko tam. Piękny klasyk godny zabytkowego lampowego sprzętu.
  Przystawka zasilająca do radia lampowego
  Dwa kable po lewej do sieci, dwa niebieskie po prawej do zasilanego urządzenia, zielonym do góry... znaczy do chassis :lol: Tak jak starsi już mówili: takie cóś oznaczone jako SILESIA FPpz-804 ma w sobie kondensator 100nF między tymi niebieskimi po prawej, dwa po 2,5nF miedzy zielonym a każdym z tychże niebieskch - i do tego 2 cewki po 2.5mH pomiędzy każdym z niebieskich po lewej i odpowiednio po prawej. Wytrzymuje 250V i 2A (trafiają się też większe na większy prąd ale do radia i taki wystarczy aż nadto. Są też inne, podobne ale wyraźnie mniejsze wykonania, (stosowane np. w odkurzaczach) zawierające indukcyjności rozproszone - ich rolę pełnią spiralne okładziny kondensatorów.
  Ale gwarancji że pomoże nie ma, zwłaszcza jeśli odbiornik nie ma anteny ferrytowej: przewody sieciowe w ścianach są bardzo skutecznymi antenami emitującymi zakłócenia zasilaczy impulsowych, komputerów, świetlówek kompaktowych itd. Najskuteczniejsze byłoby... wywiezienie radia na wieś.
 • #6
  EBC41
  Level 28  
  Już kumam, rzeczywiście trochę lekka gafa z mojej strony z tymi elektrolitami :). A czy ktoś z was miałby taki filtr na sprzedaż?
 • #7
  GrandMasterT
  Level 24  
  Ja mam, po kosztach zwyklego poleconego lub priorytetu, jak wolisz.
  Co prawda wyprodukowany w '93, ale nie rzuca się to za bardzo w oczy.

  MIFLEX KSPpz-10
  2,2µF+/-20% X2
  2x2,5nF-40%Y
  250V~ 6.3A

  Na zdjęciu wygląda jakby był wgnieciony, jednak nie jest - to 'gra świateł' i brud/otarcia na aluminium, leżał na dnie szuflady z gratami.

  Przystawka zasilająca do radia lampowego
 • #8
  EBC41
  Level 28  
  To i tak będzie wmontowane poza radiem w jakiś kontakt o ile się do niego zmieści.
 • #9
  GrandMasterT
  Level 24  
  Na upartego do puszki gniazdka powinien się zmieścić, o ile samo gniazdko nie sięga zbyt głęboko. Ten akurat jest dość gruby - w przybliżeniu walec 4x2cm, bo to jednak większy kaliber, od odkurzacza. Mialem gdzieś mniejszy, od 65W silnika ale nie mogę znaleźć.

  Gdybyś złaził sklepy, można spróbować poszukać czegoś takiego::

  Przystawka zasilająca do radia lampowego

  To już nowa produkcja, podwójny filtr CLC: 100nF, 1mH, 2,2nF - chyba dedykowany do przetwornic niewielkiej mocy. Niestety nie mam nadmiarowego, ani też nie wiem gdzie je można zakupić luzem.
 • #10
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  GrandMasterT wrote:
  Na upartego do puszki gniazdka powinien się zmieścić, o ile samo gniazdko nie sięga zbyt głęboko. Ten akurat jest dość gruby - w przybliżeniu walec 4x2cm, bo to jednak większy kaliber, od odkurzacza. Mialem gdzieś mniejszy, od 65W silnika ale nie mogę znaleźć.

  A jak przyjdzie babcia i włączy do tak spreparowanego gniazdka żelazko albo czajnik elektryczny o mocy 1KW a nawet więcej? 8-O
  To już chyba lepiej wmonotować taki filtr do obudowy przeznaczonej dla zasilacza wtyczkowego.
 • #11
  EBC41
  Level 28  
  Tylko wiesz Tomek, pisząc gniazdko ja miałem na myśli coś ala przedłużacz, albo to o czym Ty piszesz czyli taką małą obudowę plastikową. A na wierzchu dorobić gniazdko. Będzie widać że to jest coś specjalnego :).


  A tytułem malego OT, jaką antenę byście polecali dorobić do tego radyjka? Bede montował na dachu satelitę i idąc za ciosem zrobił bym też coś takiego, plus oczywiście uziemienie.
 • #12
  GrandMasterT
  Level 24  
  Tomek Janiszewski wrote:

  A jak przyjdzie babcia i włączy do tak spreparowanego gniazdka żelazko albo czajnik elektryczny o mocy 1KW a nawet więcej? 8-O


  To nic się nie stanie, bo ten filterek pracował z 1kW silnikiem.
  A czajnik to się zazwyczaj włącza w kuchni.
  Zresztą niezależnie od tego, gniazdka specjalnego przeznaczenia wypada jakoś oznakować. Wkładając taki filterek do puszki razem z nim na wszelki wypadek wstawiłbym bezpiecznik topikowy.

  A tak wracając do tematu:
  Minimalnie tylko naruszając wygląd radia, poprzez dodanie koralika na kablu zasilającym, powinno dać radę odciąć trochę zakóceń. W swoim bloku wzmacniaczy mikrofonowych dodałem coś takiego (w zasadzie to przywróciłem, bo to było tam od początku, ale wyjąłem w trakcie przebudowy zasilacza), ponieważ kabel zasilający niejako 'wciągał' do środka przeróżne zakłócenia z sieci. Sprawdza się całkiem nieźle, jak na taki prymityw.

  Przystawka zasilająca do radia lampowego
 • #13
  Radiowiec 2
  Level 31  
  Drogi Kolego ! Osobiście radził bym ten filtr zamontować do radia a nie do gniazdka. Ja wiem że zabytkowe i nie profanuje się zabytków zbędnymi dodatkami ale w tym wypadku proponuję zrobić wyjątek. Tak na marginesie podobne filtry tylko trochę bardziej rozbudowane były stosowane w pralkach automatycznych typu WIATKA. Tam masz dwa zespoły kondensatorów plus potężny dławik. Jak to umieścisz w metalowej puszce i przepuścisz przez to zasilanie a uziemienie filtra podłączysz poprzez zacisk uziemienia twego radia powinno być dobrze. Resztę znasz a jako miłośnik radia retro musisz być fachowcem i sobie dalej poradzisz. Pozdrawiam !:))
 • #14
  EBC41
  Level 28  
  Mi nie chodzi o profanowanie starego radia. Mam narazie 2 odbiorniki a nie wiadomo na jakiej ilości się skończy. Nie będę dokładał do każdego po takim filtrze..
 • #15
  Radiowiec 2
  Level 31  
  No to już twój wybór Baw się dobrze !