Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz estradowy z pełnymi zabezpieczeniami

szymon1913 16 Kwi 2010 16:24 26216 74
  • Wzmacniacz estradowy z pełnymi zabezpieczeniami

Witam chciałem przedstawić moją konstrukcje wzmacniacza estradowego.
    Moc tej końcówki wynosi po pomiarze 2x350W 8ohm trafa 1,5kW 2x60VAC oraz 50W 2x12VAC filtracja główna 12x6800u na 100V 5 par irfp240/9240 na kanał chłodzenie wymuszone tunelowe. Przewody do zasilania końcówek 6mm kw przewody sygnałowe ekranowane.
    posiada filtry aktywne dolnoprzepustowy płynnie regulowany zbudowany na TL072 załączany na każdy kanał oraz subsoniczny 37Hz -3dB zbudowany także na TL072.posiada zabezpieczenia zwarciowe, przeciążeniowe które są zaaplikowane w końcówce, DC zrealizowane na 2 tranzystorach i optotriakach ,ciche załączanie są to proste układy czasowe sterujące pracą przekaźników, soft start, termiczne z płynna reg obrotów wentylatora są 2 czujniki jeden bimetaliczny odłancza końcówki przy 95C oraz termistor do reg obrotów.obudowa wykonana z blachy 2mm cięta laserem i gięta krawędziarką, waga całości około 25kg. Końcówka nie generuje żadnych słyszalnych szumów i przydźwięków Pozdrawiam

Wzmacniacz estradowy z pełnymi zabezpieczeniami Wzmacniacz estradowy z pełnymi zabezpieczeniami Wzmacniacz estradowy z pełnymi zabezpieczeniami Wzmacniacz estradowy z pełnymi zabezpieczeniami

Fajne!
  • Megger
  • #2 16 Kwi 2010 16:30
    yogi009
    Poziom 41  

Sama konstrukcja od strony wykonania na wysokim poziomie. Skąd pozyskałeś taką ładną, zwartą obudowę ? W środku wzorcowy porządek, wszystko poukładane, wiązki spięte, chyba się musiałeś wcześniej naczytać komentarzy do poprzednich konstrukcji. Wesprzyj jeszcze temat dokładną i pełną dokumentacją, może być ona przydatna dla następnych konstruktorów. Gratulacje.

• #3 16 Kwi 2010 16:33
    szymon1913
    Poziom 19  

Obudowę rysowałem na kartce jako płaszczyzna a potem cięcie laserem i krawędziarka.

• #4 16 Kwi 2010 16:35
    gófer
    Poziom 34  

Jaki był koszt wykonania tej końcówki?

• #5 16 Kwi 2010 16:38
    szymon1913
    Poziom 19  

koszty troszkę przerażają ponieważ ja nie toleruję robienia czegoś ze starych części około 2500zł :)

• #6 16 Kwi 2010 17:31
    JacobG
    Poziom 21  

Fajnie, lecz nie ma symetrycznych wejść.

• #7 16 Kwi 2010 17:37
    szymon1913
    Poziom 19  

symetryczne wejścia łatwo powiedzieć ale zrobić to już nie tak łatwo i są one zbędne jeśli nie przesyłamy sygnału miedzy mikserem a końcówką na więcej niż 2m.

• #8 16 Kwi 2010 18:04
    Tonsilowiec16
    Poziom 12  

Uuu jak z pod igły jestem pełny podziwu.

Powiedz mi czy te wszystkie płytki trawiłeś sam ?
    I mógłbym prosić jakiś schemacik albo powiedz jak te diody zrobiłeś na froncie.

• #9 16 Kwi 2010 18:07
    szymon1913
    Poziom 19  

Tak płytki trawiłem sam w domu metodą termostransferu, diody są zamontowane w specjalnych oprawkach które można zakupić w TME.

• Megger
  • #10 16 Kwi 2010 18:46
    Dj Joker
    Poziom 26  

Witam. Zatkało mnie. Jak by dodać napisy, to była by jak fabryczna, i mówię poważnie, koniecznie napisy i jak fabryczna!!

• Megger
  • #11 16 Kwi 2010 20:02
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ja mam kilka uwag:
    1.

szymon1913 napisał:
    symetryczne wejścia łatwo powiedzieć ale zrobić to już nie tak łatwo [...]
    A jaki to problem? Bo ja nie widzę żadnego... Link

2.
    szymon1913 napisał:
    Obudowę rysowałem na kartce jako plaszczyzna a potem cięcie laserem i krawędziarka.
    Ale do końca jej chyba nie przemyślałeś, otwory wentylacyjne z przodu i z tylu również wyglądają jak "ozdoba"... Szczeliny powinny być dużo szersze.

3.
    szymon1913 napisał:
    koszty troszkę przerażają [...] około 2500zł :)
    Jak nie szkoda Ci kasy ok. ale transformator dużo za duży spokojnie do takiej mocy wystarczył by 1kW, a z tego można by było wycisnąć spokojnie 2x600W... Pojemności w zasilaczu też są przesadzone polowa tego by była aż nadto. Chyba że ma pracować z impedancja 4Ω to ok. (choć filtracja i tak przesadzona :] ). Dalej 80W rezystor w miękkim starcie to też przesada i jeszcze parę innych rzeczy jest mocno na wyrost, ale nie będę o tym już wspominał. Takie przesadzanie nie świadczy o solidności wykonania, ale o małym doświadczeniu projektanta. Nie pisze tego złośliwie po prostu wejdzie ktoś "zielony" i pomyśli, że tak trzeba a to nie prawda, bo to tylko przesada autora.

4. Jeżeli wentylator dałeś z przodu to mogłeś go przysunąć maksymalnie do radiatora, bo tak to nie jest chłodzenie tunelowe...

Plusy? Ładnie, estetycznie wygląda. Mimo wszystko porządek w środku pospinane kabelki, ale te płytki po lewej (patrząc od przodu) jakieś ogromne mogłeś "poprzytulać" do siebie elementy na nich. Dobrze rozwiązałeś też ułożenie radiatora jako taki "naturalny" dystans przedwzmacniacza i koncówki od transformatora.

Teraz pytania:
    1. Do czego masz zamiar go używać? (dom, estrada; jakie kolumny?)
    2. Z tego opisu mało co wynika, napisz co tam w ogóle siedzi prócz końcówek, pokaz jakieś schematy.
    3. Po co aż 4 speakon'y?
    4. No i powiedz coś o odsłuchu? Co słychać w głośnikach, gdy rozkręcisz na maksa bez sygnału?
    5. Podaj wymiary i orientacyjną wagę.

• #12 16 Kwi 2010 20:16
    szymon1913
    Poziom 19  

Szczeliny nie są za małe nie utrudniają przepływu powietrza.
    Końcówka będzie pracować przy 4ohm ,wentylator nie może być przysunięty ponieważ przez profil tego radiatora wytwarzały sie zawirowania powietrza i wogole nie przedmuchiwal przez srodek. Używam go na estradzie napędza satlity na 12" +driver do tego będe dokupywał bas na 15" 4 speakony po to żeby nie było problemu z podłączeniem wielu kolumn bo mam zamiar jednym kanałem ciągnać satelity a drugim basy. Schematy dodam oczywiście tylko je poskładam do kupy.

Na pytanie o wymiary 58cm szerokosc dlugosc 44cm wysokosc 14,5cm
    Co słyszę gdy rozkrece na maksa potencjometr.. kompletnie nic zupełna cisza :)

• #13 16 Kwi 2010 20:18
    Dj Joker
    Poziom 26  

Kolega, poda wzór płytki i schemat do filtru subsonicznego :)

• #15 16 Kwi 2010 20:49
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

szymon1913 napisał:
    Używam go na estradzie [...] wymiary 58cm szerokość długość 44cm wysokość 14,5cm
    Jeżeli używasz go na estradzie to powinieneś myśleć przyszłościowo tzn. wymiary powinny być standardowe czyli szerokość 19" (wraz z uchwytami do montażu) wysokość 2-3U. Wejścia też powinny być standaryzowane tj. Jack lub XLR, ewentualnie RCA jako dodatek.
    Poza tym dużo tam powietrza w środku to też nie jest pożądane przy transporcie...

• #16 16 Kwi 2010 21:16
    398216
    Usunięty  
  • #17 16 Kwi 2010 21:19
    robson132
    Poziom 20  

Ogólnie wykonanie wzorowe nie ma się do czego przyczepić przewody super po prowadzone i ta dbałość o szczegóły, ale jak zobaczyłem koszt wykonania 2500zł to mnie zatkało może to moje zdanie ale nie widać tej kasy w środku,mogłeś pomyśleć nad czymś nowocześniejszym np. końcówki mocy w klasie D jeśli masz taki budżet.
    Ale jeszcze raz gratuluję bo konstrukcja udana.:D

• #18 16 Kwi 2010 21:36
    szymon1913
    Poziom 19  

Mi takie złącza odpowiadają bo jakikolwiek mikser dla DJ ma wyjścia RCA i mi inne nie sa potrzebne.Takie ustawienie kontrolek i potencjometrów mi pasuje,a co do oprawek to robiac tylko dziury w obudowie i wsadzajac diody wygladalo by to szpetnie.

• #19 16 Kwi 2010 21:56
    JacobG
    Poziom 21  

Jeżeli używasz do dyskotek i leży ona koło miksera to spoko, ale jak byś miał pytą ciągnąć 30 m to nie było by fajnie

• #20 16 Kwi 2010 22:39
    yogi009
    Poziom 41  

Odezwali się Koledzy z naprawdę dużym doświadczeniem, aż miło posłuchać profesjonalnych i rzeczywiście konstruktywnych elementów dyskusji nad merytoryczną częścią projektu. Mimo wszystko warto pamiętać, że nie każdy posiada 20-30 lat doświadczenia w konstruowaniu takich urządzeń od podstaw, dla mnie ten wzmacniacz jest wykonany na bardzo wysokim poziomie. Fakt nieprzemyślenia do końca pewnych rozwiązań wynika prawdopodobnie z rozgryzania tej części elektronicznej skarbnicy wiedzy praktycznej, jak sądzę następne wykonania będą jeszcze bardziej dopieszczone. Myślę też, że użytkowanie zweryfikuje solidność i niezawodność konstrukcji podczas pracy. Jeszcze raz brawo, a co do wielkości i rozmieszczenia gałek i lampek - powiem tylko tak: w Alfreda Nobla nikt nie wierzył, a Einstein miał z matmy dwóję. A jednak...

• #21 16 Kwi 2010 22:56
    Frog_Qmak
    Poziom 25  

Jedna z lepszych konstrukcji, jakie widziałem na elektrodzie, wykonanie PERFEKCYJNE, jestem pod wrażeniem estetyki. Co prawda w życiu bym nie dał takich pieniędzy na końcówkę mocy, ale skoro Twoim zdaniem jest tego warta, to nic, tylko się cieszyć, bo jest z czego.
    jeszcze pytanie, po co zastosowałeś diody we wnętrzu i co pokazują te na obudowie?
    Jak jest z wentylatorem, przy jakiej "na oko" mocy się włącza?

• #22 16 Kwi 2010 23:03
    skaktus
    Poziom 37  

2500 ? Drogo...

Zmień chłodzenie, jak już było pisane. Teraz wcale nie masz tunelowego, tylko tunel z lekkim nawiewem.

• #23 16 Kwi 2010 23:14
    szymon1913
    Poziom 19  

diody we wnętrzu są serwisowe w razie nieprawidłowego działania odkręcam obudowe i wiem co jest nie tak.Te na przodzie pokazują zielona prawidlowa praca kanału czerwona pojawienie się DC a brak świecenia obydwu i słyszalny szum wentylatora oznacza załączenie zabezpieczenia termicznego. Wentylator zaczyna się kręcic przy około 40C potem wraz z temperaturą rosną płynnie obroty aż do osiągnięcia maks mocy wentylatora czyli 10W przy temp okolo 70C.

• #24 16 Kwi 2010 23:38
    yogi009
    Poziom 41  

Coraz ciekawszy jestem szczegółów opisu konstrukcji. Myślę, że zrobiłeś bardzo dobry kawałek roboty, a dyskusja nad nią może przynieść efekt w postaci dopracowanego wzorca. Nawet jeśli trzeba się pozbyć nieco pojemności i poprawić chłodzenie, to materiał do dyskusji jest niebanalny. Możesz nieco rozszerzyć opis sposobu wykonania takiej obudowy ? I koszt tej operacji ?

• #25 16 Kwi 2010 23:46
    szymon1913
    Poziom 19  

obudowe trzeba rozrysowac na plaszczyźnie czyil wszystkie ścianki i zagięcia przed ich wyginaniem wszystkie wymiary muszą byc podane dokładnie i wtedy dajemy taki projekt do wpisania na laser CNC wycina on wszystkie otwory w blasze a nastepnie wedlug narysowanych lini blacha jest zaginana na krawędziarce, koszty wykonania takiej obudowy dla kogoś kto nie ma znajomości w firmie z takim sprzętem to pewnie będą spore ja nie zapłaciłem za nią nic :)

• #26 17 Kwi 2010 00:20
    arek59
    Poziom 29  

Wszystko bardzo ładnie wykonane i poukładane, podoba mi się. Mam również kilka uwag.
    - Nie lepiej było by zrobić jedną płytę główną zabezpieczeń i filtrów niż kilka mniejszych?
    - Bym zmniejszył obudowę i ulepszył chłodzenie. Cały wzmacniacz można było by upchać w połowę mniejsza obudowę.
    - Dorobił bym osłonę tunelową z plastiku lub blachy i umieścił bym miedzy radiatorem a wentylatorem, skutecznie poprawi to chłodzenie.
    - Dał bym jeszcze wyłącznik bimetaliczny na rezystorze od soft startu tak dla bezpieczeństwa. Zabezpieczyło by to przed nieprzyjemną spalenizną PCB i rezystora gdy by nie załączył się przekaźnik soft startu.
    Narazie tyle dostrzegłem (nie które już wyżej kolegi wspomnieli) ale ogólnie konstrukcja jest spoko. Ogólnie jest to kwestia gustu i wymagań jakie sobie postawił autor.

• #27 17 Kwi 2010 09:37
    Thunderacer
    Poziom 15  

Cześć,
    piszesz

Cytat:
    Używam go na estradzie

Warto więc, abyś zainteresował się klasą D, obniżając w ten sposób koszta (mniejsze trafo etc), podwyższając sprawność wzmacniacz będzie wymagał mniej rozbudowanego układu chłodzenia, zmniejszysz gabaryty wzmacniacza.... Poziom zniekształceń w klasie D spokojnie wystarczy do estradowego odłuchu.
    Cytat:
    Front panel, mimo staranności i precyzji, też do udanych zaliczyć nie mogę - kto widział takie (niesymetryczne) ustawienie potencjometrów względem kontrolek?

Czy wszystko musi być budowane według jakiegoś oklepanego schematu? Asymetria jest w modzie.
    Cytat:
    kontrolki - w tych oprawkach też jakoś mi nie pasują... Gałki jakieś za małe się wydają...

Wprawdzie o gustach się nie dyskutuje, to jednak, z całym szacunkiem dla Ciebie Matys, ten wzmacniacz wygląda z zewnątrz dobrze, co trudno jest mi powiedzieć o którejkolwiek z Twoich konstrukcji.
    Pzdr

• #28 17 Kwi 2010 10:04
    szymon1913
    Poziom 19  

Chłodzenie jest tak wykonane że chłodzi radiator i mała część powietrza owiewa także inne układy więc nie potrzebuje go zmieniać na upartego moge wentylator przesunąć bo jest możliwość regulacji.Gdyby soft start sie nie załączył odczujemy to ponieważ napięcie będzie siadać i zabezpieczenie będzie się załączało dużo szybciej.Dlaczego kilka płytek ponieważ w razie naprawy wymieniam mniejszy moduł.
    Dlaczego nie klasa D ponieważ nie mam odpowiedniego sprzętu żeby stowrzyć taki wzmacniacz a wogóle nie przekonuje mnie ta klasa.

• #29 17 Kwi 2010 10:27
    spirytusik84
    Poziom 23  

Witam widzę że skończyłeś holtona 400 z dodatkową parą o wykonanie której prosiłem przema 27 https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1202397
    moje końcówki stanęły z powodu ważniejszych wydatków ale przynajmniej widzę że to dobra konstrukcja i dodatkowa para pozwala na większą moc przy 8ohm pozostaje mi pogratulować według mnie wyszło super jak na sprzęt wykonany w domu. Pozdrawiam!

• #30 17 Kwi 2010 11:42
    Thunderacer
    Poziom 15  

Cześć,

Cytat:
    Dlaczego nie klasa D ponieważ nie mam odpowiedniego sprzętu żeby stowrzyć taki wzmacniacz a wogóle nie przekonuje mnie ta klasa.

O ile brak aparatury do przeprowadzenia pomiarów, przy budowie wzmacniacza klasy D jest jeszcze zrozumiały, to brak przekonania do tej klasy jest niemal niewybaczalny. Na całym świecie inżynierowie coraz chętniej stosują wzmacniacze impulsowe, co jest podyktowane między innymi gabarytami i ekonomią. Osiągnięcie 1kW (nie piszę tu o PMPO, czy podobnych wynalazkach audiofili), wymagałoby w klasie AB, przy najbardizej optymistycznych prognozach niemal dwukrotnie większego poboru mocy z sieci!
    pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME