Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chieftec model: CFT-600-14CS zwarty jest Mosfet 14NK50.

16 Kwi 2010 16:32 4577 13
  • Poziom 17  
    Witam
    Jak w temacie - po rozebraniu okazało się ze na stronie pierwotnej zwarty jest Mosfet 14NK50, a sęk w tym, że nigdzie nie mogę go dostać - czy istnieje jakiś dostępny zamiennik?
    Dodatkowo szukam schematu tego zasilacza, a jeśli by ktoś miał to będę wdzięczny.

Pozdrawiam.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jeśli ma być w TO247 to z podobnych chociażby IRFP450 - porównaj sobie parametry.
    Schemat pewnie ma producent :wink:
  • Poziom 17  
    Jasne w takim razie zamawiam, a spytam czy lepiej jest parę wymienić na identyczne czy jeden sprawny zostawić?
    Przydałoby się wiedzieć, który tranzystor się uszkodził, a właściwie jaką wcześniej funkcję pełnił i w jakiej obudowie.
  • Poziom 17  
    Są to tranzystory sterujące przetwornicą po stronie pierwotnej (sterują transformatorami), a że nie mam schematu i nie jestem ekspertem jeśli chodzi o zasilacze impulsowe więc ciężko mi określić ich nazwę.
    Ok, to wrzuć dobrą fotkę PCB od góry z zaznaczonym miejscem gdzie siedzi uszkodzony nMOSfet.
  • Moderator
    Witam.
    Wymienić należy oczywiście oba tranzystory...

Natomiast schemat szanowni koledzy WojtasJD i hery jest na Elektrodzie tam gdzie powinien być, a jest opisany jako: Chieftec model CFT-500-A12S_ALL lecz różni się tylko zastosowanymi tranzystorami.
    Pozdrawiam Brać lutującą. :D
    Faktycznie, ja tam rzadko zaglądam, najczęściej do naprawianych zasilaczy (nie koniecznie komputerowych) schematów brak, trzeba rozpracowywać :|

PS - gdzie się podziała 12V3 ? :wink:
  • Moderator
    WojtasJD napisał:
    Gdzie się podziała 12V3 ? :wink:

:arrow: *12V1, 12V3 combinated max 300V :D
  • Poziom 17  
    Te wylutowane pola to miejsca gdzie siedziały tranzystory, a wiec jak sądzicie - podejdą inne?
  • Pomocny post
    Specjalista - zasilacze komputerowe
    Schemat jest do serii A12S, który jest na elektrodzie dotyczy tylko i wyłącznie zasilaczy A12S, a Twój zasilacz 14CS to zupełnie inna konstrukcja.

Tranzystory, które wylutowałeś nie sterują transformatorami jak wcześniej napisałeś, a pracują w układzie aktywnego PFC.
    Spokojnie możesz wstawić IRFP450, ale pamiętaj o wymianie podkładki silikonowej na większą, a oczywiście wymieniaj dwa tranzystory.

Przed uruchomieniem koniecznie sprawdź rezystory czy nie mają przerwy.
    Bez wylutowywania sprawdź czy nie mają zwarcia diody oraz dwa tranzystory w obudowie SOT-23 (PNP i NPN) widoczne na zdjęciach poniżej.

Chieftec model: CFT-600-14CS zwarty jest Mosfet 14NK50. Chieftec model: CFT-600-14CS zwarty jest Mosfet 14NK50.

Zasilacz uruchamiaj koniecznie poprzez żarówkę o mocy około 150-200W, ale nie mniejszą :!: .

Po włączeniu zasilacza do sieci żarówka powinna na chwilkę błysnąć :idea: i zgasnąć, po zwarciu zielonego do masy też powinna się na sekundę zaświecić i zgasnąć, a napięcia na stronie wtórnej nawet bez żadnych obciążeń powinny być w normie.
    Napięcie na elektrolicie głównym powinno wynosić około 380V :D
  • Poziom 17  
    Diody mają zwarcie - jakie to są diody, i na jakie wymienić, a tranzystory wyglądają na dobre – nie zwierają.
  • Specjalista - zasilacze komputerowe
    Diody to: 1N4148.