Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BESTER SPB 315 jako Zasilanie Migomatu

16 Kwi 2010 16:38 5578 6
 • Poziom 11  
  Witam Szanownych Kolegów .Zrobiłem Tak jak w tytule - urządzenie działa bardzo sympatycznie od 75 % do 100% drugiego (większego ) zakresu Napięcie 59 V /120 do 340A . Drut 1.2 mm (sprawdzane tez na drucie 0.8 mm). Przy niższym prądzie spawania urządzenie zachowuje się w następujący sposób : załapanie spawania i po 1 do 2 sekund prąd spawania maleje gwałtownie (efekt wysycania transduktora -mniemam ) . Co można na to poradzić? Przydałaby się regulacja napięcia tak jak tu : http://products.esab.com/Templates/T041.asp?id=111316 ( 17 -50V ) Zastanawiam się nad wstawieniem innego (tyrystorowego )regulatora, bądź może przetwornica na mosfetach po wtórnej stronie za diodami na tych 59V ?? U mnie regulacja to potencjometr drutowy. Co możecie mi podpowiedzieć zaznaczam iż przewijanie trafa bestera odpada. Czytałem opis jednego z naszych forumowiczów o wstawieniu reg .tyrystorowego - nie był on z takiego układu zadowolony dlatego skłaniam się ku mosfetom i SG 3526 lub podobnym... Pozdrawiam i czekam na sugestie.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 13  
  Dopiero podczas jego naciśnięcia. Nie wyobrażam sobie odłączenie bezpośrednio prądu spawania przekaźnikiem na przewodzie prądu głównego, więc trzeba blokować elektronikę. Jeżeli rozwiązał Pan te problemy będę wdzięczny za sugestie.
  Pozdrawiam !!!!!!!
  Piotrek.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 26  
  Witam. Jeśli w swojej SPB masz transformator osobno a transduktor osobno to można pokusić się o wstawienie regulatora tyrystorowego . Wykonań SPB 315 było wiele , z osobnym transduktorem z transduktorem na jednym rdzeniu z trafem. Były też z trafem połączonym w trójkąt po stronie wtórnej jak i połączonej w gwiazdę. Wszystko zależy od tego jak jest u ciebie. Jeśli masz trafo osobno to charakterystykę źródła ( opadającą ) kształtuje transduktor samo trafo jest dość sztywne. Wystarczy dołożyć regulację na tyrystorach plus dławik i mamy źródło do miga.
 • Poziom 11  
  Do alvid Piotrek -jeśli Ci ta informacja pomoże to zaznacz. Rozwiązanie rozłączania napięcia na drucie spawalniczym "opracowałem " sam .Zastosowałem rozwiązanie nie na styczniku a na zwykłym *prymitywnym* tyrystorze ,spustem na rączce steruje bramką tyrystora 270A ( po stronie wtórnej) sprawdza się IDEALNIE .Co do kolejnej wypowiedzi - w mojej spawarce jest transduktor na 100% . Myślałem o wstawieniu regulatora na pierwotnym jednak opisy forumowiczów i prace mego znajomego zniechęciły mnie do tego sposobu regulacji.ON to skusił się i taki regulator wstawił do Bestera (a efekt był taki ze po miesiącu wywalił regulator...) Jeśli nie wpadnę na pomysł regulacji napięcia na wyjściu opartej na jednym tranzystorze typu IGBT .to postaram się na wtórne wstawić to *Spawarka inwertorowa 45-140A 60kHz na UC3526*-https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic745942.html . Tyle ze trochę trzeba to wzmocnić ale niech mi ktoś powie jak w takim przypadku zapanować nad napięciem wyjściowym ????(nie grzebiąc w oryginalnej spawarce - będę wielce rad ..Dzięki kolegom za pochylenie się nad moim tematem ...Pozdrawiam
 • Poziom 39  
  Witam, tu masz ciekawy projekt elektronicznej regulacji po stronie wtórnej do prostownika 3-fazowego:
  http://valvol.qrz.ru/articles/Erst/
  W Twoim przypadku należałoby wtedy pominąć transduktor.
  Artykuł jest w języku rosyjskim, ale chyba to nie problem. Należy niestety układ przeprojektować z użyciem odpowiedników ruskich układów scalonych...
 • Poziom 26  
  Witam. Kolego jeśli posiadasz trafo jak na zdjęciu w swojej spawarce to jesteś szczęśliwcem. Wystarczy odłączyć transduktor (przykręcony nad trafem) , zastosować prosty układ regulacji po stronie wtórnej na tyrystorach (może być 3T + 3D) a z rdzenia transduktora wykonać potężny dławik. Trafo na zdjęciu jest bardzo sztywne więc jako źródło do miga będzie idealne. Odpowiednio skonstruowany sterownik zapewni ci charakterystykę jak do MMA (elektrody) jak i do MIG-a. Przyjrzyj się schematowi SPD 400 lub PSP 630 tam masz stabilizację prądu. Wystarczy zmodyfikować układ aby stabilizował napięcie i masz ideał do miga.

  BESTER SPB 315 jako Zasilanie Migomatu
 • Poziom 14  
  Witam też mam taką spawarkę na osobnym transformatorze jak na zdjęciu .
  Ktury sterownik by się nadawał .
  Link