Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Program Word - dziwne formatowanie tekstu

16 Kwi 2010 20:57 17526 10
  • Poziom 13  
    Witam,

Piszę pracę mgr. Część tekstu kopiuje z internetu co jest normalne, a część sam piszę.
    Problem zauważyłem w odstępach pomiędzy wyrazami. Raz mam, 'normalne' czyli jak to po spacji, a nieraz odstępu robią się na 0.5cm. Przedstawiam to na screenie, abyście zobaczyli rozbieżność.

Dla przykładu zerknijcie na 1 i ostatni wiersz.

Program Word - dziwne formatowanie tekstu

Jeśli dolny wiersz przepiszę 'ręcznie' to takie odstępy już się nie robią...
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 30  
    Wina formatowania tekstu , zaznacz wszystko po zakończeniu i zmień czcionkę lub odstępy.
  • Poziom 13  
    Zmiana czcionki nie zawsze pomaga...

Nie rozumiem jednego,- jeśli wklejam owy tekst do notatnika i z niego kopiuje do worda to nie rozumiem dlaczego te odstępy się tak deformują..
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 30  
    To zależy od wersji Office-a i jego ustawień - sam miewałem z tym problem
    Też kopiowałem pośrednio do notatnika aby "zgubić" formatowanie tekstu z informacją o spacjach.
    W trakcie pracy nie zawsze kolumny ustawiały się w równym pionie.
    Pomagała zmiana ustawień odstępu itp. ale jak już miałem dość to zaznaczałem cały tekst i zamieniałem chwilowo czcionkę (rozmiar).
    może ktoś tu zaraz wpisze złoty środek. Bo ja zaraz instaluje Pakiet Office
  • Poziom 27  
    Witaj.
    Mnie to wygląda na normalne "pełne justyfikowanie", bez podziału wyrazów, co powoduje rozciągnięcie odstępów między wyrazami tak by zapełnić całą linię tekstem. Sprawdź ustawienia wiersza w dokumencie - wyrównanie (do lewej, do środka, do prawej, pełne - do lewej i do prawej).
  • Poziom 13  
    Też się zastanawiałem, że justowanie to powoduje. Co do ustawień do lewej, do prawej to mam wszędzie na 0. Jedynie odstępy poniżej to 1,5 cm.
    Office 2007
  • Poziom 27  
    Witaj.
    Rozumiem, że masz ustawione akapit/ogólne/wyrównanie/wyjustowany, od lewej 0, od prawej 0, odstępy/przed 1.5cm /po 0cm, czyli wszystko w porządku rozciąga Ci tekst na całą linię w obrębie akapitu do szerokości strony (pola wydruku). Jeśli zmienisz wyrównanie/do lewej odstępy powinny wrócić do normy, ale tekst będzie miał "wcięcia" z prawej strony. Jeśli chcesz mieć tekst na całej szerokości strony (pola wydruku) musisz przy pełnym wyjustowaniu dzielić wyrazy.
  • Moderator Samochody
    judin napisał:
    Piszę pracę mgr. Część tekstu kopiuje z internetu co jest normalne, a część sam piszę
    Przez kopiuj - wklej?!? Nie, to nie jest normalne, co więcej - to jest karalne. W ten sposób to sobie możesz wstawiać cytowania ale koniecznie z podaniem źródła.

Co do pytania - to wszystko jest w porządku, tak działa justowanie (ale to już wiesz). Uważaj na niepodzielne spacje - one się nie justują.
  • Poziom 13  
    Dzięki Janusz i tzok.

1. Co oznacza, że muszę dzielić wyrazy przy pełnym justowaniu?

2. Co oznaczają niepodzielne spacje, które się nie justują?

pozdrawiam
  • Pomocny post
    Moderator Samochody
    1. nie musisz dzielić ale będzie wyglądało tak jak to opisujesz, generalnie jest to prawidłowe ale przy wąskich kolumnach tekstu źle wygląda.

Jak to co to znaczy dzielić wyrazy?!?
    Ala ma ko-
    ta, kot ma
    Alę.

2. Niepodzielne spacje są traktowane jak inne znaki - tworzą całość ze słowem, więc wyraz nie zostanie rozdzielony ze spójnikiem następującym po nim (wiesz, że nie mogą zostawać pojedyncze litery na końcach linii - a, o, z, i).
  • Poziom 12  
    Polecam jak coś się dziwnie zachowuje w Wordzie pokazać wszystkie znaki: "ctrl + *"